69. izdanje

Švicarski Basel ugošćuje Eurosong, Marko Bošnjak posljednji na kladionicama

Marko Dobrecović

Foto REUTERS/Denis Balibouse

Foto REUTERS/Denis Balibouse

Prva polufinalna večer na rasporedu je u utorak 13. svibnja, druga dva dana kasnije, a velika završnica bit će u subotu 17. svibnja



Sljedećeg tjedna na rasporedu je 69. Izbor za pjesmu Eurovizije. Nakon prošlogodišnjeg uspjeha pjesme »The Code« u izvedbi švicarskog predstavnika Neme, glazbena karavana ponovo će se okupiti u državi odakle je, prije skoro sedam desetljeća, prvi put potekla pjesma.


Trideset sedam država uzda se u svoje predstavnike, a natjecanje je i ove godine podijeljeno na dvije polufinalne večeri te veliku subotnju završnicu. Ovogodišnje pjesme govore o opuštanju u sauni, potrošenoj te majčinskoj ljubavi, a na meniju su i otrovna torta i espresso macchiato.


Povratak u rodnu zemlju


Prvo izdanje Pjesme Eurovizije održano je 1956. godine u švicarskom Luganu, a na domaćem terenu slavila je Lys Assia s pjesmom »Refrein«. Za drugu švicarsku pobjedu zaslužna je Celine Dion s »Ne partez pas sans moi« iz 1988. godine, radi čega su se europske izvođačke delegacije godinu kasnije uputile u Lausanne u kojoj je pobjedu odnijela grupa Riva s hitom »Rock me, baby«.




Konačno, prošlogodišnja Nemina pobjeda natjerala je Basel da prvi put odjene eurovizijsko ruho, pripremi dvoranu St. Jakobshalle te, što se u ovom trenutku događa, ugosti sav šušur koji sa sobom nosi ovo prepoznatljivo natjecanje. Nakon odustajanja Moldavije i povratka Crne Gore, brojno stanje zemalja na Eurosongu ostalo je jednako prošlogodišnjem.


Uz niz popratnih događaja samog Eurosonga, službeni dio natjecanja započinje u utorak navečer, kada će u prvoj polufinalnoj večeri nastupiti i hrvatski predstavnik Marko Bošnjak s pjesmom »Poison cake«.


Redoslijed nastupanja u prvoj polufinalnoj večeri jest: Island, Poljska, Slovenija, Estonija, Ukrajina, Švedska, Portugal, Norveška, Belgija, Azerbajdžan, San Marino, Albanija, Nizozemska, Hrvatska te Cipar.


Od navednih petnaest zemalja, deset onih koje će se plasirati u finale odlučit će publika svojim telefonskim glasovima. Budući da se naš predstavnik natječe u prvoj večeri, pravila nalažu kako hrvatsko gledateljstvo može glasati za zemlje iz prvog polufinala, ali ne i za svog predstavnika.


Četvrtak donosi drugi polufinale sa šesnaest pjesama, među kojima ćemo doznati preostalih deset finalista. U konkurenciji drugog polufinala su: Australija, Crna Gora, Irska, Latvija, Armenija, Austrija, Grčka, Litva, Malta, Gruzija, Danska, Češka, Luksemburg, Izrael, Srbija te Finska.


Gledateljima iz Hrvatske onemogućeno je glasovanje u drugoj polufinalnoj večeri, no ponovo ćete moći glasovati u subotnjem finalu neovisno o uspjehu našeg predstavnika u njegovom polufinalu.


Švedska i Irska


Uz dvadeset zemalja koje će kroz polufinale izboriti subotnju završnicu, u finalu ćemo gledati i takozvanih Big Five, tj. veliku petorku (UK, Francuska, Njemačka, Italija i Španjolska) te Švicarsku kao zemlju domaćina.


Televizijski gledatelji željno iščekuju tri večeri najgledanijeg zabavnog sadržaja. Polufinalne večeri vodit će Hazel Brugger te Sandra Studer, a da bi djevojački duo postao trio, u finalu im se pridružuje Michelle Hunziker.


Švicarski domaćini pripremili su bogat zabavni program. Uz nastupe mnogih švicarskih izvođača, gledatelji će se prisjetiti nekih od prepoznatljivih pjevača minulih Eurosongova. Uz nesuđene pobjednike Kaariju i Baby Lasagnu, u finalu će nastupiti Jorgen Olsen (pobjednik iz 2001.), Efendi, Destiny, Marina Satti, Jerry Heil i Iolanda.


Na vrhu kladionica poznata švedska zastava ponovo dobro kotira. Jednu od najuspješnijih država ovog natjecanja ove će godine predstavljati švedsko-finska glazbeno-komičarska grupa Kaj s pjesmom »Bara bada bastu« koja govori o opuštanju u sauni. Slobodno prevednim stihovima: »Para u našoj sauni grije tako dobro; kao tango s Arijom Saijonmaa; Para će se podići, ispuštamo nagomilani stres«.


Trojac iz Kaja daje hommage tom finskom izumu koji je kao mjesto wellnessa prigrljen svuda u svijetu. Korijenima iz finske regije Ostrobotnije, Kaj u svome radu kombinira švedsko i finsko kulturno nasljeđe, stoga je i ova pjesma napisana i otpjevana na narječju (op.a. nije kajkavsko).


Švedska i Irska najuspješnije su države u ovom natjecanju sa sedam pobjeda, a budući da, kažu kladionice, »Bara bada bastu« ima više od 35% šansi za pobjedu, skandinavska zemlja mogla bi se ubrzo sama naći na vrhu poretka.


Promijenjen nastup


Drugo mjesto kladionica pripalo je austrijskom pjevaču pod umjetničkim imenom JJ. Punim imenom Johannes Pietsch, ovaj 24-godišnjak donosi baladu »Wasted love«. Motivima mora, oceana, brodova i utapanja, JJ donosi pjesmu o potrošenoj ljubavi koju će otpjevati na engleskom jeziku.


Kantautor je pjesmu »Wasted love« napisao u suradnji s Thomasom Turnerom i Teodorom Špirić, a potonja je i sama bila predstavnica Austrije i to 2023. godine kada je, kao dio dua Teya i Salena, otpjevala pjesmu »Who the hell is Edgar«. Kladionice JJ-u daju dvadesetak posto šansi za pobjedu, a nakon uspjeha Ude Jürgensa (1966.) te Conchite Wurst (2014.) bilo bi to treće austrijsko slavlje.


Top 3 po izgledima za pobjedu zatvara francuska predstavnica Louane. Punim imenom Anne Edwige Maria Peicher, ova francusko-brazilska pjevačica i glumica na sceni se pojavila kao natjecateljica druge sezone francuske inačice showa The Voice.


Louane je pjesmu napisala u suradnji s Tristanom Salvatijem koji je i producirao pjesmu. Louane pjeva o majčinskoj ljubavi, a iza pjesme krije se i osobna priča pjevačice koja je u tinejdžerskim godinama izgubila majku i oca. Francuska je u posljednje četiri godine ostvarila drugo i četvrto mjesto, a Louane se također nada visokom plasmanu.


Unatoč posljednjem mjestu na kladionicama, Marko Bošnjak vjeruje u prolazak u finale, a njegov adut je u potpunosti promijenjen nastup u odnosu na Doru.


Komentator Duško Ćurlić


U žiži javnosti zbog svojih su pjesama posljednjih nekoliko mjeseci bili estonski predstavnik Tommy Cash, Finkinja Erika Vikman, predstavnica Malte Miriana Conte. Tommyjeva pjesma »Espresso macchiato« na šaljiv i karikaturalan način prikazuje svakodnevicu stereotipnog Talijana koji nazdravlja popularnim napitkom iz naziva pjesme.


Slušatelje diljem Europe zabavljaju (ne)prikrivene lascivne poruke iz Erikine pjesme »Ich komme« te Mirianine »Serving«. Tenzije će i ove godine dizati nastup Izraela koji brojni gledatelji ne žele gledati na ovom natjecanju.


Nakon što je Eden Golan prošle godine bila ispraćena zvižducima, slično može očekivati i Yuval Raphael koja će se predstaviti pjesmom »New day will rise«.


Televizijski prijenos sve tri večeri 69. Eurosonga započinje u 21 sat na Prvom programu Hrvatske radiotelevizije uz komentar iskusnog Duška Ćurlića.


Skidajte se do kraja


Raskoš kostimografije pronalazili su mnogi minuli predstavnici Hrvatske, stoga se, takoreći, skidanje »viška« kostima kao postizanje »wow« efekta ustalilo među našim predstavnicima, a taj je potez prigrlio i Bošnjak. Danijela Martinović (1998.) započela je takvu praksu skinuvši crni plašt, dok se godinu kasnije Doris Dragović oslobodila gornjeg dijela kostima.


Plesačice Claudije Beni (2003.) odbacile su marame, a Severina (2006.) je noseći svoju štiklu odbacila suknju. Andrea Šušnjara (2009.) skinula je tuniku, a Daria Kinzer (2011.) je u tri minute nastupa nosila isto toliko odjevnih kombinacija.


S Nine Kraljić (2016.) maknuli su veliku haljinu, dok su se letovci (2023.) riješili svojih odora. Prema viđenom s probe, Marko Bošnjak nastavlja ovu tradiciju.


Ususret Eurosongu


Uoči Eurosonga HRT donosi emisiju »Ususret Eurosongu« u kojoj predstavlja hrvatskog predstavnika. U viziji Zlate Mück Sušec ovoga puta u utorak gledamo Marka Bošnjaka.


– Markova glazbena priča započela je u Prozor-Rami, kada je već s 5 godina pjevao u crkvenom zboru, nastupao na festivalima, a s 11 osvojio regionalno pjevačko natjecanje.


Od najranijeg djetinjstva maštao je da će ga njegov glas odvesti na svjetske pozornice, sve do Eurovizije. San je postao stvarnost. No, život ga nije uvijek mazio. Morao je brzo odrasti.


Odlazak iz roditeljskog doma s 14 godina, samostalni život u učeničkom domu, potraga za identitetom, snalaženje u mnogim životnim situacijama obilježili su Markov život, stoji u najavi emisije.


Sudionici 69. Eurosonga


Prvi polufinale (13. 5.)


Švedska: Kaj – »Bara bada bastu«


Ukrajina: Ziferblat – »Bird of pray«


Slovenija: Klemen – »How much time do we left?«


Island: Væb – »Róa«


Estonija: Tommy Cash – »Espresso macchiato«


Poljska: Justyna Steczkowska – »Gaja«
Portugal: Napa – »Deslocado«


Nizozemska: Claude – »C’est la vie«


Azerbajdžan: Mamagama – »Run with you«


Albanija: Shkodra Elektronike – »Zjerm«


San Marino: Gabry Ponte – »Tutta L’Italia«


Belgija: Red Sebastian – »Strobe lights«


Cipar: Theo Evan – »Shh«


Hrvatska: Marko Bošnjak – »Poison Cake«


Norveška: Kyle Alessandro – »Lighter«


Drugi polufinale (15. 5.)


Austrija: JJ – »Wasted love«


Litva: Katarsis – »Tavo akys«


Armenija: Parg – »Survivor«


Crna Gora: Nina Žižić – »Dobrodošli«


Grčka: Klavdia – »Asteromata«


Irska: Emmy – »Laika party«


Australija: Go-Jo – »Milkshake man«


Latvija: Tautumeitas – »Bur man laimi«


Češka: Adonxs – »Kiss kiss goodbye«


Izrael: Yuval Raphael – »New day will rise«


Malta: Miriana Conte – »Serving«


Finska: Erika Vikman – »Ich komme«


Danska: Sissal – »Hallucination«


Luksemburg: Laura Thorn – »La poupée monte le son«


Gruzija: Mariam Shengelia – »Freedom«
Srbija: Princ – »Mila«


Velika petorka + domaćin


Francuska: Louane – »Maman«


Italija: Lucio Corsi – »Volevo essere un duro«
Njemačka: Abor & Tynna – »Baller«
Španjolska: Melody – »Esa diva«


Švicarska: Zoë Më – »Voyage«


Ujedinjeno Kraljevstvo: Remember Monday – »What the hell just happened?«