PRONEVJERENE DRŽAVNE POTPORE

DORH pokrenuo novu istragu makinacija: Ekipa iz Uljanika oštetila »3. maj« za 395 milijuna kuna

Orjana Antešić

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

SNIMIO: VEDRAN KARUZA

U fokusu istrage su državne potpore, koje su »3. maju« bile namjenski dodijeljene u ukupnom iznosu od 847 milijuna kuna za zbrinjavanje viška radnika i pokrivanje gubitaka riječkog škvera



RIJEKA – Tri i pol godine nakon vala stečajeva u Uljanik grupi i hapšenja bivših menadžera po Istri, što je dosad izrodilo jednom potvrđenom optužnicom na Županijskom sudu u Rijeci, ali još ne i početkom suđenja, otvara se nova službena istraga u aferi Uljanik. Prema priopćenju kojim se ovih dana oglasilo Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci, može se zaključiti da je ovog puta u fokusu samo »3. maj«, odnosno potezi koji su se vukli u razdoblju dok je riječki škver bio u programu restrukturiranja pod kapom Uljanika. U priopćenju tužiteljstva navodi se kako su, po primitku posebnog izvješća Policijske uprave primorsko-goranske, donijeli rješenje o provođenju istrage protiv šestorice okrivljenih, a inkriminirana je šteta oko 395 milijuna kuna. Sve okrivljene tereti se za kazneno djelo zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju, a kod četvorice i za subvencijsku prevaru.


Generator gubitka


S obzirom na objavljene godine rođenja i opis kaznenih djela za koje se sumnjiče, kao i na inkriminirano razdoblje koje se u ovoj istrazi proteže od kolovoza 2014. pa do prosinca 2017. godine te imajući u vidu tadašnji model odlučivanja na razini Uljanik grupe i funkcije koje su pojedinci obnašali, moguće je pretpostaviti da su ovom DORH-ovom istragom (opet) obuhvaćeni bivši vodeći ljudi Uljanika Gianni Rossanda, Marinko Brgić, Veljko Grbac te bivši direktori »3. maja«, od Zdravka Pliška, Domagoja Klarića do posljednjeg službujućeg u eri Uljanikove vladavine u Rijeci Maksimiliana Percana.


Muljaža s baržama

 




Do kraja će se istražiti i sporni ugovori i plaćanja vezana uz tri barže, kako se to specificira u priopćenju ŽDO-a Rijeka. Prema inkriminiranom razdoblju, za pretpostaviti je da se radi o asfaltnim ili LPG baržama, a bio je to posao koji je »3. maj« donio u »dotu« u trenutku kad je privatiziran od strane Uljanika. Tužitelji imaju opravdanu sumnju da se i taj posao iskoristio da se novac isisa iz riječkog brodogradilišta, a inkriminirana šteta u tom se dijelu procjenjuje na nešto više od 8 milijuna kuna.

U fokusu ove istrage makinacije su s državnim potporama, koje su »3. maju« bile namjenski dodijeljene u ukupnom iznosu od 847 milijuna kuna, od čega je 66 milijuna kuna bilo određeno za zbrinjavanje viška radnika, a preostali 781 milijun kuna trebao je služiti za pokrivanje gubitaka riječkog škvera u prijelaznom razdoblju, pozivaju se tužitelji. Uz pomoć tih, nešto više od 110 milijuna eura, »3. maj« trebao se za vrijeme svog četverogodišnjeg restrukturiranja, unutar Uljanik grupe, osoviti na zdrave noge i početi poslovati prema tržišnim principima. Drugim riječima, taj novac trebao se koristiti samo za potrebe plana restrukturiranja »3. maja«, a ispostavilo se da je taj namjenski državni novac završavao u Puli, najviše u tamošnjem brodogradilištu koje je bilo generator gubitaka i glavni okidač zbog kojega se praktički cijela Uljanik grupa urušila, uz konačnu štetu za državni proračun veću od četiri i pol milijarde kuna.


Famozne pozajmice


Ovom istragom, iščitava se iz priopćenja Županijskog državnog odvjetništva, prvi će se put pod povećalom istražitelja naći i famozni ugovori o pozajmicama »3. maja« drugim društvima u Uljanik grupi, najviše Uljanik brodogradilištu. Sumnja se da je kroz ovakve transakcije i posuđivanje novca počinjenja šteta »3. maju« od oko 385 milijuna kuna, sve iz »bazena« namjenskih državnih potpora i onog što je trebalo predstavljati vlastiti doprinos. Ono što dodatno pojačava krimen za koji se okrivljenici sumnjiče jest konstatacija da se kod odlučivanja i potpisivanja tih ugovora o pozajmicama znalo da pulsko društvo, očito se misli na Uljanik brodogradilište, posluje s gubitkom i da taj posuđeni novac neće moći vratiti, kao što i nije. Istragom su obuhvaćena i sporna plaćanja konzultantskoj tvrtki u iznosu od gotovo 1,5 milijuna kuna, koje je podmirio »3. maj«, opet iz namjenskih državnih potpora, umjesto da je, kako to konstatiraju tužitelji, to plaćeno sredstvima vlastitog doprinosa.