Strah od zaraze

Strah od omikrona i bržeg širenja virusa: Diljem Europe postrožavaju protuepidemijske mjere

Hina

foto: REUTERS/Kai Pfaffenbach

foto: REUTERS/Kai Pfaffenbach

Ulazak u restorane u jugozapadnom Baden-Wuerttembergu bit će moguć samo uz negativan test, čak i ako je osoba cijepljena ili preboljela covid-19, dok će necijepljenima ulaz biti zabranjen. Mjere stupaju na snagu u subotu, navode izvori iz regionalne vlade.



BERLIN – Njemačka, Belgija, Češka i Irska najavile su danas kako razmatraju ponovno uvođenje strožih mjera zbog jačeg širenja koronavirusa i pojave nove varijante omikron.


Pojedine njemačke savezne pokrajine odlučile su se na strože mjere protiv koronavirusa od dogovorenih na nacionalnoj razini, dan nakon što su njemački lideri izdali nove nacionalne propise u borbi protiv četvrtog vala koronavirusa.


Ulazak u restorane u jugozapadnom Baden-Wuerttembergu bit će moguć samo uz negativan test, čak i ako je osoba cijepljena ili preboljela covid-19, dok će necijepljenima ulaz biti zabranjen. Mjere stupaju na snagu u subotu, navode izvori iz regionalne vlade.




Baden-Wuerttemberg nije prvi koji uvodi još strože mjere od nacionalnih ograničenja koja su dogovorili savezni i državni lideri u četvrtak.


Donja Saska već provodi mjeru cijepljenje plus testiranje za gotovo sva područja javnog života.


Prema dogovorenim mjerama na nacionalnoj razini, broj sudionika sportskih, kulturnih i drugih većih događanja ograničit će se na maksimalno 30 do 50 posto kapaciteta sjedećih mjesta, dok će na nogometnim stadionima Bundeslige moći biti najviše 15.000 gledatelja.


Samo cijepljenim osobama ili onima koje su nedavno preboljele covid-19 bit će dopušten ulazak u trgovine, kafiće, kulturne i rekreacijske prostore.


Šesnaest njemačkih saveznih pokrajina slobodno je provoditi i strože mjere ako se ukaže potreba za time.


Institut Robert Koch izvijestio je u petak o 74.352 zaraze i 390 mrtvih u 24 sata.


Škole u Belgiji pogođene novim mjerama


Belgija uvodi strože mjere treći put u tri tjedna, objavila je u petak vlada jer se ne smanjuje broj zaraženih i hospitaliziranih.


Premijer Alexander De Croo rekao je na konferenciji za medije da je aktualni val ozbiljniji nego što se očekivalo i da su “zaraze među najvišima u Europi”.


Belgija u proteklih tjedan dana u prosjeku ima 17.862 zaraze dnevno, a hospitalizirano je više od 3700 ljudi.


Škole su obuhvaćene novim mjerama protiv širenja zaraze. Djeca od šest godina i starija moraju nositi masku i otkazane su im sve izvannastavne aktivnosti. Osnovne škole i vrtići završit će s radom 20. prosinca, tjedan dana ranije, dok se u tek polovici srednjih škola nastava održava u učionicama.


Zabranjene su aktivnosti u zatvorenom prostoru, izuzev svadbi, pogreba i privatnih okupljanja. Događaji u zatvorenom prostoru ograničeni su na 200 osoba. Dvoranski sportovi se smiju održavati, ali bez publike.


Unatoč nagađanjima, ne uvode se nove restrikcije ugostiteljskom sektoru. Na božićnim sajmovima potrebno je pokazati covid potvrdu o cijepljenju, preboljenju ili negativnom testu i obvezno je nošenje maski.


Češka želi uvesti obvezno cijepljenje za starije od 60


Češko ministarstvo zdravstva priprema uredbu o obveznom cijepljenju za starije od 60 te za radnike u kritičnim sektorima – medicinsko osoblje, policiju, vojnike i vatrogasce, objavio je novinski portal www.idnes.cz u petak.


Vlada razmatra obvezno cijepljenje jer Češka zaostaje u cijepljenju za zapadnoeuropskim zemljama.


Zemlja s oko 10,7 milijuna stanovnika jedna je od najteže pogođenih zemalja u Europi proteklih tjedana.


Susjedna Austrija već je najavila obvezno cijepljenje za sve građane.


“Jasno je da se Europa okreće obveznom cijepljenju protiv covida-19. Češka bi trebala krenuti istim putem”, navodi portal pozivajući se na riječi ministra zdravstva Adama Vojtecha.


No upitno je hoće li ta mjera stupiti na snagu jer bi vladu u prosincu trebala zamijeniti koalicija desnog centra nakon održanih izbora u listopadu.


Nova koalicija protivila se obveznom cijepljenju po dobnim skupinama, a bila je suzdržana i oko obveznog cijepljenja struke.


Cijepilo se 59,6 posto Čeha, a prosjek EU-a je 66,3 posto, pokazuju podaci Europskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti.


Proteklih tjedana cijepi se sve više ljudi jer je vlada u studenom zabranila necijepljenima ulazak u restorane i druge usluge. Česi su izašli na ulice kako bi se usprotivili cijepljenju i epidemiološkim mjerama.


Prema anketi agencije STEM objavljenoj u petak, 19 posto stanovništvo još uvijek se protivi cijepljenju.


Irska vlada u petak je najavila stroga nova ograničenja za ugostiteljski sektor, pokušavajući spriječiti povećanje stope zaraza, nakon što su dužnosnici upozorili da bi nova varijanta omikron mogla stvoriti dodatni pritisak na zdravstveni sustav.


“Rizici povezani s božićnim razdobljem bez uvođenja restrikcija .. su naprosto previsoki”, rekao je premijer Micheal Martin u televizijskom obraćanju.