
Reuters
Nezavisnni beogradski mediji u izvješćima o noćašnjim prosvjedima zbrajaju i oštre osude policijske brutalnosti i prekomjernu uporabu sile prema demonstrantima koje stižu iz oporbenih stranaka, nevladinih udruga i građanskih organizacija i pokreta
povezane vijesti
Situacija u Srbiji se zaoštrava, a ono što je počelo kao prosvjed protiv korupcije sve više postaje test za vladu jer se studenti sada okreću građanskom neposluhu, na što policija odgovara valom uhićenja, istaknuo je u četvrtak u pregledu njemačkog tiska Deutsche Welle (DW), izdvajajući ocjenu da se autokracija predsjednika Aleksandra Vučića ljulja.
Sjedećim prosvjedima, postavljajući kontejnere za smeće i druge barikade, demonstranti privremeno paraliziraju promet u Beogradu, Novom Sadu i drugim gradovima. Akcije su uslijedile nakon velikih demonstracija u subotu na kojima je više od 100.000 ljudi u prijestolnici zahtijevalo prijevremene parlamentarne izbore, prenosi njemačka agencija KNA.
Berlinski Tageszeitung istaknuo je da u Beogradu već danima nije moguće ništa planirati, jer gdje god se krene – tu su barikade koje su podigli pobunjeni građani.
“Javni prijevoz je u zastoju. Samo ove srijede u Beogradu otkazano je tridesetak linija. Svakog dana se uhićuju deseci ’terorista’ – to jest, građana koji mirno demonstriraju na ulicama. Građanski prosvjedi koje su pokrenuli studenti i koji širom zemlje traju već više od pola godine, kao i blokade fakulteta, ušli su u novu fazu – građanski neposluh”, dodaje list.
Tageszeitung dalje ocjenjuje da se prekretnica dogodila poslije prosvjeda 28. lipnja i sukoba policije i demonstranata koji su uslijedila nakon tog skupa.
“Stvari su 29. lipnja, poslije burne noći, u početku ostale mirne. Autokrat Vučić proglasio je pobjedu, a studenti su prebrojavali krvave glave i uhićene”, navodi njemački list.
“Metoda je nenasilna i inovativna, izluđuje potpuno nemoćnu policiju”, piše Tageszeitung i ukazuje da policajci s kacigama i opremi nisu samo iscrpljeni, već se osjećaju i poniženo
„Grupe građana blokiraju ulice i podižu barikade u svojim naseljima. Kada dođe policijska jedinica, građani poslušaju naredbu da se sklone, prepuste uklanjanje barikada policiji i čekaju da odu. Kada se to dogodi – sve kreće ispočetka. Policija je potpuno preopterećena. Vrućine su nesnosne. Policajci u kacigama i opremi nisu samo iscrpljeni, nego se osjećaju i poniženo zbog te igre mačke i miša.
Tageszeitung zaključuje: “Autokracija se ljulja. Jedan dvadesetogodišnji student to je sumirao ovako: ‘Nema ništa opasnije za autoritarni režim nego kada ga se građani više ne plaše i kada ismijavaju autokrate'”.
Prenoseći ocjene njemačkog tiska, beogradski mediji u izvješćima o noćašnjim prosvjedima u četvrtak zbrajaju i oštre osude policijske brutalnosti i prekomjernu uporabu sile prema demonstrantima koje stižu iz oporbenih stranaka, nevladinih udruga i građanskih organizacija i pokreta.