
Ilustracija / Foto Ana Križanec
Nakon isteka mandata direktoru Ediju Kučanu, brodogradilište je ostalo bez osobe ovlaštene za zastupanje
povezane vijesti
Stari »3. maj« još je u »čekaonici« za stečaj. Nakon što je Nadzorni odbor bivšeg brodogradilišta početkom travnja Trgovačkom sudu u Rijeci podnio zahtjev za otvaranjem stečaja, Sud je zatražio da se priložena dokumentacija ispravi i upotpuni da bi se proces mogao pokrenuti s mrtve točke.
Zahtjevi suda
Koncem travnja Trgovački sud u Rijeci objavom na e-oglasnoj ploči naložio je dužniku, u ovom slučaju brodogradilištu »3. maj« d.d., da dostavi ispravljeni prijedlog za otvaranje stečajnoga postupka, uz taksativno navođenje što sve treba priložiti na propisanom obrascu prema odredbama Stečajnog zakona – od popisa imovine i obveza, podataka o pravnoj i činjeničnoj osnovi u odnosu na svaki dio imovine i obveza, kao i da priloži dokaze odnosno isprave kojima se mogu potkrijepiti.
Ujedno, Sud je pozvao i na uplatu predujma za namirenje troškova stečajnog postupka. U protivnom, navodi se u ovom sudskom zaključku, prijedlog za pokretanje stečaja bit će odbačen.
U tom slučaju, izgledno je da bi se pokretanje stečaja starog »3. maja« prepustilo Fini da ga odradi po službenoj dužnosti nakon isteka 120 dana neprekidne blokade računa, a to znači negdje u drugoj polovini srpnja što bi onda održavanje prvog ročišta najvjerojatnije pomaknulo prema jeseni.
Rok za ispunjenje ovog naloga suda još uvijek nije okončan, prema dostupnim informacijama, istječe krajem ovog tjedna, a stari »3. maj« u međuvremenu je dobio i novu članicu uprave, koju je imenovao riječki Trgovački sud.
Riječ je o Tatjani Starčević, odvjetnici iz Rijeke, koja je na ovu funkciju imenovana privremeno, u ovoj fazi dok se čeka da se pokrene neminovni stečaj nad starim brodogradilištem.
Što se točno dogodilo, pojasnio je predsjednik NO-a starog brodogradilišta Juraj Šoljić. Nakon što su sredinom ožujka računi »3. maja« zapali u nepovratnu blokadu, članovi Nadzornog odbora u kadrovski opustošenom starom brodogradilištu u prvim danima travnja podnijeli su prijedlog za otvaranje stečaja.
Bivše brodogradilište, naime, u tom trenutku više nije imalo osobu ovlaštenu za zastupanje s obzirom na to da je bivšem direktoru Ediju Kučanu još početkom ožujka istekao mandat, međutim, odredbe Stečajnog zakona predviđaju da u takvim slučajevima, među ostalima, prijedlog za otvaranje stečajnog postupka mogu podnijeti i članovi nadzornog odbora.
Bez uprave
Prema Šoljićevim riječima, problem se javio kod prijave za upis u sudski registar opoziva Edija Kučana kao (jedinog) člana uprave što je na koncu izrodilo time da je Nadzorni odbor starog brodogradilišta sredinom travnja prema Trgovačkom sudu u Rijeci išao s prijedlogom za imenovanje člana Uprave, kao osobe ovlaštene za zastupanje dužnika u ovoj međufazi do pokretanja stečajnog postupka.
Sud je zadnjeg dana travnja donio rješenje o imenovanju riječke odvjetnice Tatjane Starčević, što je sredinom prošlog tjedna provedeno i u sudskom registru.
Prema Šoljićevim riječima, članovi NO-a održali su sastanak s novoimenovanom i, za očekivati je, vrlo privremenom članicom uprave na kojem je usuglašeno da će pripremiti svu traženu dokumentacija za pokretanje stečaja nad »3. majem« d.d. i predati ga sudu u Zadarskoj ulici unutar zadanog roka.
U međuvremenu, na Zagrebačkoj burzi objavljeno je i revidirano izvješće o poslovanju starog »3. maja« u prošloj godini. S posljednjim danom prošle godine, iščitava se iz izvješća, ukupne obveze starog »3. maja« dosezale su iznos od gotovo 200 milijuna eura, od kojih su samo obveze po kreditima bile 103 milijuna eura.
Jedini značajniji prihod brodogradilišta koji je ostvaren u ovoj, tekućoj godini bio je onaj od primopredaje broda »Algoma Endeavour«, međutim, teško da se moglo raditi o iznosu većem od 30 milijuna eura s obzirom na cijenu po kojoj je originalno ugovorena ova novogradnja i penalizaciju brodogradilišta zbog kašnjenja u isporuci.
Jasno je da je s ovakvom bilancom i obvezama stari »3. maj« prepušten jedinoj mogućoj opciji, a to je stečaj dok je djelatnost i koncesiju preuzela tvrtka »3. maj 1905« koju je početkom ove godine prešla pod okrilje države odnosno Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP).