Koriste bespomoćnost

Lažni policajci non-stop vrebaju. Riječanina u dobi od 87 godina prevarili i uzeli mu 150 tisuća kuna ušteđevine

Šarlota Brnčić

Ilustracija

Ilustracija

Iz PU primorsko-goranske još jednom podsjećaju građane da policijski službenici ne obavljaju poslove preuzimanja tzv. lažnih novčanica ili nakita.



Policija je zaprimila prijavu o teškoj krađi na štetu 87-godišnjaka na način da je iskorištena njegova bespomoćnost, dob i zdravstveno stanje.


Naime, oštećenog je u petak telefonski kontaktirao nepoznati muškarac koji se lažno predstavio kao policijski službenik i pitao ga ima li ušteđevine i u kojem iznosu.


Nakon što mu je oštećenik odgovorio da ima 150.000 kuna ušteđevine, lažni policajac je najavio dolazak svog ”pomoćnika” na njegovu adresu koji će preuzeti novac i vratiti ga po obavljenim provjerama.




Nedugo zatim, stigao je najavljeni muškarac kojem je oštećeni predao novac te mu je rečeno da će mu ubrzo biti vraćen, no s obzirom da se to nije dogodilo, događaj je prijavio policiji.


Iz PU primorsko-goranske još jednom podsjećaju građane da policijski službenici ne obavljaju poslove preuzimanja tzv. lažnih novčanica ili nakita od građana pa ih upozoravaju da ne vjeruju nepoznatim osobama koje se predstavljaju kao policajci.


Ovakvi počinitelji najčešće zlouporabljuju zdravstveno stanje građana ili njihovu starosnu dob pa ih uvjere u lažne činjenice te potom materijalno oštete.


Pozivaju sve građane, u cilju smanjenje počinjenja ovakvih kaznenih djela, da poslove transakcije, odnosno mijenjanja kunske ili druge valute u Eure i slično se obavljaju isključivo u bankarskim i drugim ovlaštenim novčarskim institucijama.


Napominju da svaki policijski službenik prilikom postupanja uvijek pokaže svoju policijsku značku i službenu iskaznicu, stoga pozivaju građane da provjere s kime komuniciraju prije nego takve osobe puste u svoj dom ili im predaju novac te druge predmete.


Ukoliko posumnjate da je riječ o počinjenju neke kažnjive radnje odmah se javite u policiju na broj 192!