
Foto Sergej Drechsler
Tržišta je krajem prošlog tjedna bila uznemirila izjava američkog predsjednika Donalda Trumpa da pomno razmatra prijedlog zakona koji predviđa visoke carine za kupce ruske nafte
povezane vijesti
LONDON – Cijene nafte pale su u srijedu na međunarodnim tržištima na 68 dolara budući da su poruke iz Washingtona stišale strahovanja da bi SAD mogao otežati pristup ruskoj nafti.
Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža za 62 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 68,09 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 72 centa nižoj cijeni, od 65,80 dolara.
Tržišta je krajem prošlog tjedna bila uznemirila izjava američkog predsjednika Donalda Trumpa da pomno razmatra prijedlog zakona koji predviđa visoke carine za kupce ruske nafte.
Trump je rekao da je nezadovoljan postupcima ruskog čelnika Vladimira Putina budući da razgovori o prekidu sukoba u Ukrajini tapkaju u mjestu i najavio je “značajno priopćenje” o Rusiji.
U ponedjeljak američki predsjednik odgodio je odluku o mogućim mjerama za 50 dana.
“Razočarao me (ruski predsjednik Putin – op. ur.), ali nisam s njim raskrstio”, rekao je američki predsjednik za BBC prema izvješću objavljenom u utorak.
Poruke američkog predsjednika umirile su ulagače.
“Najnovije američke strelice na adresu Rusije nisu raspirile strahovanja da bi opskrba mogla biti otežana kroz dulje vremensko razdoblje”, napisao je u bilješci Tamas Varga iz PVM-a.
Značajniji pad cijena zakočili su u srijedu poboljšani izgledi za potražnju u Kini.
Kineske državne rafinerije ubrzale su preradu nakon radova na održavanju kako bi držale korak s pojačanom potražnjom za gorivom u trećem tromjesečju, rekli su trgovci i analitičari.
“Često se govori da je kineska potražnja za naftom možda dosegnula vrhunac, ali mi smatramo da su strahovanja vjerojatno pretjerana jer pomnija analiza navodi na zaključak da je i dalje snažna”, napisali su u bilješci u srijedu analitičari Barclaysa.
U prvoj polovini godine vjerojatno je porasla za 400 tisuća barela dnevno u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, na 17,2 milijuna barela dnevno, pokazuju izračuni britanske banke.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) očekuje pak snažniju potražnju u drugoj polovini godine, uz procjenu da će gospodarska aktivnost na svjetskoj razini ubrzati.
Brazil, Kina i Indija rastu snažnije no što se očekivalo, a SAD i EU oporavljaju se od lošijih prošlogodišnjih rezultata, napominju.
Grupa je odvojeno objavila da je u utorak barel košarice nafte njezinih članica pojeftinio za 1,66 dolara, na 70,34 dolara.