Velika akcija Uskoka

Svi detalji muljaže s nekretninama u Istri, zbog koje su uhićeni načelnik Fažane i sedam jataka

Milan Pavlović

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Najveću pozornost svakako je privuklo uhićenje fažanskog načelnika SDP-ova Radomira Koraća



Fažanski načelnik Radomir Korać, Sandra Pinzan, supruga županijskog pročelnika za poljoprivredu Ezia Pinzana, nekadašnji službenik zadužen za izgradnju u Gradu Vodnjanu Emil Ferjančić, nekadašnji vodnjanski gradski vijećnik i građevinski poduzetnik Damir Iskrić, fažanski građevinski poduzetnik Zdravko Polančec te Ivan Stojkovski imena su osumnjičenih u nastavku velike istrage zbog malverzacija oko legalizacije bespravno sagrađenih objekata na jugu Istre.


Svi su oni jučer uhićeni i odvedeni na ispitivanje u sjedište Policijske uprave istarske u Puli, a u kasnim poslijepodnevnim satima većina njih prevezena je na ispitivanje u USKOK u Rijeku.


Istarska policija jučer je, naime, objavila da djelatnici Službe gospodarskog kriminaliteta i korupcije u koordinaciji s Uredom za suzbijanje organiziranog kriminaliteta i korupcije provode kriminalističko istraživanje zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela protiv službene dužnosti.


Pogled na Brijune




Ovom policijskom akcijom obuhvaćeno je 12 osoba koje se dovode u vezu sa sumnjivim legalizacijama na području južne Istre. Nekoliko osoba, bivša savjetnica za prostorno planiranje i gradnju Grada Vodnjana Dora Komparić, bivši pročelnik tog odjela Damir Janko, direktor pulske tvrtke Geo Biro Krešimir Stojkovski te nekadašnji pročelnik Odjela za prostorno uređenje Istarske županije Sead Ibrahimović, obuhvaćeno je u prvom dijelu istrage prije godinu dana. Optužbe na njihov račun sada su podebljane.


Policija je objavila da je u akciju uključeno više od 40 policijskih službenika te da je u fokusu navodna nezakonita legalizacija više građevinskih objekata na području Vodnjana, Fažane i Banjola.


Najveću pozornost svakako je privuklo uhićenje fažanskog načelnika SDP-ova Radomira Koraća koji je od izbora održanih 2017. na čelu te općine, ali je i prije tog mandata, kao najbliži suradnik prijašnje načelnice, bio jedan od najvažnijih aktera na političkoj sceni Fažane. Poznat je kao političar britkog jezika i fajterskog stava kojem su mandate obilježili i brojni okršaji s neistomišljenicima.


Početkom ove godine Glas Istre je pisao o kaznenoj prijavi koju je nepoznata osoba podnijela protiv njega i još nekoliko osoba zbog navodnog krivotvorenja službenih dokumenata u svrhu legalizacije objekta u Peroju. Naime tada je na adrese više novinskih redakcija stigao dopis s pratećim prilozima u kojem se tvrdi da je u srpnju 2022. godine DORH-u podnesena kaznena prijava protiv Koraća, bivše savjetnice za prostorno planiranje i izgradnju Grada Vodnjana Dore Komparić i ovlaštenog arhitekta Dragana Štokovca, zbog navodnog krivotvorenja legalizacije nezakonito izgrađene vikendice u vlasništvu načelnika Koraća u Peroju, »na samo 200 metara od mora i s izvrsnim pogledom na Brijune«.


Zloupotreba položaja


U prijavi je navedeno da je Komparić, postupajući po zahtjevu za legalizaciju podnesenom od strane treće osobe u Koraćevo ime, 15. svibnja 2018. godine donijela Rješenje o izvedenom stanju kojim je protivno zakonu ozakonjena nezakonito izgrađena Koraćeva zgrada na jednoj čestici u Peroju iako su svi sudionici postupka bili svjesni da se radi o zgradi koja ne može biti legalizirana. Naime, navodi se da je izgrađena na oranici tek nakon 21. lipnja 2011. godine, a preduvjet za legalizaciju objekata bio je da su oni sagrađen prije tog datuma. Korać je tom prilikom navode iz prijave odbacio, a nije poznato je li baš ona bila okidač da i njemu jučer ujutro policija i Uskok pokucaju na vrata.


Privedeni Emil Ferjančić menadžer je u jednoj velikoj vodnjanskoj kompaniji, a jedno je vrijeme bio savjetnik vodnjanskog gradonačelnika Edija Pastrovicchija, no svojevremeno je bio referent za izgradnju u Gradu Vodnjanu, te mu je na tom poslu jedan od zadataka bio da se bavi upravo legalizacijom objekata.


Istragom je obuhvaćena i supruga županijskog pročelnika Ezija Pinzana, Sandra, koja se našla u središtu medijske pozornosti nakon što je jedan portal objavio priču o tome da je bespravno izgradila objekt uz samo more na naslijeđenom zemljištu u Volmama kraj Banjola. Objekt je u prosincu 2015. godine, uz asistenciju tadašnjeg pročelnika Ibrahimovića, nezakonito legaliziran, a nakon izbijanja skandala Pinzan je odlučila zatražiti poništenje tog rješenja i objekt u Volmama uklonila, no time očito nije nestala s radara istrage koja je upravo pokrenuta.


Nekadašnji SDP-ov vodnjanski gradski vijećnik Damir Iskrić, građevinar i ujedno predsjednik Nacionalne zajednice Bošnjaka Vodnjana, prema pisanju portala Istarski.hr, uhićen je pod sumnjom da je počinio kazneno djelo poticanje na zlouporabu položaja i ovlasti jer je kao investitor tijekom mandata navodno od Grada Vodnjana zatražio legalizaciju nekoliko objekata koji nisu smjeli biti legalizirani. Ivan Stojkovski u medijima se također spominjao u kontekstu sporne legalizacije objekata na atraktivnim lokacijama u vodnjanskom priobalju, a prema nezvaničnim informacijama jučer je privedeno i dvoje slovenskih državljana.


Tradicija nezakonite legalizacije


Podsjetimo, krajem lipnja prošle godine u identičnoj akciji USKOK-a i Službe gospodarskog kriminaliteta i korupcije istarske policije, nazvanoj »Dorina« na području Istre je uhićeno 15 osoba, a njih 26 obuhvaćeno je istragom zbog sumnje u počinjenje kaznenih djela protiv službene dužnosti, odnosno nezakonite legalizacije građevinskih objekata mahom na području grada Vodnjana odakle je bila i većina uhićenih koje se teretilo za pogodovanja u području prostornog planiranja i bespravne gradnje. Među počiniteljima kaznenih djela bivši su zaposlenici Grada Vodnjana koji su vodili postupke legalizacije, zatim poduzetnici, građevinci, geodeti i arhitekti kao posrednici te vlasnici nekretnina među kojima je također bilo i slovenskih državljana. Navodne zloporabe službenog položaja i ovlasti ili poticanja dogodili su se između 2014. i 2019. godine.