U raspravi o situaciji na Bliskom istoku u Europskom parlamentu u Strasbourgu nizozemski povjerenik je kazao da Komisiju posebno brine humanitarna situacija u Gazi te da od Izraela traži „konkretne, precizne i opipljive” poteze da bi se omogućio pristup pomoći palestinskoj enklavi.


Ako se to ne dogodi, Gazi prijeti „totalni humanitarni kolaps”, zaključio je.




Hoekstra je također rekao da i Izrael i Iran moraju poštivati međunarodne zakone, no da Teheran „nikad ne smije dobiti nuklearno naoružanje”.


„Stoga smatramo zabrinjavajućim da je Iran odlučio prekinuti suradnju s Međunarodnom agencijom za atomsku energiju”, rekao je Hoekstra, referirajući se na agenciju Ujedinjenih naroda zaduženu za nadzor iranskog nuklearnog programa.


Iran je problematičan i zbog vojne podrške Rusiji, stanja ljudskih prava i destabilizirajućeg djelovanja godinama u regiji, rekao je. Hoekstra


U raspravi je sudjelovao hrvatski zastupnik socijalista i demokrata (S&D) Tonino Picula koji je rekao da izraelski premijer Benjamin Netanyahu „potiče sukobe kako bi transformirao sam Izrael uspostavljajući dominaciju nad širim prostorom”.


„Obračunava se sa cijelim palestinskim narodom, ne samo s Hamasovim teroristima”, rekao je Picula, pa dodao da je u Iranu nakon „vanjske intervencije ojačala razina unutarnje represije, dovodeći režim na rub”.


Hrvatski zastupnik se upitao može li EU izaći iz permanentne „duboke zabrinutosti” oko situacije u toj regiji jer savez ni ranije nije mogao dogovoriti zajedničke stavove.


„EU kao ‘soft power’ očito ne uspijeva posredovati u sukobu ‘hard powers’”, rekao je Picula, pa pozvao na odlučnije djelovanje europskog saveza. Europska uloga u potpisivanju nuklearnog sporazuma između Teherana i svjetskih sila pokazala je da je to moguće kad je Europa ujedinjena, zaključio je.


Njemački zastupnik Europske pučke stranke (EPP) Michael Gahler u svom je govoru pozvao Hamas da oslobodi izraelske taoce, ali i rekao da taj palestinski pokret „ne smije imati budućnost” jer je čak i prije 7. listopada tlačio stanovništvo Gaze.


Govoreći o Palestincima u toj enklavi, Nijemac je naglasio da oni moraju imati budućnost u Pojasu.


„Bilo je šokantno gledati kako Trump i Netanyahu žvaču steak i raspravljaju o budućnosti tih ljudi. Ne možemo pristati na preseljenje i deportacije”, rekao je.


Grčki zastupnik socijalista i demokrata Yannis Maniatis rekao je da je situacija na Bliskom istoku dočarala „svu slabost EU-a” i nepostojeću ulogu saveza u događajima u toj iznimno važnoj regiji.


„Europa mora djelovati i pokazati da podržava humanitarno pravo svugdje, a ne samo u određenim slučajevima”, rekao je Grk.


Nizozemski zastupnik Patriota za Europu (PfE) Sebastiaan Stöteler  pak smatra da je Bliski istok „puno sigurniji” zahvaljujući izraelskom djelovanju nakon terorističkog napada 7. listopada.


Izrael, „jedina demokracija” u regiji, bori se s „mračnim terorom” džihadista u regiji i on je „taj koji se bori za preživljavanje svog naroda”, tvrdi Nizozemac.


„Moramo podržati Izrael i SAD u njihovom pokušaju uvođenja reda”, zaključio je.