BitLucky

Riječani iz najveće kripto prevare teške 18.500.000€ pušteni na slobodu. Nema ni optužnice

Vladimir Mrvoš

Luka Burazer / Foto Nel Pavletic/PIXSELL

Luka Burazer / Foto Nel Pavletic/PIXSELL

Troje osumnjičenih za aferu u kojoj su stotine ulagača izgubile 18,5 milijuna eura branit će se sa slobode



Hanfa upozorava ulagače u kriptovalute da pripaze na obmanjujuće informacije pri nuđenju kriptoimovine i povezanih proizvoda, posebice onih koji se agresivno oglašavaju javnosti uporabom marketinških materijala i drugih informacija koje mogu biti nejasne, nepotpune i netočne, poručuju iz Hanfe.


Ta informacija neće pomoći onima koji su uložili u tvrtku Bitlucky. Prema neslužbenim informacijama iz istražnog zatvora pušteno je troje osumnjičenih iz kriptoafere Bitlucky koji su u zatvoru bili od 15. studenoga prošle godine.


Na upit koji smo uputili ODO-u Rijeka, o statusu tog predmeta i njegovih aktera, odgovor nismo dobili.


Najveći ulozi




Procjenjuje se da šteta u tom predmetu iznosi najmanje 18,5 milijuna eura u trenutku sklapanja ugovora, prevarenih osoba ima možda i 800, a najveći ulozi kretali su se od 200.000 do 300.000 eura, podaci su kojima raspolaže policija.


Zanimljivo da je su web-stranice te tvrtke i dalje aktivne, ali i da se na tim stranicama korisnike upozorava.


“Sklapanjem Ugovora, Vlasnik kriptoimovine potvrđuje da je svjestan rizika povezanih s kupnjom i prodajom robe na tržištu te da iste preuzima na vlastitu odgovornost.


Društvo ne može utjecati niti kontrolirati situaciju na tržištu, niti jamčiti ostvarenje dobiti Vlasniku.”


Sve češće prevare


Sve češće prevare putem interneta, a naročito kad su u pitanju kriptovalute, jedan su od razloga što Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) upozorava građane na moguće obmanjujuće objave ponuditelja kriptovaluta.


Hrvatska trenutačno nema nacionalni okvir za izdavanje kriptoimovine, kao ni okvir za pružanje usluga u vezi s njezinim izdavanjem.


Hanfa ističe da su uredba i direktiva Europskog parlamenta i Vijeća od 31. svibnja 2023. o tržištima kriptoimovine (MiCA -Markets in Crypto-Assets Regulation) stupile na snagu 29. lipnja 2023. s odgođenom primjenom odredbi o tokenima elektroničkog novca i tokenima vezanima uz imovinu koje će se primjenjivati od 30. lipnja 2024.


Isto tako i odredbe koje se odnose na izdavanje ostalih vrsta kriptoimovine i na pružanje usluga vezanih uz kriptoimovinu, bit će u primjeni tek od 30. prosinca 2024. godine, navodi se u priopćenju Hanfe, uz dodatak da se na poslovanje s kriptoimovinom i pružanje usluga u odnosu na kriptoimovinu koja se ne kvalificira kao financijski instrument trenutačno primjenjuju samo opća pravila koja se odnose na ugovorne odnose iz Zakona o obveznim odnosima te odredbe Zakona o sprečavanju pranja novca i financiranja terorizma.


Hanfa ističe da je Zakon o provedbi Uredbe (EU) 2023/1114, kojim će cijela regulativa biti i operativno određena na nacionalnoj razini tek u izradi, te upozorava na oprez kod ponuda kriptoimovine u kojima se navodi da je bijela knjiga o kriptoimovini izdana u skladu s MICA-om, a posebice ako se prilikom promocije ili u njoj navodi da je dostavljena nadležnom tijelu na znanje i/ili odobrenje.