Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić odbio je navode da je već treći put odbio i vratio na doradu Generalni urbanistički plana Grada Zagreba zato što je u Gradu Zagrebu na vlasti Možemo! nego zato što su četiri ministarstva imala primjedbe na neusklađenost GUP-a sa zakonima. Odbacio je tumačenja da je riječ o politički motiviranim odlukama njegova Ministarstva.


Slično postupamo i u Osječko-baranjskoj županiji – naša mišljenja nisu prihvatila njihova rješenja, a o tome javnost ne zna. Tamo nismo ‘neko ministarstvo koje cjepidlači i gleda svaku točkicu’, istaknuo je.




“Nema različitog postupanja zbog političke obojenosti jedinice lokalne samouprave. Postupamo kao odgovorno i stručno Ministarstvo koji štiti zakonitost i interes Grada Zagreba i ništa nam drugo ne pada na pamet osim toga”, istaknuo je Bačić u petak nakon obilaska nekoliko obnovljenih lokacija u Zagrebu koje su stradale u potresu.


“A to što nam netko predbacuje da smo se pokušali uključiti u kampanju za lokalne izbore je floskula koju odbacujemo jer o tome nema govora. Isto bi nam mogli predbaciti i u OBŽ-u, ali nitko to ne čini”, dodao je.


Bačić: Korčulanin sam, a odbio sam dati suglasnost na plan uređenja Grad Korčule


Jučer sam, kao Korčulanin, odbio dati suglasnost planu uređenja Grada Korčule i njima smo poslali stav da moraju mijenjati svoj prostorni plan kako bismo ga prihvatili, naveo je.


Ponovio je da su još u ožujku najavili da zagrebačkom GUP-u nedostaju određena rješenja i stavovi kako postupati po zahtjevu resornih ministarstava koji su imali primjedbe i sugestije, a koje GUP nije anticipirao. Radi se o stavovima Ravnateljstva civile zaštite pri MUP-u koje je tražilo da u provedbenim odredbama GUP-a bude sadržano i rješenje kojima će se propisati intervencije u slučaju prirodnih katastrofa kao što je bio potres u ožujku 2020. po kojima bi se osigurali koridori, posebni uvjeti građenja na rizičnim prostorima gdje su seizmičke aktivnosti česte i gdje potrebno odgovoriti kvalitetnom gradnjom, pojasnio je.


Primjedbu je, naglašava, imalo i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, s obzirom na to da je Sava međunarodni plovni put, da je potrebno uspostaviti prvu klasu plovnosti u dijelu Save koji je obuhvaćen GUP-om. Potrebno je osigurati preduvjete za izgradnju turističkih pristaništa za manje turističke brodove koji bi mogli ploviti Savom, što je naša obveza jer je riječ o međunarodnom plovnom putu.


Treći razlog zašto smo vratili GUP na doradu, napominje, stav je Uprave za energetiku Ministarstva gospodarstva koja je tražila da se toplinska energija prilikom spaljivanja otpada na području grada može koristiti, što GUP-om nije bilo predviđeno.


Naše ministarstvo je tražilo da tamo gdje je GUP-om predviđena izrada plana nižeg reda urbanističkog plana uređenja, GUP mora sadržavati odredbe da naši sugrađani koji imaju svoje građevinske čestice neposredno uz prometnice imaju osiguranu odvodnju otpadnih voda i da im se mora omogućiti ishođenje lokacijske dozvole i bez donošenja urbanističkog plana uređenja. To tvrdimo i tražimo od prvog dana jer je riječ o zakonskoj obvezi i ne možemo zaustaviti gradnju u Zagrebu zato što Grad nije donio plan nižeg reda, kazao je.


Posljednjih mjesec dana održali smo niz sastanaka sa stručnim službama Grada Zagreba i uvjeren sam da će Grad, kroz mjesec do dva, kao što je to gradonačelnik i najavio, uskladiti GUP s našim stavovima, nakon čega nema problema da damo pozitivno mišljenje, najavio je Bačić.