NEIZVJESNO LJETO

Cjepivo radnicima, a brzi testovi – turistima. To je, čini se, jedino što može koliko – toliko spasiti sezonu

Alenka Juričić Bukarica

arhiva NL

arhiva NL

Njemačka se ponovo zatvara, a Britanci najavljuju ograničavanje kretanja svojih stanovnika izvan zemlje. Stoga je važno što više cijepiti turističke radnike, poručuju iz udruge turizma i iz sindikata



RIJEKA – Zatvaranje u Njemačkoj se produljuje do 18. travnja, u crvenom je i praktički cijeli sjever Italije, u kojem je na snazi također ograničenje kretanja, pa se tako bez valjanog razloga ne može iz jedne regije u drugu. Epidemiološka situacija se pogoršava i u drugim emitivnim zemljama, a paralelno s rasplamsavanjem trećeg vala pandemije u Europi i u Hrvatskoj, oni koji imaju visoku procijepljenost, Britanci, se zatvaraju.


Britanci su uslijed visokog postotka cijepljenih građana ove godine postali vrlo traženi na turističkom tržištu, međutim, najavljuju da njihovi građani ipak neće tako lako na odmor preko granice. Naime, najavili su donošenje zakona prema kojem bi oni koji putuju u inozemstvo bez valjanog razloga bili kažnjeni s 5.000 funti kako se treći val pandemije ne bi prelio na otok.


Nacionalna kampanja


U aktualnoj situaciji Hrvatska udruga turizma priopćila je kako je Hrvatska posljednjih tjedana ipak ubrzala pripremu sezone, a za što je ključno osigurati prihvatljive uvjete putovanja, odnosno ulaska u Hrvatsku, potom osigurati siguran boravak u zemlji kroz cijepljenje turističkih djelatnika, kao i osigurati široku mrežu testiranja brzim i jeftinijim testovima. Uz osiguravanje ovih preduvjeta za masovniji dolazak turista, osnovni preduvjet uspjeha sezone bit će epidemiološka situacija u Hrvatskoj, ali i na emitivnim tržištima. Zato u HUT-u ističu kako je važno osmisliti i što prije pokrenuti jaku nacionalnu kampanju o značaju ovogodišnje sezone za naše gospodarstvo i društvo u cjelini, o važnosti pridržavanja epidemioloških mjera, testiranju i cijepljenju.




– U slučaju da ne uspijemo cijelo vrijeme biti »zelena zona«, trebamo razvijati i plan B. Tu je najvažnija stvar omogućiti široku primjenu brzih i znatno jeftinijih brzih testova, kako za domaće stanovništvo, tako i za naše turiste, od kojih će jedan dio vjerojatno trebati testiranje, kako za ulazak u zemlju, tako i za povratak u svoju matičnu zemlju. Moramo hrabrije pokrenuti organizaciju i što prije osigurati dovoljnu količinu brzih i cjenovno prihvatljivih testova. Uz testove, važno je i što prije krenuti s cijepljenjem turističkih djelatnika jer je to jedna od najjačih promotivnih poruka koju u ovom trenutku možemo poslati, poručio je Veljko Ostojić, direktor HUT-a.


Važan je svibanj


Što se tiče cijepljenja, da podsjetimo, turistički radnici bi trebali biti prioritet, nakon cijepljenja prve i druge prioritetne skupine, dakle praktički nakon cijepljenja starijih od 65 godina, a detaljna shema aktivnosti oko cijepljenja za sljedećih osam tjedana trebala bi biti predstavljena članovima Vlade ovaj tjedan. Riječ je o nekih 50-ak tisuća djelatnika u turizmu koji bi, ako bude cjepiva, trebali na red doći u svibnju. Iz Sindikata turizma i usluga Hrvatske (STUH), javili su kako će, prema dopisu Ministarstva turizma i sporta, cijepljenje biti organizirano prema prioritetima.


Bilateralno do lakšeg protoka ljudi

Bilateralni dogovori sa zemljama iz kojih u Hrvatsku stižu turisti, jedna je od tema o kojoj se sve više govori posljednjih tjedana. Tako je dubrovački gradonačelnik Mate Franković uputio javni apel da se krene u pregovore s Britancima kako bi im se olakšalo dolaske, a nedavno je, uz ostalo, i primorsko-goranski župan Zlatko Komadina kazao kako treba krenuti u bilateralne pregovore s nama najvažnijim emitivnim zemljama kako bi se direktno dogovorili uvjeti prelaska granica, ne čekajući EU. I u HUT-u su na sličnom tragu te kažu kako Hrvatska ne treba čekati formaliziranje dogovora te fizičko izdavanje digitalnih zelenih propusnica, odnosno COVID-putovnica, koje su definirane na razini EU-a, a na snagu bi trebale stupiti tek 1. lipnja. Ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac protekla je dva tjedna obavila više razgovora s veleposlanicima pojedinih zemalja, primjerice Velike Britanije i Izraela, s kojima se pregovara oko protokola za olakšavanje putovanja britanskim i izraelskim turistima.

Prioritet broj jedan podrazumijeva operativno osoblje hotela, dakle recepciju, odjel hrane i pića, domaćinstvo i slično, te djelatnike koji su u neposrednom kontaktu s njima na dnevnoj razini.


Prioriitet broj dva je administrativno osoblje i osobe koje rade na dislociranoj lokaciji i koje nisu u dnevnom kontaktu s djelatnicima iz prioriteta broj jedan.


– S obzirom da turistička sezona, kako ova, tako gotovo sigurno i sljedeća, uvelike ovisi o cijepljenosti građana, a posebice zaposlenih u djelatnostima ugostiteljstva i turizma te da njihova radna mjesta, kao i plaće, uvelike ovise o uspješnosti sezone, STUH svojim članicama i članovima najčvršće preporuča da se prijave za cijepljenje, prvenstveno kako bi sačuvali vlastito zdravlje i život, ali i zdravlje i život tako željenih turista, turističku sezonu te radna mjesta i plaće, poručio je Eduard Andrić, predsjednik ovog sindikata.