Dragan Kovačević

FOTO Ovo su sve nekretnine bivšeg šefa Janafa: Kako je došao do milijuna za svu ovu imovinu?

Vanja Vesić

Foto Željko Lukunić, Boris Šćitar, Luka Stanzl/PIXSELL; Vedran Karuza

Foto Željko Lukunić, Boris Šćitar, Luka Stanzl/PIXSELL; Vedran Karuza

Kovačevićeva imovina i prihodi u nesrazmjeru su za čak 15 milijuna kuna



Na današnje javno saslušanje saborskog Antikorupcijskog vijeća o Ini nakon otkrića velike pljačke u preprodaji plina te medijskih objava da su vodeći članovi HDZ-ove vlade potajno razgovarali o gašenju sisačke rafinerije pozvan je i bivši šef državne kompanije Janaf Dragan Kovačević, glavni optuženik iz druge javno poznate afere, slučaja »Janaf«.


USKOK je još u srpnju podigao optužnicu protiv Kovačevića i još šest osoba pod sumnjom da je od srpnja 2019. do rujna 2020. kao predsjednik uprave Janafa primio sveukupno 6,2 milijuna kuna mita u više navrata od drugooptuženog poduzetnika Kreše Peteka.


U pitanju je bilo namještanje javnih natječaja i dodjela unosnih poslova vrijednih gotovo 65 milijuna kuna u korist Petekove tvrtke.





Među sumnjivim poslovima naštimani su natječaji za intervencije na naftnim terminalima u Omišlju na Krku te terminalu u Sisku o kojem bi prigodno moglo biti više riječi. Optužnicom se terete i Kovačevićevi suradnici da su također primili mito od Peteka.


Unosni poslovi


Direktor Sektor sigurnosti i zaštite u Janafu Vlado Zorić primio je ukupno 550 tisuća kuna u gotovini, a direktor Sektora transporta nafte Damir Vrbanc ukupno 600 tisuća kuna u kešu, navodi se u objavljenim inkriminacijama.


Među optuženima je i poduzetnik Vatroslav Sablić, suosnivač tvrtke Luvis projekt, koji se također okoristio unosnim poslovima s Janafom.


I dok je Kovačević kao šef uprave državne kompanije u Plan investicija uvrštavao projekte za koje je Petek bio zainteresiran, Zorić i Vrbanc ustupali su Peteku tehničke specifikacije znatno prije nego što je dokumentacija postala dostupna ostalim ponuđačima.



Prema navodima tužiteljstva, Petekove ponude su odabirane kao jedine ili najpovoljnije, a u jednom postupku nabave su Petek i Sablić tehničku specifikaciju prilagodili posebnim kompetencijama i referencama njihovih tvrtki.


Kovačevića se među ostalim tereti i da je od ožujka 2012. do 17. rujna 2020. u namještenom natječaju osigurao tvrtki Ivana Širića dodjelu niza informatičkih poslova vrijednih 18,2 milijuna kuna.


Kao nagradu Širić mu je osigurao stanove u zagrebačkom Ban centru i splitskom Žnjanu te automobil Alfa Romeo Giulietta i najam automobila Lexus za članove njegove obitelji.


Na sličan način i Širiću je prepuštao kreiranje tehničke dokumentacije Janafovih natječaja, uvjete i odabiranje tvrtki kojima će se dostaviti pozivi za slanje ponuda.


Bivši šef Janafa optužen je i da je od rujna 2018. do svibnja 2020. osigurao tvrtki Ede Seifrieda dodjelu nabave dvaju specijalnih vatrogasnih vozila u vrijednosti od 15,5 milijuna kuna.



Posao je osigurao pod uvjetom da Seifried kao podizvođač isporuke vozila angažira Širićevu tvrtku i za to mu isplati 4,1 milijun kuna.


Kovačević je naložio direktoru Sektora sigurnosti Zoriću da prepusti Seifriedu petljanje s natječajnom dokumentacijom. U srpnju 2019. zaključen je ugovor sa Seifriedovom tvrtkom na iznos od 15,5 milijuna kuna, dok je Seifried u rujnu iste godine, prema ranijem dogovoru s Kovačevićem, angažirao Širićevu tvrtku kao podizvođača s kojim je zaključio ugovor o informatičkom softveru vrijednom 4,1 milijun kuna.


Prema računici USKOK-a Kovačević je Širićevoj tvrtki i njegovim partnerima »sredio« poslova u vrijednosti od 30 milijuna kuna, za što mu se Širić revanširao u spomenutim nekretninama i limuzinama.



Sablića, na dnu lanca inkriminacija, tereti se da je poticao Janafovog menadžera Vrbanca da prilagodi natječaje njegovoj tvrtki za posao informatičkih usluga od 5,86 milijuna kuna.


Klub u Slovenskoj


Afera »Janaf« podigla je buru nakon otkrića famoznog kluba u zagrebačkoj Slovenskoj ulici 9 u kojem je Kovačević unatoč korona-lockdownu okupljao brojne moćnike, lokalne i državne, od predsjednika države, do HDZ-ovih ministara, odvjetnika i sudaca.


Otkriće bizarnog okupljanja političara raznih političkih provenijencija prilično je zabavljalo javnost, a nije nedostajalo ni zlobnih komentara što ih je to moglo »ujediniti« na istom kupu, osim ića i pića.



U tajnim mjerama nadzora USKOK-a »pao je« Petek koji je u klub nosio tek dio spomenutog mita za Kovačevića. Od navedenih 1,96 milijuna kuna koje je Petek na Martinje nosio u klub Kovačević nije uzeo sve, već 1,65 milijuna kuna, dok je ostatak bio namijenjen drugim neimenovanim osobama, navodio je USKOK.


Brojač novca koji je uslikan na polici u klubu bio je još jedan detalj velike afere koja je još daleko od suđenja.


Prema novijim informacijama nesrazmjer i imovine i prihoda Kovačevića i njegove obitelji iznosi gotovo 15 milijuna kuna, a optuženik je prema sumnjama istražitelja razdoblje između dva uhićenja iskoristio da nelegalno podrijetlo novca pokrije navodnim pozajmicama.


Na popisu imovine je više nekretnina u Hrvatskoj i BiH. Još u listopadu 2020. Županijski sud u Zagrebu na prijedlog USKOK-a blokirao mu je imovinu u vrijednosti od 25 milijuna kuna.



Najveći dio tog zaplijenjenog iznosa bila je gotovina od oko 19 milijuna kuna koju je Kovačević sakrio neposredno prije uhićenja u Samoboru i Zagrebu, a dio je držao na bankovnim računima.


Blokirani su mu stanovi, poslovni prostori i pripadajuće garaže na najmanje osam lokacija u Zagrebu među kojima su nekretnine koje formalno glase na njegovu suprugu i imovinu njegovih tvrtki Eko-glob i Finkor.


U portfelju potonje tvrtke je čuveni klub i trosobni stan u Slovenskoj 9. Prema zabilježbama u zemljišnim knjigama, istražitelji su posumnjali da je Kovačević dio nekretnina ciljano prebacio na ime svoje supruge.



Stan u najstrožem središtu Zagreba u Ban centru koji se navodi u optužnici kao mito od Širića, Kovačević očito s ciljem nije uknjižio na svoje ime, članova obitelji ili tvrtke. No, prostor koji je koristio optuženik bio je predmet postupka i pretrage istražitelja.


Brojne novogradnje na atraktivnim lokacijama


Na popisu imovine koja je pretežito u novogradnji na atraktivnim lokacijama stan je od 45 četvornih metara u Branimirovoj ulici koji glasi na ime supruge, a nije ga prijavio u imovinskoj kartici.


Dva su manja stana u zagrebačkoj Harambašićevoj ulici, a glase na ime Kovačevićevih firmi Eko-Glob i CER.



Veći stambeni prostor od 112 »kvadrata« kupio je u Bužanovoj i upisao u imovinsku karticu. Još veći stan od 160 četvornih metara u Tuškanovoj vlasnički je dijelio sa suprugom pa joj naknadno darovao u potpuno vlasništvo.


Na isti način to je učinio i sa stanom na Novoj cesti, prostoru od 106 »kvadrata«. U vlasništvu Kovačevićeve tvrtke Finkor je stan od 101 četvornih metara u Adžijinoj ulici koji je davan u najam te 60 »kvadrata« tvrtkinog stana u Veslačkoj.


Popisu imovine dodaje se i lokacija čuvenog kluba i trosobni stan u Slovenskoj. Kovačević je u imovinskoj kartici prijavio klijet i oranice u Donjoj Stubici podno Sljemena.


Iako je naveo da vrijedi tek 60 tisuća kuna pomno uređena kuća na idiličnom imanju s bazenom i s panoramom na Medvednicu košta nekoliko puta više.