UNIRI Stvari

Rijeka ponovo za primjer: Na svim riječkim fakultetima studentice od danas mogu besplatno dobiti menstrualne potrepštine

Ingrid Šestan Kučić

foto: Sergej Drechsler

foto: Sergej Drechsler

Od iduće godine na svim riječkim fakultetima bit će dostupne i ekološki prihvatljivije menstrualne potrepštine namijenjene studenticama i zaposlenicama...



RIJEKA – Na svim fakultetima Sveučilišta u Rijeci od danas su dostupne besplatne menstrualne potrepštine za koje je financiranje osigurao Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci. Prvi je to korak projekta »UNIRI Stvari« usmjerenog smanjivanju ekonomskih nejednakosti osiguravanjem higijenskih potrepština na Sveučilištu u Rijeci i osvješćivanju važnosti reproduktivnog i menstrualnog zdravlja u zajednici.


Projekt je pokrenut u suradnji sa Sveučilištem u Rijeci, a potaknut je istraživanjem o menstrualnom siromaštvu Udruge za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter koje je pokazalo da je trećina od više od 6.000 ispitanih prisiljena štedjeti na menstrualnim potrepštinama, a čak 10 posto ne može si priuštiti redovitu potrebnu količinu.


Ciklus 28


U okviru projekta sinoć je organizirana i online tribina pod nazivom »Ciklus 28« u organizaciji Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci i Sveučilišta u Rijeci, koja je održana u sklopu međunarodne kampanje »16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja«. Tribina je realizirana pod pokroviteljstvom TPO fondacije iz Sarajeva u sklopu međunarodnog projekta UNIGEM (University and Gender Mainstreaming) u kojem kao podržavajući partner sudjeluje Sveučilište u Rijeci, a kako je najavila Marija Špoljarić iz Studentskog zbora, kroz projekt »UNIRI Stvari« od iduće godine na svim riječkim fakultetima bit će dostupne i ekološki prihvatljivije menstrualne potrepštine namijenjene studenticama i zaposlenicama. Dodajući da je projekt predstavljen na nacionalnoj razini, predsjednik Studentskog zbora Neven Pintarić najavio je da su spremnost za pokretanje projekata izrazili i splitsko te pulsko sveučilište, a interesa ima i na zagrebačkom sveučilištu. Inspiracija za projekt, kazala je Špoljarić, bio je Grad Rijeka koji je isti projekt pokrenuo u osnovnim školama, a izražavajući zadovoljstvo što riječki Studentski zbor otvara nove teme, prof. dr. Snježana Prijić Smaržija kazala je da Sveučilište njeguje profil uključivog sveučilišta te je pitanje ljudskih prava jedan od prioriteta. U tom je kontekstu podsjetila da je riječko sveučilište prvo u Hrvatskoj, ali i šire, donijelo strateški dokument Plan rodne ravnopravnosti.


Peticija




Kao jedan od ključnih problema menstrualnog siromaštva sinoć je istaknuta stopa PDV-a zbog čega je PaRiter pokrenuo online peticiju za smanjenje te će prikupljeni potpisi biti upućeni u Sabor. Uz nedostupnost menstrualnih potrepština i neadekvatnih uvjeta za održavanje menstrualne higijene u javnim ustanovama, doc. dr. Ana Marija Sikirić Simčić s riječkog Ekonomskog fakulteta, autorica Preporuka koje se naslanjanju na istraživanje udruge PaRiter, kao jedan od ključnih problema jučer je istaknula i nisku razinu menstrualnog znanja, istaknuvši da iz needuciranosti proizlaze sram i stigmatizacija te da bi se s edukacijom trebalo započeti već u razrednoj nastavi.