Ključna greška

Prometni stručnjak o sudaru na autocesti A3: ‘Ovakva tragedija se sigurno mogla izbjeći’

P. N.

Emica Elvedji/PIXSELL

Emica Elvedji/PIXSELL

Objasnio je i što trebamo učiniti ako nam vozilo stane na autocesti u mraku



Dvije su osobe poginule, a deseci su ozlijeđeni u sudaru autobusa i osobnog automobila na autocesti A3 u rano jutro u nedjelju. Većinom je riječ o državljanima BiH koji su zbrinuti u bolnicama u Zagrebu, Pakracu i Sisku.


Prometni stručnjak Goran Husinec drži da se tragedija ipak mogla izbjeći, barem s ovako katastrofalnim posljedicama.


“Da su svi u autobusu bili vezani sigurnosnim pojasevima, sigurno bi bilo malo ozlijeđenih, a možda ne bi bilo uopće ljudskih žrtava”, kazao je Husinec za Novu TV.




Objasnio je i što trebamo učiniti ako nam vozilo stane na autocesti u mraku.


“Odmah moramo izaći iz automobila. Upaliti baterijsku lampu ili, ako ju nemamo, svjetlo na mobitelu i mahati drugim sudionicima, upozoravati ih, ići prema prtljažniku i uzeti sigurnosni trokut i postaviti ga. Nakon što ga postavimo, odmah zvati policiju, reći da je hitno, da policija zove ophodare i da se preuzme regulacija prometa”, dodao je.


Policija je sinoć izvijestila kako su uhićeni vozači automobila i autobusa, a demantirana je i priča vozača o naletu automobila na srnu, nakon čega je došlo do sudara koji je rezultirao s dvoje poginulih i 31 ozlijeđenim.


“Županijsko državno odvjetništvo je u suradnji s policijom i vještakom prometne struke rasvijetlilo slučaj i slijedom toga su poduzete radnje uhićenja oba vozača koji se trenutačno nalaze na kliničkoj obradi u postaji prometne policije Kutina”, rekao je Štingl za RTL Danas.


Na pitanje za što se tereti vozače te je li riječ o podijeljenoj odgovornosti i kolike su kazne predviđene, uzvratio je: “O podijeljenoj odgovornosti ćemo vidjeti, ali za nas postoji odgovornost i jednog i drugog vozača zbog izazivanja prometne nesreće u cestovnom prometu, a po zakonu je predviđena kazna zatvora do tri godine”.