VELIKI BIJEG

Odvjetnik tumači što će dalje biti s Mamićima: ‘Sud u BiH može Zdravku i skratiti kaznu. Zoran, pak, ima pravo na odgodu’

Vladimir Mrvoš

Zdravko Mamić / Foto PIXSELL

Zdravko Mamić / Foto PIXSELL

Presuda se mora donijeti i u BiH. Ta presuda ne može biti veća od one u Hrvatskoj, ali može biti manja. Tako je bilo s presudom dr. Ognjenu Šimiću komu je kazna od devet godina smanjena na dvije i pol, kaže Velimir Došen



Nakon što je Vrhovni sud potvrdio presudu osječkog Županijskog suda kojom je Zdravko Mamić osuđen na šest i pol godina zatvora, a Zoranu Mamiću smanjio kaznu zatvora s četiri godine i 11 mjeseci na četiri godine i osam mjeseci, postavlja se pitanje kako će se i izvršiti ta kazna, posebno jer se Zdravko Mamić nalazi u Bosni i Hercegovini.


Slični slučaj dogodio se i s kardiologom Ognjenom Šimićem, koji je pravomoćno osuđen u Hrvatskoj, a kaznu je služio u Bosni i Hercegovini, gdje je i umro u zatvoru od posljedica srčanog udara. Naš sugovornik odvjetnik Velimir Došen bio je odvjetnik Ognjena Šimića, pa je dobro upućen u takvu sudsku praksu, posebice jer je u odvjetničke vode ušao nakon što je bio upravitelj nekoliko zatvora pa se specijalizirao kao odvjetnik za izvršenje kazne.


Pravni postupak


– Nakon što je presuda postala pravomoćna, sudac izvršenja mora žurno pozvati osuđenike radi uručenja Rješenja o upućivanju u zatvor na ročište gdje ih upoznaje s odredbama Zakona o izvršenju kazne. Dobiva se datum odlaska na izvršenje kazne, na koji se mora javiti na izvršenje kazne. Osuđenik može zatražiti u roku od tri dana odgodu izvršenja, objašnjava Došen, te napominje ukoliko se osuđenik ne odazove pozivu, njemu se poziv dostavlja putem oglasne ploče suda. Svaki osuđenik u pravilu dobije odgodu, ako traži odgodu za potrebe obavljanja neodgodivih poslova i pripreme za izdržavanje kazne, da se pobrine oko obitelji, i da nađe zamjenu za poslove koje radi. Zakon dopušta tri mjeseca odgode u tom slučaju. Odgoda se može tražiti i zbog dovršenja započetog posla zbog čega bi došlo do znatne materijalne štete, a takva odgoda može se dopustiti do završetka posla, a ne može trajati duže od tri mjeseca.




Nadalje, kaže Došen, može se odgoda tražiti i zbog potrebe osiguranja skrbi i uzdržavanja djeteta ili drugog člana obitelji koji je bez prihoda i nije sposoban skrbiti o sebi. Takva odgoda može trajati najdulje do šest mjeseci. Česte su odgode i zbog bolesti, ako se radi o akutnoj bolesti, a nema mogućnosti liječenja u zatvorskom sustavu. Takva odgoda može trajati dok bolest traje. Što se tiče te odluke, sudac izvršenja za bolest mora tražiti mišljenje, odnosno očitovanje zatvorske bolnice. Ako bolnica kaže da ne može liječiti takvog bolesnika, dopušta se odgoda. Važno je napomenuti da takva odgoda može trajati najdulje do tri godine, osobito u teškim slučajevima bolesti, objašnjava Došen.


Što se tiče Zdravka Mamića koji je trenutačno u Bosni i Hercegovini, Ministarstvo pravosuđa RH dužno je poslati pravomoćnu presudu Ministarstvu pravde BiH i zatražiti izvršenje kazne u BiH. Kada Ministarstvo pravde BiH zaprimi zamolbu Ministarstva pravosuđa RH za izvršenje kazne Zdravka Mamića, prije izvršenja kazne dužno je provesti postupak koji se zove »priznanje strane sudske odluke«. To je pravomoćna presuda RH za osuđenika Zdravka Mamića, napominje Došen.


Razlike u zakonima


Prilikom donošenja odluke Ministarstvo pravde BiH dužno je utvrditi postoji li u BiH kazneno djelo za koje je Zdravko Mamić osuđen u Hrvatskoj. Ako ne postoji, taj zahtjev ne bi ni razmatralo i Zdravko Mamić, što se tiče BiH, je »čist«. Ako to djelo postoji u zakonodavstvu BiH, ne smije se ulaziti u činjenično stanje spisa i mijenjati činjenični opis, nego samo donijeti presudu. Presuda se mora donijeti u BiH, jer se drukčije ne može izvršiti hrvatska presuda u BiH. Ta presuda ne može biti veća od one u Hrvatskoj, ali može biti manja.


U to smo se uvjerili u nizu slučajeva, napominje Došen, recimo u slučaju dr. Šimića kojeg sam zastupao. U Hrvatskoj je dobio kaznu zatvora od devet godina za djela kakva su postojala i u zakonodavstvu BiH. U Bosni i Hercegovini mu je dosuđena kazna od dvije i pol godine, što je velika razlika.


Na upit postoji li u BiH zakonodavstvu kazneno djelo za koje je Zdravko Mamić osuđen u Hrvatskoj, Došen decidirano odgovara da to kazneno djelo postoji u BiH i da je već o tome razmatrano prilikom zahtjeva za izručenje Zdravka Mamića u Hrvatsku.


– Mišljenja sam da će zbog već sličnih slučajeva i Zdravko Mamić proći isti put kada je u pitanju postupak »priznanja strane sudske odluke«, kaže Došen. Na pitanje o iskazu Zdravka Mamića, kojim je prozvao suce, Došen je kazao da to ne želi komentirati.


Moguća odgoda od tri mjeseca


O slučaju izvršenje kazne za Zorana Mamića, odvjetnik Velimir Došen ističe da bi Zoran Mamić mogao odgoditi izvršenje kazne za tri mjeseca jer ispunjava uvjete, jer je naglo dobio presudu i potrebno mu je vrijeme da se pripremi za izvršenje kazne. U tom vremenu odgode od tri mjeseca Zoranu Mamiću situacija u odnosu na njegovog brata bila bi jasnija, pa će moći povlačiti poteze kako njemu odgovaraju, a sve u skladu sa Zakonom koji mu to dopušta, pojašnjava Došen.