Potom su na adresu oštećene žene došla dvojica nepoznatih muškaraca koji su se također predstavili kao policijski službenici te ju doveli u zabludu da posjeduje krivotvorene novčanice i uzeli novac, izvijestila je sisačko-moslavačka policija, koja traga za počiniteljima.


Policija je pozvala građane na oprez, posebice one starije dobi koji su zbog nepažnje ili neupućenosti najčešće žrtve prijevara. Također su spremnije na suradnju, a često žive same u kućanstvu pa nisu u prilici istog trenutka zatražiti tuđu pomoć.




Počinitelji to koriste te na razne načine, lažnim prikazivanjem činjenica, navode osobe da nešto učine na svoju štetu. Između ostalog, predstavljaju se i kao službene osobe, primjerice djelatnici banaka, zdravstveni djelatnici ili kao policijski službenici.


Preporuke za izbjegavanje prijevara


Policija je objavila i preporuke za izbjegavanje prijevara, savjetujući građanima da nepoznatim osobama ne ustupaju osobne ni bankovne podatke.


Ako vas netko telefonski ili osobno na kućnoj adresi kontaktira i traži osobne ili bankovne podatke, odmah obavijestite svoju banku i policiju, jer banka nikada od građana neće telefonski provjeravati koliko novca imaju na računu ni na taj način tražiti transakcije, poručuju.


Policija upozorava građane da ne pokazuju svoje dokumente i bankovne kartice nepoznatim osobama niti da šalju preslike dokumenata, a ako građani nisu sigurni kako postupiti, policija im savjetuje da prekinu neželjeni telefonski poziv, kontaktiraju članove kućanstva ili osobu od povjerenja te zatraže pomoć i daljnje upute.