
iStock
Riječ je o najnovijem potezu nacionalističkog premijera Viktora Orbana koji je već pooštrio kontrolu nad sudovima, medijima i civilnim društvom otkad se vratio na vlast 2010. godine
povezane vijesti
Deseci tisuća ljudi prosvjedovali su u nedjelju u Budimpešti protiv planiranog zakona koji bi omogućio vladi da sankcionira nevladine organizacije i medije koje smatra prijetnjom mađarskom suverenitetu.
To je najnoviji potez nacionalističkog premijera Viktora Orbana koji je već pooštrio kontrolu nad sudovima, medijima i civilnim društvom otkad se vratio na vlast 2010. godine.
Kritičari u Mađarskoj i u inozemstvu kažu da su predložene mjere dio nastojanja da se suzbiju kritički glasovi poput nevladinih organizacija i neovisnih medija.
Prosvjednici su ispunili gradski trg ispred parlamenta, koji može primiti više od 100.000 ljudi, skandirajući “Dosta nam je”.
Mahali su mađarskim, EU i Pride zastavama, a na jednom je transparentu pisalo: “Želim živjeti u slobodnoj Mađarskoj, a ne u diktaturi”.
Prijedlog zakona “o transparentnosti u javnom životu” dao bi ovlasti vladi da na crnu listu stavi organizacije koje “prijete suverenitetu Mađarske korištenjem stranog financiranja za utjecaj na javni život”.
Skupinama koje bi završile na tom popisu bilo bi zabranjeno primanje donacija putem mađarskog godišnjeg sustava doprinosa porezu na dohodak u iznosu od jedan posto, važnog izvora prihoda za neprofitne organizacije. I trebalo bi im dopuštenje za financiranje iz inozemstva.
Predloženi zakon osudila je oporba, koja je optužila vladu da kopira rusku autoritarnu evoluciju.
Izjava, koju su objavile istaknute skupine za ljudska prava, uključujući Amnesty International i neovisne medije, opisuje zakon kao “autoritarni pokušaj zadržavanja vlasti”.
“Cilj mu je ušutkati sve kritičke glasove i eliminirati ono što je ostalo od mađarske demokracije”, dodaje se u izjavi koju je potpisalo više od 300 organizacija.
Odbor za zaštitu novinara (CPJ) sa sjedištem u New Yorku pozvao je čelnike EU-a da “nedvosmisleno i odmah osude” predloženi zakon.
No, vlada je negirala bilo kakvu autoritarnu namjeru, inzistirajući da samo želi demontirati “propagandnu mrežu” financiranu iz inozemstva.
“Da političkoj raspravi, da slobodi govora, ne stranom novcu”, rekao je Orban aktivistima vladajuće stranke u nedjelju.
Iako je Mađarska 2017. godine donijela zakon usmjeren na nevladine organizacije koje primaju financijska sredstva iz inozemstva, morala ga je ukinuti nakon reagiranja Europske unije.