KLIMATSKE MJERE

Europski plan za očuvanje šuma: Do 2030. zasaditi tri milijarde stabala

Hina

Snimio: Mateo Levak

Snimio: Mateo Levak

Ministri poljoprivrede, okupljeni u Bruxellesu, "pozdravili" su ambiciozni plan koji je sredinom srpnja predstavila europska izvršna vlast za očuvanje šuma.



BRUXELLES – Zemlje članice EU pozvale su u ponedjeljak Europsku komisiju da razmotri imperative drvne industrije i državne nadležnosti pri utvrđivanju svoje strategije zaštite šuma do 2030. godine.


Ministri poljoprivrede, okupljeni u Bruxellesu, “pozdravili” su ambiciozni plan koji je sredinom srpnja predstavila europska izvršna vlast za očuvanje šuma koje pokrivaju 43 posto kontinenta, ali čije očuvanje ugrožavaju klimatsko zatopljenje i ljudske aktivnosti.


Osim smjernica za sadnju tri milijardi stabala, Komisija je predložila da se državama nametnu obvezujući ciljevi “obnove prirode”, da se uspostavi usklađeno prikupljanje podataka i da se stvori sustav kompenzacije vlasnicima šuma za “nadoknadu za trud” ako prihvate dobre tehnike ili ostave netaknute neke površine.




Desetak država, među kojima Francuska, Finska i Austrija, osudile su projekt koji “zanemaruje multifunkcionalnu ulogu šuma i svodi ih na ekološko pitanje”, dok drvni sektor predstavlja 20 posto proizvodnih tvrtki EU-a.


Ministri su priznali u ponedjeljak “ključnu ulogu šuma u borbi protiv gubitka bioraznolikosti i klimatskih promjena”, ali su pozvali Komisiju da pronađe “ravnotežu između ekoloških, društvenih, gospodarskih aspekata održivog gospodarenja šumama”.


Države pozivaju Bruxelles da uključi vlasnike i upravitelje šuma u razradu svojih mjera.


Komisija je razvila svoju strategiju bez konzultacija s državama, iako je upravljanje šumama u njihovoj nadležnosti.  “Subsidiarnost se mora poštivati, ne mislimo da centralizirane direktive mogu zamijeniti stručnost i praksu u tom području”, rekla je njemačka ministrica Julia Klöckner.


“Jedinstveni pristup šumama mogao bi biti kontraproduktivan”, primijetili su ministri i pozvali na bolje korištenje postojećih podataka prije razrade jedinstvenog mehanizma nadzora. Oni su također upozorili na opasnost “administrativnih opterećenja i dodatnih troškova”.


Te je zaključke pozdravila Europska konfederacija vlasnika šuma, čiji su zahtjevi uzeti u obzir, ali su ih ekološke NGO dočekale suzdržano.


Bruxelles treba u srijedu predstaviti posebne mjere za borbu protiv krčenja šuma.