Paneuropski Stoxx 6000 indeks bio je oko 9,30 sati u plusu 0,16 posto, ostvarivši dobitak četvrti trgovinski dan zaredom. Trenutno se kreće oko najviše razine u zadnjih šest tjedana.


I svi najvažniji europski indeksi su u pozitivnom području, pri čemu je frankfurtski DAX za 0,07 posto na 23.582 boda, londonski Ftse za 0,01 posto, na 8.606 bodova te pariški CAC za 0,16 posto, na 7.863 boda.




U pregovorima u Švicarskoj SAD i Kina postigli su tijekom vikenda sporazum o privremenom smanjenju recipročnih carina, prema kojemu će SAD carine na uvoz iz Kine smanjiti sa 145 na 30 posto, a Kina na uvoz iz SAD-a sa 125 na 10 posto. Te mjere bit će na snazi 90 dana, a u međuvremenu će se trgovinski pregovori nastaviti.


Zbog carinskog sukoba, trgovinska razmjena između SAD-a i Kine, vrijedna gotovo 600 milijardi dolara, zapala je u stagnaciju, što je izazvalo poremećaje u opskrbnim lancima i potaknulo strahovanja od rasta inflacije i recesije.


Najveća pojedinačna dobitnica dionica je njemačkog Bayera, koja je poskupjela čak 11 posto nakon što je premašila ostvarenom dobiti očekivanja tržišta. Najveća njemačka farmaceutska kompanija izvijestila je o prilagođenoj dobiti od 4,09 milijardi eura, što je za 7,4 posto manje nego lani, ali i zbnatno više od očekivanih 3,75 milijardi eura.


No, osiguravatelj Munich Re zabilježio je znatan pad cijene dionice, za 4 posto, nakon što je izvijestio o gubitku u prvom tromjesečju od 800 milijuna eura zbog velikih odšteta uslijed šteta od požara.


Za nove smjernice investitori čekaju objavu poslovnih rezultata Honde i Tata Motorsa, a također i najnovije podatke o ekonomskom raspoloženju njemačkog instituta ZEW.


Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks u utorak je poskočio 1,43 posto, na 38.183 boda.