Neodoljiva lakoća postojanja

Andrea Buča sve ljepote pučinskih otoka i samotnih hridi pretočila je u novi serijal “Stani na otoku”

S.M.

Foto: PR

Foto: PR

Nove avanture nagrađivane autorice, skrivene dragulje Jadrana i njihove živopisne mještane ove jeseni moći ćete pratiti na HTV1



Nove pustolovine nagrađivane autorice i redateljice Andreje Buče vraćaju se na male ekrane. Nakon velikog uspjeha prethodnih putopisnih avantura, Stani u Lici i Stani u Zagorju, Andrea Buča donosi spektakularne prizore i daleke horizonte sa samotnih te pomalo zaboravljenih otoka Jadrana. “Stani na otok” naslov je novog serijala koji će svjetlo dana ugledati premijerno 19. rujna na HTV1, stoji u priopćenju.


Treća sezona prošarana je dalekim pučinama, nesvakidašnjim prizorima, netaknutom prirodom, kao i motivima koji se protežu kroz čitavi serijal. Spektakularne snimke zore i sutona, svjetionici, hridi, skrivene uvale i spilje – samo su dio veličanstvene priče koju autorica predstavlja gledateljima.


Međutim, osim prizora koji oduzimaju dah, Andrea Buča poseban naglasak stavlja na ljude, njihove autentične priče i živopisne karaktere. Neodoljiva lakoća postojanja – tako se ukratko može opisati život ljudi koje je oblikovalo more i koji su utjelovljenje „dalmatinske duše“.





„Robinson Crusoe“ avantura započinje na Dugom otoku, a nastavlja se na Kornatima i otoku Žirju. Potom nas itinerar vodi do Paklenih otoka, na koje je prvi turist doplovio početkom 19. stoljeća, Viškog arhipelaga i otoka Svetac, koji se ponosi vrhunskim Malim Plavcem.


Uzbudljivo putovanje u falkuši vodi do Palagruže, Lastova i zelenog Mljeta te završava na pješčanom Susku, čija zajednica u New Jerseyju broji četiri tisuće ljude, dok ih je na rodnom otoku ostalo svega stotinjak.


Jedinstvenim načinom pripovijedanja Andrea Buča u svakoj epizodi otvara prozor u otočki život. U gledateljima budi osjećaj kao da i sami proživljavaju sve specifičnosti mjesta: klupu ispred dućana na Žirju, daleku Palagružu i razgovor sa svjetioničarem Vojom ili Zankijevima, jedinim stanovnicima otoka Sveca.



Neposrednost, toplina, čežnja za nekim prošlim vremenima – emocije su koje će nagnati gledatelje da se i sami upute na ove samotne otoke.


Upravo to se i desilo nakon serijala Stani u Lici i Stani u Zagorju. Turističke zajednice u Lici i Zagorju zabilježile su porast broja posjetitelja, koji su inspirirani putopisima i sami odlučili posjetiti obje regije. Osim gledatelja, i struka je imala samo riječi pohvale, što je kulminiralo nominacijom za prestižnu medijsku nagradu Zlatni Studio, koju dodjeljuje Jutarnji list.


Andrea Buča i sama naglašava kako su joj najveće priznanje gledatelji koji uživaju u njezinim dokumentarcima i koji potom odluče posjetiti mjesta prikazana u serijalu. Mještani koji joj rado odgovaraju na pitanja i prepoznaju je s malih ekrana također su veliki kompliment: „Ne doživljavam se kao TV lice, poznatu osobu s ekrana, ja sam jedna od njih koja bez fige u džepu, nepatvoreno i ogoljeno prilazim, a onda jednako tako prenosim ljubav i doživljaj svojih putešestvija.


I to protagonisti osjete, to i gledatelji osjete jer kad dolaziš čista srca i iskreno znatiželjan, sva se vrata otvaraju i događa se magija zbog koje će Stani na otoku, kao i prethodna dva serijala, s lakoćom uči pod kožu”,  otkriva Andrea Buča.


Unatoč zahtjevnoj postprodukciji i svim preprekama, odustati nikad nije opcija, a autorica naglašava kako u takvim trenucima samo treba udahnuti, zasukati rukave i nastaviti dalje. Na tom putu pomaže joj uigrana ekipa. Osim vizualnog elementa u serijalu važnu ulogu igra i glazba. Tada na scenu stupa bend Valentino Bošković, koji je za špicu serijala autorici ustupio svoj veliki hit “Brian May”.