Pristojbe ima, signala jedva

Prisavlje građanima koji ne vide HRT3 i HRT4 poručilo da kupe satelite

Siniša Pavić

foto arhiva NL

foto arhiva NL

Korisnici bi trebali uložiti gotovo 1.000 kuna u opremu, pa da opet budu zakinuti. Naime,  HRT4 koji se odašilje zemaljskim putem i HRT4 što ga gledaju korisnici HRT SAT kartica  sadržajno su posve različiti programi 

ZAGREB  Iz dana u dan, »na radost« 40.000 kućanstava koji zbog slabe pokrivenosti televizijskim signalom ne mogu pratiti HRT3 i HRT4 – programe koji su u mreži MUX-B, a ne  MUX-A kao HRT1 i HRT2 te RTL i Nova TV – na »trojci«, te poglavito »četvorci« sve su češće emitiraju vrijedni sadržaji što ih spomenuta kućanstva ne mogu vidjeti. Finale skoka u vis na Svjetskom prvenstvu, braća Sinković koji veslaju za svjetsku titulu, strani dokumentarci….S HRT-a su, prije desetak dana, poručili onima koji su zakinuti kako program mogu pratiti preko satelita ili interneta. Savjet je, najblaže rečeno, ciničan i to ne samo zbog činjenice da se radi o siromašnijim krajevima Lijepe Naše. Cinizam leži u činjenici da su sadržajno program HRT4 koji se odašilje zemaljskim putem i program HRT4 što ga gledaju korisnici HRT SAT kartica – domaćih korisnika je oko 38.000, onih u inozemstvu između 3.500 i 4.000 – dva posve različita programa! Korisnicima se savjetuje da ulože blizu 1.000 kuna u opremu, pa da i opet budu zakinuti. 

Kartica od 165 kuna


Da razlika ima i to na štetu korisnika satelitskih kartica, da se i provjeriti. Pa dok je prošli četvrtak u 21.30 sati na HRT4 bio emitiran dokumentarni film, korisnici satelita mogli su gledati u telop kojim ih se obavještava da se zbog zaštite autorskih prava, sadržaj koji upravo emitira HRT smije prikazivati samo na području Republike Hrvatske. Na upit zbog čega barem finala velikih sportskih natjecanja ne pomaknu na svima dostupne programe, s HRT-a odgovora nema. No, barem priznaju  da sadržaj koji se emitira putem satelita nije isti kao i onaj zemaljski. Štoviše, navješćuje se i rješenje, i to već za 1. listopada.  

– Problem će biti riješen na način da će sadržaji satelitskog HRT 4 biti isti kao i onog zemaljskog, te na taj način naši gledatelji koji taj kanal prate putem satelita više neće biti uskraćeni za pojedine sadržaje. U tu svrhu u suradnji s tvrtkom Odašiljači i veze pronaći će se odgovarajuće tehničko rješenje – poručuju s HRT-a. 


Od 1. listopada korisnici satelitskih kartica koje za pretplatnike HRT-a stoje 165 kuna, možda konačno dobiju istu uslugu kao i oni koji HRT4 i HRT3 gledaju zemljskim putema. Šteta što nema pojašnjenja zbog čega se čekalo oko dvije godine, koliko je na snazi opsjena o dva ista a posve različita programa. Možda odgovor leži u saznanju da bi se na novoj saborskoj sjednici trebalo naći i Izvješće o radu HRT-a za koje HRT kani progovoriti i o lošoj prokrivenosti signalom te najaviti pokretanje eksperimentalne OTT usluge koja bi trebala omogućiti pristup sadržaju putem mobilnih i računalnih platformi. 


Sanderove »žrtve«


Zato je konačno došlo vrijeme da i na HRT-u priznaju kako je 40.000 kućanstava žrtvovano u ime potrebe Vlade Ive Sanadera da se prvi u Europi pohvale digitalizacijom. Podsjeća se, naime, u odgovoru HRT-a kako je pokrivenost signalom po pojedinim digitalnim regijama definirana Strategijom prelaska s analognog na digitalno emitiranje televizijskih programa iz srpnja 2008. godine. Ne spominje se, međutim, bolna istina kako je, suprotno europskim navadama, javni servis 2010. godine dobio samo pola MUX-A uz savršeno suglasje SDP-a i HDZ-a. I zbog te odluke danas je na snazi pat iz kojeg se izlaza ne vidi; HRT ne želi sam platiti tehnološko rješenje kojim bi se osigurala pokrivenost cijele zemlje za programe MUX-B, komercijalne postaje to ne zanima jer im je dovoljno da se MUX-B vidi u marketinški potentnim velikim gradovima, a politika ne pokazuje ni najmanje namjere za »tjeranje« komercijale na MUX-B.