
Foto Bruno Jobst
Osobno smatram da to nije dovoljno dok se ne budu roditelji kažnjavali, kaže dr. Divković
povezane vijesti
Nema dana da u Hrvatskoj neko dijete ne nastrada vozeći električni romobil dok liječnici i policija pojačavaju apel na roditelje da ne kupuju djeci ta vozila jer posljedice u slučaju nezgoda mogu biti strašne.
Dvije prometne nesreće u jednom danu ponovo su pokazale da ovaj problem postaje sve veći. Nesreću koja se dogodila u ponedjeljak u Osijeku izazvao je upravo 14-godišnjak na električnom romobilu. Iz policije kažu da je, srećom, lakše ozlijeđen. U ponedjeljak je bjelovarsko-bilogorska policija izvijestila kako je u nedjelju oko 21.30 sati, u Orovcu, teško ozlijeđeno 13-godišnje dijete pri padu s električnog romobila. Mojportal.hr neslužbeno doznaje kako je dijete bilo u alkoholiziranom stanju.
Nepoznavanje pravila
U slučaju osječke nesreće u naselju Retfale policija je utvrdila da se dječak kretao sporednom ulicom te je, vozeći bez kacige, ušao električnim romobilom u raskrižje ne poštujući znak »STOP«.
– Pri tome je udario u automobil koji se kretao ulicom koja ima prednost prolaska. Električnim romobilom udario je u bočnu stranu automobila. Za izazivanje prometne nesreće predviđena je kazna u iznosu od 390 do 920 eura, za kretanje kolnikom, iako ima nogostup s obje strane ceste, kazna iznosi 130 eura, a za nenošenje kacige 30 eura. S obzirom na to da se radi o maloljetniku policija podnosi obavijest nadležnom Općinskom sudu, ali i nadležnom Zavodu za socijalni rad – doznajemo iz Policijske uprave osječko-baranjske. Iako vozačica automobila nije bila ozlijeđena, žena je nakon nesreće satima sjedila u šoku na nogostupu. Na mjestu nesreće okupio se veći broj ljudi, a među njima bilo ih je barem 10-ak s električnim romobilima, kako je primijetila naša novinarska ekipa. Međutim, samo dva dječaka imala su kacige. Postoji i prometni znak »STOP« u sporednoj ulici, a postavljeno je i ogledalo upravo da bi se dodatno pridonijelo sigurnosti na tom križanju. No, ni jedan znak nije bitan i upozoravajući ako netko nikada nije učio o tome na što znakovi upozoravaju. Djeca i mladi često se nisu ranije susreli s prometnim pravilima i nemaju pojma što ona znače.
Doc. dr. sc. Dalibor Divković, dr. med., v. d. pročelnika Objedinjenog hitnog bolničkog prijema Kliničkog bolničkog centra Osijek, pojasnio nam je s kakvim se sve ozljedama vozača električnih romobila liječnici susreću sve više.
– U prometnim nesrećama kod vozača električnih romobila najčešće nastaju teške tjelesne ozljede, i to nerijetko s mogućim doživotnim invaliditetom i komplikacijama. Imamo ih dosta u posljednje vrijeme, ali ima i onih koje smo hospitalizirali na jedan dan. U samo dva mjeseca, tijekom svibnja i lipnja, imali smo 16 operiranih s teškim ozljedama na dječjoj kirurgiji upravo zbog stradavanja na e-romobilima. Uglavnom zadobiju ozljede glave, prsišta, gornjih i donjih ekstremiteta i trbuha. Mahom su to tinejdžeri, ali ima i dosta djece koja su u dobi ispod 14 godina, koja ne bi nikako smjela voziti te romobile. Nekada su djeca vozila bicikl i slomila bi šaku, ali ovo nisu takve ozljede. Sada ima i djece s prijelomima rebara i nagnječenja pluća – kaže liječnik i ističe kako nisu problem samo djeca, nego i odrasli koji ne nose kacigu i nerijetko udare pješake, ozljede ih i pobjegnu.
Kazne za roditelje
– Romobili nemaju identifikacijsku pločicu i teško ih je pronaći. Opća kultura nam je na niskom nivou i očekuje se da uvijek neko drugi brine za djecu, škola ili ne znam tko. Roditelji misle da su djeci kupili igračku, ali to nije igračka, nego ozbiljno prijevozno sredstvo. Upravo smo danas pregledali jedno dijete iz Slavonije koje ima kompleksan prijelom nožnog zgloba zbog pada s električnog romobila. Nedovoljno se policiji prijavljuju takve nesreće jer ih dovedu roditelji pa kažu da je dijete palo sa stepenica ili slično. Tek naknadno se sazna da su pali s električnog romobila. U tijeku je prevencija od strane policije, ali osobno smatram da to nije dovoljno dok se ne budu roditelji kažnjavali – zaključuje Dalibor Divković.
Podsjetimo da je prošli tjedan na konferenciji za novinare liječnika iz Klinike za dječje bolesti Zagreb, održanoj uz podršku Ministarstva zdravstva, Ministarstva unutarnjih poslova te Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, upozoreno na drastičan porast broja djece teško ozlijeđene u prometu pri vožnji električnim romobilima. Ta je klinika zabilježila porast broja hospitalizacija za čak 285 posto, dok je ukupno trajanje hospitalizacija poraslo za 143 posto u prvoj polovici 2025. godine u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Porast trajanja hospitalizacija upućuje na sve teže ozljede.
Doc. dr. sc. Miroslav Gjurašin, dr. med. spec. neurokirurgije te voditelj Referentnog centra za traumatizam dječje dobi govorio je o specifičnim slučajevima koje je liječio od ozljeda uzrokovanim padom s električnog romobila. Česta ozljeda je epiduralni hematom koji pritišće mozak i izaziva neurološke deficite. Takve ozljede mogu dovesti do zaustavljanja disanja te kobnih ishoda. – Na sreću, smrtnih slučajeva uslijed pada s električnih romobila još nismo imali, ali se toga bojimo ako se nešto ne promijeni – rekao je.
Bez kacige i zaštitnog prsluka
Dječak koji je navodno u alkoholiziranom stanju u Orovcu ozlijeđen u padu s električnog romobila izgubilo je nadzor nad vozilom i sletio u jarak. U trenutku nesreće dijete nije imalo zaštitnu kacigu, nije bilo označeno reflektirajućim prslukom te nije ispunjavalo dobnu granicu za upravljanje osobnim prijevoznim sredstvom. Dijete je zadobilo osobito teške tjelesne ozljede i vozilom hitne pomoći prevezeno je u Opću bolnicu »Dr. Anđelko Višić« u Bjelovaru. Zbog težine ozljeda je prevezeno na daljnje liječenje u Kliniku za dječje bolesti Zagreb.