Poligrafom se mjeri trbušno i plućno disanje, krvni tlak i puls, mjeri se njegov porast i pad. Posebnim senzorima mjeri se znojenje odnosno dermalna reakcija kože. Mjeri se i protok krvi, stolac je sam po sebi senzoran pa se mjeri i pokret
RIJEKA » Naći se u policijskoj prostoriji u kojoj je smješten poligraf ne izaziva ugodu, naprotiv, dodatni nemir unosi spoznaja da ste izloženi i tajnom promatranju putem ogledala, vi gledate u ogledalo i osoba iz druge prostorije može promatrati vas, a da vi toga niste ni svjesni.
No, iskusan policijski tim, voditelj službe za krim tehniku i policijska službenica upravo stoga što znaju na koji način poligraf može kod ispitanika izazvati u prvom redu strah i nelagodu, psihički pripreme osobu na tijek ispitivanja uz objašnjenje što je zapravo poligraf i zašto se osoba zapravo i poziva na testiranje.
– Princip rada je vrlo jednostavan, ukoliko se tijekom operativnih radnji za neko kazneno djelo policijski službenik odluči ispitati mogućeg počinitelja i uputi ga na poligrafsko testiranje, tada će poligrafski ispitivač detaljno analizirati kazneno djelo i izvući »ono« što njemu treba kakao bi složio pitanja. Ukoliko je na primjer riječ o kaznenom djelu razbojništva, poligrafskom ispitivaču su izuzetno važni detalji iskaza kojeg je dao mogući počinitelj. Ono što nije izašlo u novinama, a to su uglavnom detalji kao što je na primjer boja kape, ili boja vjetrovke odnosno kapuljače koju je imao razbojnik, vrlo su važni u artikuliranju pitanja na koje će ispitanik sigurno reagirati, objašnjava poligrafska ispitivačica.
Poligraf nije štetan za zdravlje
– Kad se donese odluka o tome da se netko podvrgne poligrafu, od ispitanika se uzimaju osnovni podaci koji su istovjetni onima koji se uzimaju kod obavijesnog razgovora u policijskoj postaji, no i nama su itekako korisni. Nužno je prije svakog početka ispitivanja reći ispitaniku da poligraf spada u jednu od policijskih ovlasti i da prema Zakonu o policiji i ta vrsta ispitivanja spada u policijski opseg ovlasti.
Pokušaj varanja na poligrafu je moguć ali se posebne metode o zavaravanju poligrafa uče u sklopu usavršavanja profesionalnih vojnika. Aparat bilježi fiziološke parametre ali ako ispitivač nije dobro svladao tehniku očitanja poligrama, može doći do pogreške. Ne može se prevariti poligraf već poligrafskog ispitivača. I vješt kriminalist se može prevariti i donijeti pogrešno mišljenje ako je riječ o psihičkim bolesnicima. Najčešće se poligrafskom ispitivanju podvrgavaju ubojice, silovatelji i počinitelji teških pronevjera.
Prije testiranja ispitanik mora znati princip rada poligrafa, mora znati da ga to neće boljeti, da nije štetan po zdravlje, da se ne mora bojati, te da će jedina neugoda biti pritisak manžetne na nadlaktici (koja radi na principu tlakomjera, op.a). Dužna sam objasniti i rad poligrafa, objašnjava nadalje policijska ispitivačica. Na temelju mojih pitanja i njegovih odgovora mjerit ću fiziološke reakcije ispitanika. Priključuju se komponent na tijelo, fiziološke reakcije pretvaraju se u digitalni oblik, a očitana reakcija je poligram, zapisana reakcija.
Ispitanik ima zakonsku osnovu da pristane ili ne pristane na poligraf, mora dati pisanu suglasnost da pristaje ali mu se daje do znanja da i tijekom ispitivanja može povući pristanak jer je u principu riječ o dobrovoljnom pristanku, pojašnjava ispitivačica, te dodaje da nevine osobe uglavnom traže da se ispitaju i na »detektoru laži«.
Emocionalnu hladnoću poligraf »ne čita«
Na poligraf ne mogu bolesne osobe, osobe koje imaju zdravstvenih problema i one koje su pod lijekovima. Neposredno prije poligrafskog ispitivanja osobe ne smiju uzeti lijekove, alkohol niti bilo koje druge psihoaktivne tvari. Ukoliko se osoba nalazi pod terapijom, tu činjenicu uzimamo u obzir prilikom analize poligrama. Trudnice i rodilje ne mogu biti podvrgnute poligrafu kao ni dijete mlađe od 14 godina, ne samo zato što nisu kazneno odgovorna nego što bi to izazvalo svojevrstan stres. Kada je riječ o maloljetnim osobama, do 18-te godine života, tada se poligrafsko ispitivanje obavlja uz prisustvo roditelja ili skrbnika.
Poligrafom se mjeri trbušno i plućno disanje, krvni tlak i puls, mjeri se njegov porast i pad. Posebnim senzorima mjeri se znojenje odnosno dermalna reakcija kože. Mjeri se i protok krvi, pletismografom koji radi na principu prozirnosti kože. I stolac je sam po sebi senzoran pa se mjeri i pokret, objasnila je policijska službenica.
Unatoč tomu što je poligraf pouzdan u 90 posto slučajeva, poligraf kao dokaz na sudu ne vrijedi već samo kao pomoćno sredstvo za eliminaciju osumnjičenih. Kritičari detektora laži slažu se s promjenama koje nastaju u tijelu uslijed različitog intenziteta emocija, ali smatraju da uređaj ne može vjerno prikazati te promjene. Osim u Americi i još nekim sporadičnim državama tako prikupljeni dokazi nisu dokaz na sudu, ali se u Republici Hrvatskoj napravi oko tri tisuće ispitivanja godišnje, a točnost poligrafa je oko 90 posto na tisuću ispitanika. U PU primorsko-goranskoj godišnje se na poligrafu ispita oko dvjestotinjak osoba.
Na pitanje da li se poligraf može prevariti, sugovornica odgovara niječno, uređaj sve bilježi, kaže nam, važna je interpretacija rezultata. Emotivno hladne osobe, psihopat, može »prevariti« poligraf, kvocijent inteligencije također je važan čimbenik koji se može povezati s emocionalnom hladnoćom, što drugim riječima znači da se u tom segmentu može »prevariti « poligraf, ali s druge strane postoje druge metode kojima se eliminira emocionalna hladnoća i u konačnici opet dobiju odgovori, objašnjava nadalje policijska službenica.
Prisjećam se slučaja kada je osoba došla na poligraf, pristala na testiranje ali je sve priznala netom prije »priključenja« na aparate, slomila se i priznala!, kazala je nadalje naša sugovornica. Sjećam se i osobe koja je poligrafski testirana i priznala, te kad se digla sa stolca, zahvalila se kazavši nam da »mu je pao kamen sa srca«. Ima slučajeva i da je osoba ispitivana na poligrafu, držao se do kraja ispitivanja, ali je priznao tek kada se vratio u policijsku postaju premda su poligrafski parametri bili pozitivni.
Novinarka »pala« na poligrafu
Kako nismo mogli snimati tijek jednog unaprijed naručenog poligrafskog ispitivanja osumnjičenika za bludne radnje nad djevojčicama, nije bilo druge nego osobno ispitati »moć« poligrafa. Nimalo ugodan osjećaj sjesti na crni stolac, nervoza se manifestirala sličnim obrascem ponašanja kao kad sjednete nasuprot liječnika komu otvoreno morate reći što i gdje vas boli. Htjela ne htjela, srce je počelo ubrzano kucati, tlak je također rastao, a dlanovi odjedanput više nisu bili suhi. Kad je sugovornica lancem obujmila predio oko prsa i pluća, pa trbuh, prikopčala senzore na prste lijeve ruke te obmotala nadlakticu manžetnom zbog mjerenja tlaka, prošlo je izvjesno vrijeme prije nego li sam povratila kontrolu. Tek ugodan glas ispitivačice i objašnjavanje stimulativnog testa vratilo me u »normalu«.
Od sedam brojeva napisanih na komadiću papira morala sam zaokružiti, odnosno zapamtiti jedan i ne izustiti ga naglas. Ispitivačica je rekla da na svako njeno pitanje odgovorim s »ne« bez obzira koji će broj naglas izgovoriti. I u početku je sve bilo u redu, puls se koliko toliko normalizirao, disanje također, ali kada je izustila broj koji sam zapamtila i odgovorila joj s »ne«, nešto se dogodilo na monitoru. Kada me otkopčala i skinula sa svih mjernih instrumenata, upitala me da li je broj 40 broj koji sam zapamtila što sam i potvrdila. Naravno, onog trenutka kada sam slagala, moje se tijelo usprotivilo, uzbunilo, a reakcija je ostala zapisana na poligramu baš u dijelu kada sam izustila »ne»na pitanje ispitivačice da li sam upamtila broj 40.