Fox & His Friends

TRIBUTE TO Izdanje “Visitors From The Galaxy Revisited”: Različiti pristupi electro zvukovlju

Marinko Krmpotić

Foto: IGOR LEKŠIĆ

Foto: IGOR LEKŠIĆ

Glazbu iz filma »Gosti iz galaksije« na četverostrukom vinilu kroz 75 minuta reinterpretiralo je jedanaestero glazbenika iz devet zemalja



Zagrebačko-riječka izdavačka kuća Fox & His Friends nastavlja svoju misiju očuvanja, predstavljanja i promocije kvalitetne elektroničke glazbe, a ovog je puta njihov projekt vezan uz jedan hrvatski filmski klasik. Naime, pred punih četrdeset godina, dakle 1981. godine, hrvatski redatelj Dušan Vukotić snimio je film »Gost iz galaksije« koji je bio svojevrstan pokušaj stvaranja SF filmova na području tadašnje države.


Usprkos dobroj glumačkoj ekipi (Ksenija Prohaska, Žarko Potočnjak, Ljubiša Samardžić…), film tada nije ostvario veći uspjeh, ali se vremenom taj pokušaj u kojem je Vukotić kombinirao SF, horor i dječji film, pretvorio u svojevrsni kultni film, a istu je sudbinu doživjela i glazba koju je za taj film skladao Tomislav Simović.


Nadogradnja izdanja iz 2017.


Upravo glazbu iz tog filma izdavačka je kuća Fox & His Friends objavila na vinilu 2017. godine, a četiri godine kasnije idu i korak dalje, i to na način da su nizu domaćih i stranih glazbenika s elektroničke scene ponudili mogućnost da na svoj način obrade Simovićeve teme iz tog filma. Nastao je tako »Visitors From The Galaxy Revisited», svojevrsni »tribute to«, i tom filmu i glazbi Tomislava Simovića koju je na čak četverostrukom vinilu kroz 75 minuta trajanja reinterpretiralo 11 glazbenika iz devet zemalja.




Konačan rezultat je, budući da su svakom autoru dane pune slobode, zanimljiva kombinacija najrazličitijih pristupa electro zvukovlju, pa tako album nudi i dobrih plesnih trenutaka, ali i trenutaka punih mistike ili horora, splet nezemaljskih svemirskih zvukova i industrijskog mehaničkog electro udaranja i pulsiranja, masni i teški ritam koji je na granici plesa i razmišljanja, prijeteće ozračje puno pritajene jeze, ali istodobno i trenutke opuštanja i ugode, odnosno, kako to u pratećem materijalu piše, »iznimno zanimljivu kombinaciju apstrakne, ambijentalne, ali i plesne i moderne elektroničke glazbe«.


Posveta Tomislavu Simoviću

»Visitors From The Galaxy Revisited« posveta je Tomislavu Simoviću (1931. – 2014.), autoru više od 300 partitura za film, radio i televiziju, autoru slavne teme za animirani serijal »Profesor Baltazar«, kompozitoru Zagrebačke škole animacije i, također, kompozitoru s kojim su radile i pop zvijezde poput Ive Robića, Tereze Kesovije, Arsena Dedića, Višnje Korbar, Lole Novaković i Drage Diklića. Simović je imao i svoj nadaleko poznati jazz-orkestar, te surađivao s uglednim glazbenicima poput Igora Savina, Zlatka Tanodija, Petka Kantardžijeva, Ozrena Depola i Freda Došeka.

Foto: Promo


Međunarodno značajni autori


Kad je pak riječ o značaju autora koji su se odazvali ovom pozivu, o njima se kaže ovo: »Braća Alen i Nenad Sinkauz su iz Hrvatske (dobitnici brojnih nagrada za soundtrack filma »Zvizdan« Dalibora Matanića i pokretači festivala Audioart), Goran Vejvoda (danas francuski i američki multimedijalni umjetnik, prije toga glazbenik i suradnik u beogradskim skupinama Kozmetika, Idoli, Šarlo akrobata, D’Boys, Bebi Dol), Timothy Fife (američki glazbenik koji je radio glazbu za filmove Paula Schradera, Herschella Gordona Lewisa i Troma Pictures, dok danas snima za izdavačke kuće Death Waltz, Polytechnic Youth i Spun Out of Control), Credit 00 (Alexander Dorn, glazbeni i vizualni umjetnik iz Njemačke i gost Dimensions Festivala), Tapan (Goran Simonoski i Nebojša Bogdanović iz Beograda koje mediji nazivaju »electro-etno-jazz senzacijom«, ponajviše zbog improvizacija i dodavanja orijentalnih zvukova), Anatolian Weapons (Aggelos Baltas iz Grčke, glazbenik i DJ, ljubimac klupske i plesne publike koji je prošle godine nastupio i u Zagrebu), Drvg Cvltvre (Vincent Koreman iz Nizozemske već je desetak godina u vrhu acid, no wave i eksperimentalne house glazbe), Repeated Viewing (Alan Sinclair iz Ujedinjenog Kraljevstva cijenjeni je predstavnik nove struje glazbenika koji su direktno inspirirani filmskim soundtrackovima 70-ih i 80-ih godina), Heinrich Dressel (ili Valerio Lombardozzi iz Italije, elektronički je producent iz Rima, vlasnik cijenjene izdavačke kuće Minimal Rome), Ali Renault (DJ i producent iz Londona) i Security DJ, francuski glazbenik koji istražuje plesnu i break glazbu.


»Izravno rezana« ploča

Pjesme se nalaze na dvostrukom LP albumu koji prati i posebna oprema: tekst i detaljan uvodnik izdanja, dosad neviđene fotografije iz filma i grafička obrada dizajnerice Sare Pavleković Preis koja je bila inspirirana legendarnim i u Europi cijenjenim japanskim izdanjima ploča. Album je otisnut i »izravno rezan« posebnom audiofilskom tehnikom zvanom Direct Metal Mastering (DMM) u slavnom njemačkom studiju Pauler Acoustics iz kojega su izašli i albumi Franka Zappe, The Rolling Stonesa, Neila Younga, Primal Scream i drugih.