
Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
Hrvoje Petrač je tražio od Beroša da, u zamjenu za novčane nagrade, poduzme sve potrebne radnje kako bi osigurao provođenje ciljanih javnih nabava
povezane vijesti
Uskok je, nakon podizanja optužnice protiv bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša i njegovih suokrivljenika iz afere Mikroskopi, predložio da im se oduzme nepripadno stečena imovinska korist te da se poduzetnicima Hrvoju Petraču i Saši Pozderu produlji pritvor zbog opasnosti od bijega.
Tužiteljstvo je, ne navodeći identitete okrivljenika, izvijestilo kako se Hrvoje Petrač tereti da je, od sredine 2022. do kraja listopada 2024., u Zagrebu, Splitu i Osijeku, povezao u zajedničko djelovanje drugookrivljenog Vilija Beroša, poduzetnika Sašu Pozdera, Tomu Pavića iz krapinske podružnice HZZO-a te dvojicu svojih sinova, Novicu i Nikolu Petrača.
Cilj povezivanja u zajedničko djelovanje, ističe Uskok, bio je stjecanje materijalne koristi za Pozderovu tvrtku, registriranu za uvoz i prodaju medicinskih uređaja, kao i podjela koristi ostvarene plasiranjem i prodajom medicinskih uređaja putem Pozderove tvrtke i to na način da se u postupcima javnih nabava za državne bolnice prilagode tražene tehničke karakteristike uređaja, a cijene odrede sukladno traženju okrivljenika.
U okviru tog plana, sukladno međusobnoj podjeli uloga, Hrvoje Petrač je tražio od Beroša da, u zamjenu za novčane nagrade koje mu je isplaćivao posredstvom Pavića, poduzme sve potrebne radnje kako bi osigurao provođenje ciljanih javnih nabava, a u državnom proračunu osigura potreban novac za njihovu provedbu.
Uskok ističe da je Beroš na to pristao te je, koristeći se autoritetom ministra zdravstva radi osiguranja dobivanja poslova za Pozderovu tvrtku, od ravnatelja državnih bolnica tražio da organiziraju sastanke s Pozderom radi prezentacije uređaja koje je njega tvrtka distribuirala.
Petrač zajedno sa sinom određivao iznose mita
Pritom je Beroš svojim odlukama osiguravao novac iz državnog proračuna za financiranje postupaka javnih nabava tih uređaja budući da to nije bilo predviđeno godišnjim planovima javnih nabava, navodi Uskok dodajući kako je Pozder prilagođavao tehničku dokumentaciju te određivao kriterije bodovanja ponuda u javnim nabavama.
Također je Pozder u dogovoru s Hrvojem Petračem i njegovim sinom Novicom, određivao i nudio novčane i druge nagrade ciljanim osobama u sustavu javnog zdravstva kako bi osigurao da se Pozderovoj tvrtki omogući privilegirani položaj u javnim nabavama.
Uskok precizira da je Pavić za novac koji mu je isplaćivao Hrvoje Petrač dogovarao s Berošem da Pozderovoj tvrtki omogući stjecanje nepripadne materijalne koristi prodajom medicinskih uređaja po znatno uvećanim cijenama.
Nakon prodaje tih uređaja bolnicama te izvršenih uplata na račun svoje tvrtke, Pozder je dogovarao s Novicom Petračem podjelu imovinske koristi između njihovih tvrtki, dok je Nikola Petrač radi zametanja traga ispostavljao neistinite račune i time stvarao privid da je imovinska korist zakonito stečena. Uskok ističe da su okrivljenici u najmanje pet navrata poduzeli opisane radnje radi plasmana medicinskih uređaja.
Tako su, od sredine 2022. do kraja siječnja 2023., poduzeli sve dogovorene radnje vezano za kupnju robotskog mikroskopa za KBC Osijek po cijeni znatno višoj od tržišne cijene, naglašava Uskok.
Nakon što je ravnatelj osječkog KBC-a zatražio od Beroša da osigura 464.529. eura za nabavu novog operacijskog mikroskopa koja nije bila predviđena godišnjim planom nabave te bolnice, Hrvoje Petrač je, posredstvom Pavića, zatražio od Beroša da u zamjenu za novčanu nagradu osigura novac iz proračuna, na što je bivši ministar pristao i odobrio financiranje te nabave.
Za to mu je Hrvoje Petrač, posredstvom Pavića, dao mito od 25.000 eura, a Paviću novčanu nagradu u neutvrđenom iznosu. Potom je Pozder u dogovoru s Hrvojem Petračem osigurao da tražene tehničke specifikacije predmeta nabave budu usklađene s specifikacijama robotskog mikroskopa koji je distribuirao, a koji je Pozderova tvrtka prethodno kupila za 135.000 eura.
Kao jedina valjana ponuda zaprimljena je ona Pozderove tvrtke i to po cijeni od 464.363 eura s PDV-om, slijedom čega je sklopljen ugovor na temelju kojeg Pozderovoj tvrtki isplaćen navedeni iznos, a čime se Pozderova tvrtka okoristila za razliku nabavne i prodajne cijene od 235.921 eura.
Potom je Nikola Petrač radi zametanja traga, u dogovoru sa svojim bratom Novicom, ispostavio u lažni račun Pozderovoj tvrtki u iznosu od 93.750 eura s PDV-om, a koji je po nalogu Pozdera isplaćen na račun Petračeve tvrtke koja se okoristila za 75.000 eura, s time da se u preostalom iznosu od 160.921 eura okoristila Pozderova tvrtka.
Nadalje je Hrvoje Petrač, od listopada 2022. do kraja 2023., posredstvom Pavića zatražio od Beroša da mu u zamjenu za novčanu nagradu osigura novac iz proračuna i osigura prodaju robotskog mikroskopa zagrebačkoj Dječjoj bolnici, a na što je bivši ministar zdravstva pristao.
Beroš je, tvrdi Uskok, zatražio od ravnatelja Dječje bolnice Gorana Roića da u dogovoru s Hrvojem Petračem i Pozderom inicira prema Ministarstvu zdravstva postupak osiguranja financijskih sredstava za provođenje javne nabave navedenog mikroskopa. Pritom su Pozder, na temelju podataka dobivenih od Pavića, a Hrvoje Petrač koristeći i prijateljske odnose s Roićem, stupili u kontakt s njim i od ravnatelja Dječje bolnice zatražili da u zamjenu za mito provede postupak javne nabave s prilagođenim tehničkim specifikacijama.
Zatim je Roić, prema Uskokovoj optužnici, podnio zahtjev Ministarstvu zdravstva za hitnu nabavu mikroskopa za kojeg je Pozder uvećao cijenu na iznos do 500.000 eura te zatražio osiguranje tog iznosa za nabavu koja nije bila predviđena bolničkim godišnjim planom.
Beroš je taj zahtjev prihvatio i potpisao suglasnost za nabavu, ističe Uskok dodajući da je Hrvoje Petrač posredstvom Pavića dao bivšem ministru mito od 25.000 eura, a Paviću novac u neutvrđenom iznosu.
Ravnatelj i predstojnik odbili mito
Uskok je priopćio da je Pavić u dogovoru s Hrvojem Petračem i u ovom slučaju osigurao da tražene specifikacije predmeta nabave budu usklađene s distribuiranim mikroskopom, a kojeg je Pozderova tvrtka prethodno nabavila za 125.000 eura. Zatim je Roić osigurao natječaj pod Petračevim i Pozderovim uvjetima, nakon čega mu je dvojac isplatio mito od 25.000 eura.
U tom postupku nabave iz državnog proračuna je Pozderovoj tvrtki isplaćeno 487.500 eura, pri čemu se ta tvrtka na ime razlike okoristila za 265.000 eura. I u ovom slučaju je Nikola Petrač ispostavio lažni račun od 133.196 eura s PDV-om, a koji je po Pozderovom nalogu uplaćen na račun tvrtke sina Hrvoja Petrača. Pritom se tvrtka Nikole Petrača okoristila za 106.557 eura, a Pozderova tvrtka za 158.442 eura.
Osim toga, Pozder je u dogovoru s Hrvojem Petračem, koji je koristio svoje poznanstvo s predstojnikom Klinika za neurologiju KBC Sestre Milosrdnice Krešimirom Rotimom i voditeljem poslovanja privatne zdravstvene ustanove, zatražio od Rotima da, u zamjenu za besplatnu isporuku robotskog mikroskopa u vrijednosti od 115.000 eura Rotimovoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi, u KBC Sestara Milosrdnica inicira provođenje postupka javne nabave s prilagođenim specifikacijama.
Nakon što je Rotim na to pristao, podnio je zahtjev ravnatelju KBC Sestara Milosrdnica za nabavu robotskog mikroskopa, s time da je na Pozderovu uputu procijenjenu vrijednost uređaja uvećao na 456.234 eura. Slijedom toga je ravnatelj KBC-a od Beroša zatražio osiguranje novca za nabavu operacijskog mikroskopa koja nije bila predviđena godišnjim planom nabave za tu bolnicu.
Potom je Hrvoje Petrač, posredstvom Pavića, zatražio od Beroša da u zamjenu za isplaćeno mito od 25.000 eura, osigura novac iz državnog proračuna, što je bivši ministar i učinio odobrivši isplatu 456.234 eura za nabavu uređaja. Prvookrivljeni Hrvoje Petrač je, dodaje Uskok, i u ovom slučaju isplatio novčanu nagradu Paviću.
Time se Pozderova tvrtka okoristila za 239.987 eura, dok je Nikola Petrač još jednom ispostavio lažni račun od 106.250 eura s PDV-om. Na taj se način Petračeva tvrtka okoristila za 85.000 eura, dok je Pozderova tvrtka okoristila za preostalih 154.987 eura, dok se Rotimova privatna zdravstvena ustanova nepripadno okoristila besplatnim mikroskopom vrijednim 115.000 eura.
Uskok je također optužio Pozdera i Novicu Petrača da su sukladno uputi Hrvoja Petrača odredili iznos mita kojeg će ponuditi predstojniku Klinike za neurokirurgiju KBC Split, sve kako bi predstojnik odabrao Pozderovu tvrtku kao dobavljača sustava za robotsku kirurgiju.
Slijedom toga je Pozder ponudio predstojniku mito od 100.000 eura u zamjenu za privilegirani položaj na natječaju. Međutim, predstojnik je to odbio, ističe Uskok.
Jednako tako, Beroš je znajući da je jedna zagrebačka Klinička bolnica zainteresirana za nabavu sustava robotske kirurgije, zatražio od ravnatelja te bolnice da se sastane s Pozderom kako bi mu taj poduzetnik predstavio navedeni sustav.
Nakon tri održana sastanka, Pozder je ravnatelju uručio unaprijed sastavljenu ponudu po cijeni od 2,5 milijuna kuna, traživši od ravnatelja da tu ponudu izravno dostavi Ministarstvu zdravstva. Međutim, ravnatelj je to odbio, o čemu je obavijestio Beroša koji se interesirao o rezultatima održanih sastanaka i mogućnosti ostvarenja poslovne suradnje s Pozderovom tvrtkom.