Konferencija

BAT pokrenuo platformu o bezdimnim cigaretama i veliki investicijski ciklus u RH

Dražen Katalinić

"Omni je platforma koja želi potaknuti društveni dijalog o potencijalu bezdimnih proizvoda za smanjenje štete od pušenja. I to dijalog utemeljen na dokazima, potkrijepljen najnovijom i najkvalitetnijom znanošću i konkretnim dokazima iz stvarnog svijeta", poručila je Danniele Tower



 


 


BAT je danas svečano pokrenuo Omni – dinamičnu platformu koja sadrži znanstveno utemeljene dokaze na kojima počiva globalna transformacija BAT-a od cigareta prema bezdimnim proizvodima i predstavlja alat za informiranje o znanosti koja stoji iza bezdimnih proizvoda. Pokretanje platforme Omni direktna je posljedica pokretanja velikog investicijskog ciklusa kompanije koji je Hrvatsku stavio u samo središte globale transformacije BAT-a. Nakon što je preuzeo TDR, BAT je u Hrvatsku investirao više od 700 milijuna eura, a posljednji investicijski ciklus vrijedan 80 milijuna eura kompanija je pokrenula prije tri godine u Kanfanaru kojim je tamošnja tvornica dobila nove proizvodne linije za proizvodnju bezdimnih proizvoda, konkretno grijanih duhanskih i bezduhanskih proizvoda, a zbog širokog proizvodnog asortimana tvornica u Kanfanaru je jedinstvena i jedna je od tehnoloških najmodernijih pogona BAT-a u svijetu. Hrvatska je, pak, u BAT grupi jedno od malobrojnih multicategory tržišta, što znači da su na tržištu prisutne sve kategorije bezdimnih proizvoda – e-cigarete, grijani duhanski proizvodi i nikotinske vrećice.




 


 


Potaknuti društveni dijalog


 


BAT tvrtka

Danniele Tower


“Omni je platforma koja želi potaknuti društveni dijalog o potencijalu bezdimnih proizvoda za smanjenje štete od pušenja. I to dijalog utemeljen na dokazima, potkrijepljen najnovijom i najkvalitetnijom znanošću i konkretnim dokazima iz stvarnog svijeta”, poručila je glavna direktorica za znanstvene i regulatorne poslove u BAT-u Danniele Tower, a kao uspješan primjer navela Švedsku koja je iskoristila potencijal bezdimnih proizvoda kako bi postala prva europska zemlja bez dima, s obzirom na to da je udio pušača u populaciji pao ispod 5 posto te ima značajno manje bolesti povezanih s pušenjem.


Regionalni direktor BAT Adria Zvonko Kolobara ističe da ulaganja u bezdimne proizvode predstavljaju budućnost duhanske industrije, no brzina transformacije BAT-a prema bezdimnim proizvodima ovisi o tome na koji se način reguliraju takvi proizvodi.


“Prepoznaju li institucije da su to drugačiji proizvodi od cigareta, prepoznaju li njihov javno zdravstveni potencijal, slijede li regulacijom uspješne primjere zemalja koje su iskoristile te proizvode da smanje pušenje? Kao veliki investitor, proizvođač i izvoznik bezdimnih proizvoda očekujemo da u narednom razdoblju i u Hrvatskoj kvalitetno reguliramo sve bezdimne proizvode. Smatramo razumnim da se odraslim pušačima omogući pravo na kvalitetno i znanstveno utemeljeno informiranje o tim proizvodima, ali i da se kvalitetnije zaštite maloljetnici od svih nikotinskih proizvoda jer oni nisu za njih i tu imamo nultu toleranciju”, rekao je Kolobara.


 


Rak izaziva proces sagorijevanja duhana, a ne nikotin


 


Potrebu kvalitetnijeg informiranja odraslih pušača o bezdimnim proizvodima u Hrvatskoj naglasio je i prof.dr.sc. Ognjen Brborović s Medicinskog fakulteta u Zagrebu koji je predstavio rezultate IPSOS istraživanja o percepciji bezdimnih proizvoda u domaćoj populaciji koje je utvrdilo postojanje brojnih mitova vezanih uz te proizvode, poput mišljenja da nikotin izaziva rak, što smatra preko 61 posto populacije, iako je znanstveno dokazano da rak kod pušenja izaziva proces sagorijevanja duhana, a ne nikotin.


Ognjen Brborović


BAT, kao jedini domaći proizvođač i izvoznik cigareta i bezdimnih proizvoda, platformu je predstavio na konferenciji “Kako potaknuti transformaciju industrije i privući ulaganja?” na kojoj su sudjelovali ministar gospodarstva Ante Šušnjar, glavna direktorica Hrvatske udruge poslodavaca Irena Weber te predstavnici brojnih institucija i domaće poslovne zajednice. Ministar Šušnjar je naglasio da je Vlada u zadnje vrijeme napravila ozbiljne iskorake u privlačenju stranih ulaganja, koja su lani dosegnula rekordnih 4,3 milijarde eura, izmjenama Zakona o poticanju ulaganja i Zakona o državnoj potpori za istraživačko-razvojne projekte kojima su udvostručena sredstva kao i potpore ulagačima za otvaranje novih radnih mjesta i tu u ciljanim sektorima.


Ante Šušnjar


“Porezne olakšice su u tim zakonima jako atraktivne za investitore, jako puno stranih investitora se javlja, dolazi investirati u Hrvatsku. Zbog intenziteta potpora znatno privlačimo investitore, čak iz nekih susjednih zemalja je bilo najava da će premještati svoja poslovanja u Hrvatsku pogotovo zbog klime koja vlada za investitore i poduzetnike u Hrvatskoj”, rekao je ministar Šušnjar dodavši da smo na karti investicijske klime Europe “značajno pozicionirani”. Najavio je da u Ministarstvu gospodarstva rade na izradi dokumenta koji bi objedinio pametne specijalizacije i razvojne strategije sjeverne, panonske i primorske Hrvatske kako bi se ciljano usmjerila sredstva u razvoj industrija koje su nam značajne i visokih tehnologija koje bi, kada se smanji dotok sredstava iz europskih fondova, postale zamašnjak koji će dalje generirati rast gospodarstva i standarda građana.


“Važno je postići energetsku neovisnost i samodostatnost, ali i u proizvodnji hrane. To su kritične djelatnosti u kojima ćemo težiti postati samodostatni možda već do kraja ovog mandata”, poručio je Šušnjar.