ENERGETIKA

Ina sav domaći plin HEP-u mora prodavati peterostruko jeftinije od trenutne cijene na burzama

Jagoda Marić

Photo: Marin Tironi/PIXSELL

Photo: Marin Tironi/PIXSELL

Uz to će Ina morati povećati proizvodnju za 10 posto



ZAGREB – Ina će morati povećati proizvodnju plina u Hrvatskoj za deset posto i sve proizvedene količine morat će prodati HEP-u i to po cijeni koja je pet puta niža od trenutne cijene plina na burzama, a HEP će taj plin prodavati kućanstvima i ustanovama, poput bolnica, vrtića, domova za starije i nemoćne, tako je jučer odlučila Vlada koja je s tim ciljem donijela izmjene Uredbe o otklanjanju poremećaja na domaćem tržištu energije. Sav plin koji se proizvede u Hrvatskoj Ina bi trebala HEP-u prodati po cijeni od 41 eura po MWh, što je peterostruko niže od jučerašnje cijene na burzama koja je bila 227 eura. Cijena od 41 eura najniža je koju je za prodaju plina građanima odredila HERA. Što se tiče odluke da se proizvodnja poveća za deset posto, ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović kazao je da je Ina to obvezna učiniti u skladu sa svojim tehničkim mogućnostima.


Preprodaja strancima


Prošli tjedan, kad je najavio zabranu izvoza plina proizvedenog u Hrvatskoj, Filipović je kazao da je Inina planirana ovogodišnja proizvodnja 703 milijuna prostornih metara, što znači da bi se nakon Vladine odluke proizvodnja trebala povećati za 70,3 milijuna »kubika« plina.


Odredbe Uredbe koje se tiču plina vrijedit će do 31. ožujka 2024. godine, a Vlada u obrazloženju navodi da je plin koji će Ina prodavati HEP-u »prvenstveno potreban za osiguranje svih poremećaja koji se eventualno mogu dogoditi u opskrbi kupaca u kategoriji kućanstvo i poduzetništvo«. Ističu da se pojavljuje veliki potencijalni problem nedostatnih količina plina za 122.560 kupaca iz kategorije kućanstvo koji u velikom dijelu, zbog izuzetno velikih tržišnih poremećaja namjeravaju tržišnu usluge zamijeniti javnom uslugom.




Što se tiče proizvođačke cijene po kojoj Ina u Hrvatskoj proizvodi plin, Filipović je kazao da još čeka te podatke od Ine, ali da je sigurno niža od one koju je Vlada odredila kod prodaje tog plina HEP-u.


Na primjedbu novinara da predsjednik Uprave Ine u ostavci Sandor Fasimon tvrdi da Ina ionako prodaje sav plin u Hrvatskoj i to po nižim cijenama, Filipović je kazao da to nije točno, odnosno da je tek tehnički točno, pa je i pojasnio zašto to tvrdi.


– On je tehnički rekao što je istina jer ima stranih tvrtki koje osnuju poduzeće u Hrvatskoj, bude to nekakav d.o.o. i onda Ina proda taj plin tom poduzeću, a on ga prodaje dalje. Prema tome, tehnički je to točno, ali realno nije tako. Toga više nema, poručio je ministar Filipović.


Sagledati vrijeme


Na dodatno pitanje znači li to da nije samo Damir Škugor zaradio na preprodaji plina ili da je to bila poslovna politika Ine, Filipović je odgovorio da nije analizirao sve ugovore koji postoje, ali da je zatražio neovisnu reviziju i kad dobije nalaze te revizije, o tome će izvijestiti javnost. Zanimalo je novinare i jesu li možda s tim tvrtkama nekako povezani Ina ili MOL ili pojedinci iz tih kompanija, a Filipović kaže da o tome ne želi nagađati i ponavlja da će nakon nalaza revizije sve biti jasnije.


Ministar je pojasnio i to da je Vlada MOL-u kao većinskom vlasniku Ine na prošlotjednom sastanku najavila donošenje odluke, ali je naglasio da Vlada ovakve odluke može donositi sukladno svim zakonskim propisima u Hrvatskoj pa ne postoji način da MOL ospori odluku. Ministar je i jučer imao sastanak s predstavnicima MOL-a i najavio je da će ih informirati o tome da je odluka donesena, te da će i dalje inzistirati na smjeni cijele Uprave Ine.


Na pitanje može li MOL tražiti neku kompenzacijsku mjeru zbog Vladine odluke, pozivajući se na to da će izgubiti dio zarade, Filipović je odgovorio da treba »sagledati vrijeme u kojem živimo« i kako pomoći građanima i poduzećima, posebice zato što su, kako je ustvrdio, današnje cijene plina i električne energije uglavnom posljedica špekulacija.


Zaštita građana


– Ne može netko radi špekulativnih poteza preko leđa naših građana plin koji se proizvodi u Hrvatskoj prodavati po cijenama koje sada apsolutno nisu prikladne. Mislim cijena koju smo odredili dobra je cijena kada se pogleda tržišna i da ćemo zaštititi velik broj naših građana i institucija, uvjeren je Filipović.


Što se tiče rada HERA-e, Filipović je, odgovarajući na pitanje smatra li da ta agencija dobro radi svoj posao s obzirom na to da olako daje dopuštenja za obavljanje plinske djelatnosti, kazao da se »rad HERA-e, ali i svih institucija u energetskom sektoru treba preispitati i da svi ljudi koji vode i poduzeća i različite regulatorne agencije trebaju izaći pred medije i odgovoriti na baš sva pitanja.


Ministar je za sljedeći tjedan najavio sastanke s distributerima plina, a već jučer je na njihove pritužbe kako posluju s gubicima i traže da im se oni nadoknade, kazao da se mora postaviti i pitanje odgovornosti svih koji vode ta poduzeća.


– Ako je netko imao obvezu na vrijeme nabaviti plin, a nije i onda dođe pred Vladu i traži da im riješimo problem, to znači da netko nije radio svoj posao. Ako netko ima minimalne gubitke u distribuciji, a netko jako velike, to je isto odgovornost uprava koje vode ta poduzeća. Važno je da svatko počne preuzimati odgovornost za onaj dio posla koji radi. Nije njihov posao da tamo sjede, primaju dobre plaće i da nikad ne izađu pred medije i da se sva pitanja postavljaju Vladi, zaključio je Filipović.