Nastavak suđenja

Trećemajci došli na riječki sud po svoje pare: Bivša Uljanik plovidba “pozajmicom” im je otela milijune

Orjana Antešić

Dragutin Pavletić / Snimio Marko GRACIN

Dragutin Pavletić / Snimio Marko GRACIN

Tu nije kraj malverzacijama. Alpha Adriatic i njezin bivši direktor terete se da su potpore u vrijednosti od 19,8 milijuna kuna koji su bili obvezni proslijediti "3. maju" zadržali u Uljanik plovidbi



Na Županijskom sudu u Rijeci danas je nastavljeno suđenje u odvojenom postupku iz predmeta Uljanik, a odnosi se na inkriminirane poslovne odnose koje je bivša Uljanik plovidba, koja od jeseni 2019. godine posluje pod nazivom Alpha Adriatic, imala s riječkim brodogradilištem “3. maj”.


Iz originalne optužnice u aferi Uljanik u zasebni postupak izdvojene su točke koje se odnose na pitanje kratkoročne pozajmice koja je 2013. godine iz “3. maja”, tada kao korisnika državnih potpora za restrukturiranje, kanalizirana prema ovoj pulskoj brodarskoj tvrtki, k tome mimo relevantne odluke Nadzornog odbora brodogradilišta, kako tvrdi tužiteljstvo.


Povrati te pozamice u više su navrata prolongirani, do kraja programa restrukturiranja, a ubrzo i potpunog financijskog sloma Uljanik grupe početkom 2019. godine riječkom brodogradilištu vraćen je tek jedan mali iznos tog novca, pa tužiteljstvo tvrdi da je “3. maj” time oštećen za 29,1 milijun kuna.


Državne potpore




Drugi krak ovog izdvojenog postupka zadire u pitanje državnih potpora iz razdoblja Vladinog programa “Domaći brod na domaćem navozu”, a slijedom kojeg se Alpha Adriatic i njezin bivši direktor Dragutin Pavletić terete da su od prosinca 2013. do ožujka 2014. godine uplaćeni iznos potpora koji su prema sporazumu potpisanom s državom bili u obvezi proslijediti “3. maju”, zadržali u Uljanik plovidbi, čime se ova pulska brodarska tvrtka, tvrdi tužiteljstvo, okoristila za nepripadajućih 17,7 milijuna kuna.


U ovom odvojenom postupku troje je optuženika. Uz Dragutina Pavletića, kao pravna osoba optužena je i Alpha Adriatic te bivši direktor “3. maja” Zdravko Pliško, koji je bio prvi kadar kojeg je na tu poziciju imenovala uprava Uljanika, nakon što su sredinom 2013. godine bili preuzeli riječko brodogradilište.


Naknada štete


Među predstavkama koje su stigle prije početka današnjeg ročišta, bio je i imovinskopravni zahtjev za naknadom štete koji je dostavio opunomoćenik “3. maja”, odvjetnik Ivo Orlić.


Taj trećemajski zahtjev adresiran je na tvrtku Alpha Adriatic, i to u iznosu od 4,59 milijuna eura. U uvodu ove predstavke, doduše, pojašnjeno je da su trećemajska potraživanja regulirana u postupku predstečajne nagodbe Alpha Adriatica, sklopljene krajem 2020. godine.


U tom postupku, podsjetimo, priznata su trećemajska potraživanja u iznosu od oko 47 milijuna kuna i ista se otplaćuju prema usvojenom modelu otplate.


Imovinskopravni zahtjev “3. maja”, kako je objašnjeno u predstavci, uvažava potraživanja koja su isplaćena do 31. prosinca prošle godine, tako da je njihov zahtjev specificiran na 4,59 milijuna eura.


Na to je reagirao branitelj optužene Alpha Adriatic, odvjetnik Zoran Vukić, istaknuvši da je riječ o još nedospjelim potraživanjima iz predstečajne nagodbe, međutim, odvjetnik Orlić ustrajao je s ovako postavljenim zahtjevom.


Izdvajanje u posebni postupak optužnice


Današnje ročište obilježilo je čitanje dokumentacije iz spisa, između ostalog i Sporazuma o poslovnoj suradnji koji je početkom 2009. godine potpisan između države, Uljanik plovidbe, Tankerske plovidbe i “3. maja”.


Također, iščitani su i ugovori o državim potporama za ukupno četiri novogradnje koje je pulski brodar od 2009. do 2012. godine izgradio u “3. maju”, a odnose se na product tankere nosivosti 52.000 tona – “Kastav”, “Verige”, “Pomer” i “Istra”.


Izdvajanje u posebni postupak po tri od ukupno sedam točaka originalne optužnice, podsjetimo, na siječanjskom je ročištu zatražio braniteljski tim Dragutina Pavletića i Alpha Adriatica, uz argument da će to pridonijeti bržem i učinkovitijem postupku, što je sudsko vijeće pod predsjedanjem sutkinje Damire Delost prihvatilo.