Policijska revizija

Pale optužbe Šotinog “Pokreta otpora”: Željko Kruneš nije zataškavao smrt sestara Filipović

Slavica Kleva

Željko Kruneš / Snimio Sergej DRECHSLER / NL arhiva

Željko Kruneš / Snimio Sergej DRECHSLER / NL arhiva

Zbog optužbi koje je protiv Kruneša iznosila Slavica Šota, tvrdeći da je štitio sina riječkog tajkuna,  članovi policijskog povjerenstva bili su  fokusirani na sve operativne radnje koje  je Kruneš poduzeo u otkrivanju  vozača koji je usmrtio sestre Filipović.  Utvrdili su da je Kruneš postupio po pravilima struke



RIJEKA Nadležno optužno vijeće potvrdilo je ranije podignutu optužnicu protiv Davida Šteke (29) iz Rijeke zbog  prijetnji  po život Željku Krunešu, voditelju krim-sektora u Policijskoj upravi primorsko-goranskoj. Podsjetimo, riječ je o prijetnjama koje je Šteko uputio policijskom dužnosniku putem društvene mreže Facebook revoltiran povodom koji  nije u direktnoj vezi s njim osobno.


Šteko je, ne štedeći Kruneša najpogrdnijih izraza, poručio riječkom policajcu da »pazi kojim će putem do dućana«, dodavši kako je vidio da i Kruneš gura malo dijete u kolicima. »Pakao ti počinje kad odeš u penziju«, napisao je, uz ostalo, Šteko. 


Zbog takvih prijetnji Šteko je priveden i ispitan na Općinskom državnom odvjetništvu u Rijeci i temeljem zahtjeva dežurnog tužitelja  za njega je zatražen istražni zatvor. Početkom lipnja prepraćen je u istražni centar Županijskog suda gdje mu je i određen jednomjesečni istražni zatvor uz jamstvo od 25 tisuća kuna kojim može zamijeniti obranu sa slobode.





Slavica Šota i grupa osoba okupljenih s istim ciljem, borbom protiv »korupcijskih zala«, javno i bezrezervno za korupciju prozivaju konkretne osobe, optužuju bez dokaza, pa zapravo ulica postaje i tužitelj i sudac. Premda je u nekoliko navrata Šota, inače vlasnica većeg broja najluksuznijih poslovnih prostora u užem centru grada, nepravomoćno osuđena zbog klevete, ne posustaje. Pa kad i dođe na sud, ne priznaje institucije, traži izuzeća sudaca, tužitelja, optužujući gotovo pa sve za korupciju, no bez ijednog dokaza.



Pod dojmom filmova!


Članovi samozvane udruge Pokret otpora, Riječani protiv korupcije (udruga nije upisana u registar udruga kod nadležnog upravnog tijela) u kojoj se najviše ističe aktivnost Slavice Šota, okupila se tom prilikom na sudu tražeći da se Šteku pusti iz zatvora. Šteko je uistinu i pušten,  no tek kada je njegov otac prikupio novac. Iz istražnog zatvora izašao je 24. lipnja.


Prilikom prvog ispitivanja u tužilaštvu, Šteko je izrazio žaljenje, ali smatra da ništa u tom komenataru nije napisao što bi se moglo smatrati prijetnjom te da je to napisao pod dojmom američkih filmova u kojima policajci kad odu u penziju moraju seliti iz mjesta boravišta. Razlog pisanja je i činjenica, objasnio je tužitelju, da mu je prijatelj pokopan na groblju u blizini posljednjeg počivališta sestara Filipović, tragično stradalih u prometnoj nesreći  i gdje često viđa roditelje poginulih sestara. Istaknuo je i da je zbog toga u komentaru napisao da i Željko Kruneš vozi malo dijete u kolicima po Drenovi pa da bi kao otac trebao razgovarati s roditeljima sestara Filipović. Tužitelj je temeljem njegovih izjava u dokaznoj radnji prvog ispitivanja zaključio da su se u ponašanju okrivljenika stekla obilježja kaznenog djela prijetnje.


Kontekst zbog kojih su prijetnje upućene Krunešu izazvao je ogorčenje u javnosti. Naime iskorištena je tragedija obitelji Filipović, pogibija njihovih kćeri, da se riječkog policajca oblati u javnosti. Sestre Filipović poginule su u prometnoj nesreći prije deset godina, a još se ne zna tko je počinitelj i nije identificiran vozač (ili vozačica) koji je uzrokovao nesreću.


No, nije Šteko jedini koji je napadao policijskog službenika. Nebrojeno puta je i Slavica Šota iz samozvane udruge Pokret otpora prozivala za prometnu nesreću u kojoj su poginule sestre Filipović, između ostalih policijskih službenika i načelnika sektora krim-policije Željka Kruneša. Apsurdna situacija, voditelja krim-sektora optužuje se da je nešto zataškao, pa umjesto da u javnosti bude poznat kao prva osoba na braniku zaštite prava i sloboda svih građana, on je trenutno žrtva mračnih kuloarskih neutemeljenih i iskonstruiranih priča od kojih se može jedino braniti sudom.



»Željko Kruneš, vidiš da ne možeš cijeli život glumiti nedodirljivog drota i skrivati se iza te značkice i maltretirati sirotinju, ovo ti je šesta godina odkako mi ne daš mira, nikad mi nisi ništa mogao, jer ovako glup opet sam inteligentniji od tebe. Ali da stojiš iza ubojstva sestara Filipović i još ko zna koliko toga!!! Pakao ti počinje tek kad odeš u penziju, ti si monstrum, jer i ti guraš malo dijete po Drenovi, piješ kavice sa svojim drukerima s tom odvratnom drotovskom facom i vjerovatno kad me vidiš razmišljaš kako me stavit unutra, a tu si se zajebao kad dođe vrijeme za penziju počni smišljat kojim ćeš putom do dućana da te nitko ne vidi!!!« – gnusne su prijetnje koje je David Šteko uputio policijskom dužnosniku putem društvene mreže Facebook.



Teške optužbe


Temeljem teških optužbi koje se odnose na rad Kruneša, promptno je reagiralo Ministarstvo unutarnjih poslova, osnovalo je nezavisni tim vrhunskih inspektora koji su »pročešljali« svaki korak i dokument vezan za slučaj sestara Filipović. Kako je  Šota optužila Kruneša da je zataškao neke informacije, da između ostalog štiti sina jednog riječkog tajkuna, članovi policijskog povjerenstva su dodatno bili fokusirani na sve operativne radnje koje je osobno Kruneš  proveo  i poduzeo u otkrivanju neidentificiranog vozača, te izvan svake sumnje utvrdili da je Kruneš postupio ne samo po pravilima struke, nego da nema mjesta ni sumnji u zataškavanje slučaja, a kamoli da je štitio ubojicu.


No, Slavica Šota je tijekom prošle godine otišla i korak dalje u plasiranju monstruoznih konstrukcija, te javno optužila Kruneša da je naručio ubojstvo njezinih unuka, te podnijela kaznenu prijavu nadležnim institucijama, a članovi njezine obitelji podnijeli su protiv Kruneša i kaznenu prijavu zbog sumnje na čin kaznenog djela nametljivog ponašanja. I u tom slučaju je provedeno detaljno istraživanje, te su kao svjedoci ispitane sve osobe koje su mogle imati saznanja o navodnim učinima kaznenih djela, no nadležno državno odvjetništvo u Karlovcu svojim je rješenjem iz lipnja ove godine odbacilo u cijelosti kaznenu prijavu obitelji Šota.