
Foto Gojko Mitić
Uz Škorića i Čambera, pritvor je određen i umirovljenom profesoru zagrebačkog Prometnog fakulteta Anđelku Ščukancu te pročelniku Zavoda za prometnu signalizaciju Darku Babiću
povezane vijesti
- Mladenu Rakočeviću i Ivanu Brnadiću iz afere namještanja natječaja određen pritvor; Ante Dabo pušten da se brani sa slobode
- USKOK objavio za što sve tereti četvero uhićenih. Tražili večere, opremu za kuću, otplatu auta…
- Oporba: “Korupcija je u prirodi HDZ-a, ništa novo…Uhićenje Škorića, opet? Za HDZ vrijedi ona “dvaput je dvaput”
Sudac istrage Županijskog suda u Zagrebu odredio je jednomjesečni pritvor četvorki osumnjičenoj za pogodovanja u provedbi javnih natječaja za radove na održavanju prometnica, među kojima su bivši čelnik Hrvatskih cesta Josip Škorić i direktor Sektora za promet u Hrvatskim autocestama Silvijo Čamber.
Uz Škorića i Čambera, pritvor je određen i umirovljenom profesoru zagrebačkog Prometnog fakulteta Anđelku Ščukancu te pročelniku Zavoda za prometnu signalizaciju Darku Babiću.
Škoriću, koji je prije godinu dana također bio na meti Uskoka zbog slične koruptivne radnje, pritvor je određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke koji će biti ispitani u nastavku istrage. Njegova odvjetnica Željka Pokupec najavila je žalbu na odluku o određivanju pritvora.
Na odluku o pritvoru žalit će se i obrana Anđelka Ščukaneca kojem je istražni zatvor određen zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i opasnosti od ponavljanja kaznenog djela. Ščukančeva braniteljica Dubravka Krklec kazala je da je sudac istrage odbio određivanje pritvora u domu s obzirom da je njezin branjenik 80-postotni invalid.
Pritvor je zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i opasnosti od ponavljanja kaznenog djela određen i Silviju Čamberu, čije je braniteljica Višnja Drenski Lasan također najavila žalbu na takvu odluku. “Uskok uopće ne zanima ono što su osumnjičenici imali reći u određenoj situaciji. Vidjet ćemo hoće li moj branjenik ostati na funkciji, to je njegova osobna stvar”, dodala je odvjetnica direktora HAC-a.
Pročelniku Zavoda za prometnu signalizaciju Darku Babiću također je određen pritvor zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i opasnosti od ponavljanja kaznenog djela.
Uskok: Ščukanec tražio od Čambera i Škorića pogodovanje za svoju tvrtku
Uskok je pokrenuo istragu protiv direktora u HAC-u Silvia Čambera i bivšeg šefa Hrvatskih cesta Josipa Škorića zbog sumnja da su primili mito od poduzetnika i profesora prometnih znanosti Anđelka Ščukanca, koji je u slučaj upleo i pročelnika Zavoda za prometnu signalizaciju Darko Babića.
Ne navodeći identitete, Uskok je izvijestio da je od 2023. do lipnja 2025. Ščukanec, kao vlasnik osumnjičene tvrtke Chemosignal i bivši predstojnik Zavoda za prometnu signalizaciju pri Fakultetu prometnih znanosti u Zagrebu, od Čambera tražio da pogoduje njegovoj tvrtki.
Zauzvrat mu je ponudio financiranje radova i opremanja kuće, što je Čamber i prihvatio pa je Ščukanec preko svoje tvrtke za to platio najmanje 21.900 eura. Zauzvrat je Čamber tražio da tvrtka Chemosignal bude angažirana kao podizvođač na poslovima koje nije dobila na natječaju.
Istražitelji sumnjaju i da je tijekom 2024. Ščukanec od bivšeg predsjednika uprave Hrvatskih cesta Josipa Škorića, tražio da pogoduje njegovoj tvrtki i zauzvrat mu ponudio snositi „troškove privatnih potreba”.
Tako je Ščukanec, u dogovoru sa Škorićem, tijekom travnja i svibnja 2024. “korištenjem autoriteta” tražio od predstojnika Zavoda za prometnu signalizaciju na Fakultetu prometnih znanosti (FPZ) Darka Babić, da se troškovi ugostiteljskih usluga koje su koristili Škorić i njegovo društvo od preko 3.900 eura podmire s računa fakulteta.
Škorić i ranije uhićen zbog mita
Babić je osumnjičen da je odobrio to plaćanje znajući da se ovi troškovi ne odnose na usluge korištene za potrebe FPZ koji je na taj način oštećen za navedeni iznos.
Na teret Ščukanca i njegove tvrtke navodno su podmireni i Škorićevi hotelski troškovi u Rovinju od gotovo tisuću eura kao i zrakoplovne karte za više od 2.400 eura. Osim toga je, tijekom srpnja 2024. Ščukanec dogovorio kupnju automobila rođaku Josipa Škorića uz obročnu otplatu te obećao podmiriti dio kupoprodajne cijene od gotovo 41.000 eura.
Škorić je zauzvrat “poduzeo radnje” kako bi HAC nabavio sustav za mjerenje mehaničke otpornosti i stabilnosti kolnika, a da se potom poslovi na tom sustavu osiguraju osobama i tvrtkama povezanima sa Ščukancem.
No, ta je nabava obustavljena jer je Škorić koji je na čelu HC-a bio od 2017. podnio ostavku. Nešto kasnije Škorić, kojega su mediji spominjali kao jednog od najbližih suradnika ministra Olega Butkovića, prvi je put uhićen zbog primanja mita.
Krajem listopada izašao je iz istražnog zatvora zajedno sa svojim rođakom, direktorom Osijek Koteksa, kojemu je u tom slučaju navodno namještao poslove vrijedne 10 milijuna eura.