IZDAŠNE NAKNADE

Ako se i dalje pitate zašto su u Hrvatskoj kladionice na svakom uglu, sve će vam biti jasno iz ove brojke

Vanja Vesić

Ilustracija / Foto Arhiva NL

Ilustracija / Foto Arhiva NL

 Industrija igara na sreću odlično posluje na sreću državnog budžeta



Od igara na sreću tijekom prošle godine casina, automat-klubovi i kladionice uplatile su u državni proračun RH preko 363,2 milijuna eura na osnovi godišnjih i mjesečnih naknada koje ih obavezuje zakon u odnosu na, očito, unosan prihod od zainteresiranih hrvatskih građana.


Ako se tome doda uplaćeni PDV u iznosu od gotovo 1,4 milijarde eura koje su državi namirili priređivači igara na sreću, dolazimo do iznosa koji prelazi respektabilnih 1,75 milijardi eura.


To je zbirni podatak iz brojki koje nam je podastrla Porezna uprava – Ministarstvo financija uz ništa manje važnu informaciju – ukupne isplate dobitaka građana u igrama klađenja iznosile su 681.371.425,48 eura.


Raširena mreža




S pozicije obavezne godišnje naknade državi casina su uplatila 5.043.466,72 eura, a s osnove mjesečne 36.786.008,89 eura. Priređivači igara na sreću na automatima podmirili su godišnju naknadu od 21.407.115,93 eura te mjesečne izdatke u iznosu od 63.515.688,63 eura.


Što se tiče kladionica, one su državni proračun namirile za godišnje i mjesečne obaveze iznose od 2.787.178,98 eura, odnosno 43.670.530,89 eura. Industrija igara na sreću čini se da dobro posluje u postpandemijsko vrijeme s raširenom mrežom diljem zemlje.


Prema podacima Porezne uprave s kraja prošle godine u Hrvatskoj je registriran 361 automat klub, 1.302 uplatna mjesta kladionica, 3.642 samoposlužna terminala za klađenje, 12.364 automata za igre na sreću i elektroničkih ruleta u automat klubovima i 1.790 automata na uplatnim mjestima kladionica.


Uz vrlo izdašne iznose koji su se slili u državni budžet, pogotovo na osnovu mjesečnih naknada, još uvijek su najviša ona porezna davanja.


Ukupna porezna osnovica, koju su priređivači igara na sreću prijavili za razdoblje od siječnja do prosinca 2022. godine, iznosio je 1.393.499,326,88 eura. Casina su prijavila porezne obaveze u iznosu od 252.832.236,64 eura, tvrtke s automatima 254.249.952,28 eura, a kladionice najvišu cifru od 886.417.137,96 eura.


Sve brže promjene


Porezna uprava podsjeća da Zakon o igrama na sreću uređuje sustav, vrste i uvjete priređivanja igara koje su razvrstane u četiri skupine: lutrijske igre, igra u casinima, igre klađenja i igre na sreću na automatima. Pravo priređivanje igara na sreću RH prenijela je na Hrvatsku lutriju (HL).


Pravo priređivanja mogu, temeljem odluke Vlade i odobrenja, steći i druga trgovačka društva sa sjedištem u Hrvatskoj. Iz Hrvatske lutrije izvijestili su nas da su temeljem ostvarenog poslovanja u 2022. godini u državni proračun uplatili oko 43,57 milijuna eura što je za 5,2 posto više od iznosa uplaćenog u prethodnoj 2021. godini.


U istom usporednom razdoblju HL je zabilježio uzlazni trend interesa za igre na sreću pa je ostvaren i uvećani prihod za 15,4 posto, odnosno 101,2 milijuna eura u prošloj godini.


– Trendovi na tržištu igara na sreću ukazuju da igrače sve više privlače dinamične igre s brzim dobivanjem informacija o rezultatima.


Pravo priređivanja igara ostale tri skupine igara ima veći broj tvrtki te je tržište iznimno konkurentno.


Glavni konkurenti na tržištu igara klađenja, igara u casinima i igara na sreću na automatima, uglavnom su tvrtke u inozemnom vlasništvu prisutne na tržištu RH te većem broju europskih tržišta, dok je broj priređivača internetskih casino igara, legalnih i ilegalnih, u stalnom porastu, navode iz Hrvatske lutrije upozoravajući da su u znatnoj mjeri sve prisutniji i ilegalni priređivači igara na internetskim platformama koji nisu registrirani u Hrvatskoj i koji štete igračima i interesima RH izbjegavajući pozitivne zakonske propise te uplate naknada i poreza u državni proračun.


Brz tehnološki razvoj uvjetuje sve brže promjene u preferencijama igrača, a time i potrebu uvođenja najnovijih tehnologija i praksi igranja.


U suprotnom, korisnici se okreću ilegalnim priređivačima koji lukavo brže uvode nove tehnologije, ne vodeći pri tome dovoljno računa o zaštiti igrača, posebno o zabranama za maloljetnike, kao dio najosjetljivije populacije.


Praktički, ilegalne internet igraonice ni na koji način ne pridonose društvu, a sigurno je da velik dio kolača zarade izbijaju legalnim i registriranim tvrtkama koje redovito podmiruju financijske obaveze državi.


Polovina prihoda od naknada na igre na sreću i dobiti Hrvatske lutrije što se slije u državni budžet izdvaja se i za financiranje kulturnih, sportskih, humanitarnih i drugih organizacija.


Kad igra više nije igra


Hrvatska lutrija na svakoj igri te na promotivnim materijalima otisnula je znak odgovornog igranja igara na sreću i oznaku rizičnosti.


HL je nositelj Certifikata koji je izdala Europska lutrijska organizacija i ističe ih na svojim proizvodima od 2012. Igre na sreću imaju različiti ovisnički potencijal, a temeljem provedenih testiranja razlikuju se tri razine rizika za razvoj ovisnosti: niski stupanj rizika, umjereni te visoki stupanj rizika.


Prepoznatljivim i istaknutim logom odgovornog igranja i logom procjene rizika ovisnosti upozoravaju se svi igrače da je igra zabava, dok se igra s mjerom, navode iz HL-a.


Hrvatska lutrija aktivno surađuje s brojnim stručnjacima i organizacijama koje provode terapijske i preventivne aktivnosti vezane uz ovisnost o kocki. Traženje pomoći zbog razvoja ovisnosti o kocki logičan je izbor osobe koja se našla u nezavidnoj situaciji uzrokovanoj kompulzivnim igranjem.


Razgovor s profesionalnim osobljem pomaže i usmjerava pojedinca prema rješavanju problema, ističu iz HL-a i navode nekoliko adresa za pomoć.


U Zagrebu pomoć pružaju specijalizirani stručnjaci Psihijatrijske bolnice »Sveti Ivan« te KBC Sestre milosrdnice. Još nekoliko adresa za pomoć dostupno je na službenim stranicama HL-a.


Izbačene iz igre 543 ilegalne web-kladionice


Izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona koji je stupio na snagu 1. siječnja 2019. regulirano je sprečavanje obavljanja nedozvoljenih gospodarskih aktivnosti putem interneta.


Porezna uprava ima zakonsko pravo izdati nalog o zabrani rada ilegalnim internetskim kladionicama i virtualnim casinima te blokirati pristup njihovim web-domenama.


Samo od svibnja 2019. do svibnja ove godine Porezna uprava zabranila je rad 543 ilegalne internetske platforme od kojih 24 u prvih pet mjeseci ove godine.


U odnosu na te brojke tek je HL i još osam priređivača igara na sreću legalno registrirano za igre preko interneta. Ministarstvo financija – Porezna uprava na svojoj internet stranici objavljuje i ažurira popis internet stranica kojima je izdan nalog o zabrani rada.


HL smatra da je evidentan pozitivni pomak s mjerama blokiranja ilegalnih priređivača igara na sreću koje je poduzela Porezna uprava.


No, blokada IP-adresa ne može riješiti cjelokupni problem te je stoga HL predlagao da se, uz zabranu pristupa svim javnim web-adresama ilegalnih priređivača, zaustavi i njihovo oglašavanje te onemogući bankarske transakcije.