
Foto: Promo
Jurica Prodan zaslužan je za sve skladbe na albumu »Techno Vikings« osim za »Wreckless beauty« koju potpisuje Luka Vrbanac, »Sax step« čiji je autor Zoran Sedlanić i »Yellow Girasole« koju je napisao Petar Matošević
Techno Vikings, majstori vrhunske zabave koji iza sebe imaju zapažene nastupe na ulicama diljem Europe i nastupe na brojnim eventima, napokon predstavljaju album prvijenac.
Njihov debitantski album »Techno Vikings« sadrži devet autorskih skladbi, a sniman je 2019. godine u Urban studiju u Trstu i studiju PartyZan u Puli. Za mix i mastering zaslužan je Puljanin Perica Šuran iz studija PartyZan, a za vizualni dio albuma Vibor Juhas, također iz Pule. Produkcija cijelog albuma bila je financirana crowdfoundingom na internetskoj stranici Musicraiser.com koja služi kao platforma za prikupljanje sredstava za glazbene projekte.
Jurica Prodan zaslužan je za sve skladbe osim »Wreckless beauty« koju potpisuje Luka Vrbanac, »Sax step« čiji je autor Zoran Sedlanić i »Yellow Girasole« koju je napisao Petar Matošević.
Iz Poreča u svijet
Za one koji ne znaju, Techno Vikings je peteročlani sastav koji oduševljava nevjerojatnm energijom kojom s četiri saksofona i bubnjevima, uz izbor svjetski poznatih plesnih i inih hitova u vlastitim aranžmanima, nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Sada su svoje nastupe napokon pretočili u autorski album.
Njihova je avantura započela 2016. godine na ulicama Poreča, otkuda su Techno Vikinzi, naoružani s četiri saksofona i bubnjem, krenuli u osvajanje obližnjih gradova poput Ljubljane, Trsta, Pule te ostalih naselja u okolici, svirajući obrade hitova elektroničke glazbe na akustičnim instrumentima.
Techno Vikings su: Luka Vrbanec (alt sax; Čakovec/Pula), Paolo Gortan (tenor sax; Pazin), Vedran Mijić (tenor sax; Rijeka), Jurica Prodan (bariton sax; Poreč) i Mathias Buthul (bubnjevi; Trst).
Ništa manje važni nisu ni dosadašnji članovi: Dragan Jimi Radaković iz Poreča (bubnjar i jedan od osnivača benda) te Petar Matošević iz Svetog Lovreča (izašao iz benda na kraju ljeta 2019. godine, svirao alt saksofon na albumu).
Dečki glazbu stvaraju pod utjecajem izvođača kao što su Moon Hooch, Too many zooz, Lucky Chops, Prodigy, Pendulum, Gigi D’Agostino i ostala elektronička glazba od 1990-ih do danas, a ime benda hommage je Techno Vikingu, jednom od prvih viralnih videa na internetu.
Nakon prvih uspješnih pohoda, u razdoblju od 2017. do 2019. godine, Vikinzi su nastupili u Rijeci, Zagrebu, Beču, Subotici, Bologni, Zadru, Splitu te mnogim manjim gradovima u regiji koja se proteže južno do otoka Visa, sjeverno do Nürnberga u Njemačkoj, zapadno do talijanske pokrajine Emilia-Romagna te istočno do Oroma, gradića na granici Srbije i Mađarske.
Europska turneja Techno Vikingsa
U tom razdoblju, osim uličnih svirki, započeli su i nastupe na raznim eventima i festivalima kao što su zagrebački Crossover i Ces’t is the best festival, Goulash Disko u Komiži na otoku Visu, Weinturm Open Air u njemačkom Bad Windsheimu, Malomfesztival u spomenutom Oromu, Desire Festival u Subotici, Pula Film Festival, tršćanski Science Fiction Festival, Bela nedeja u Kastvu, Picnic festival u Rijeci… Osim novih aranžmana uspješnica elektroničke glazbe, javljaju se i ideje za autorske skladbe pa 2019. bend odlazi u studio snimiti devet pjesama te sada izdaje album prvijenac »Techno Vikings«.
Ove godine Vikinzi se spremaju na europsku turneju koja će ih odvesti od Berlina preko Hannovera, Amsterdama, Lillea, Pariza, Lyona i Marseillesa do Barcelone.