Distune vam predstavlja

Riječki bend Entropist sutra u The Beertiji predstavlja debitantski album: ‘Publika može očekivati veoma glasan audiovizualni podražaj’

Claudia Bošković

Entropist, Foto: ENA PRISELEC

Entropist, Foto: ENA PRISELEC

Nakon jedanaest mjeseci od objave napokon je došlo vrijeme za službenu live promociju albuma, žanrovskog hibrida instrumentalnog dooma s primjesama space, psychedelic i post stoner rocka.



Jako otvaranje koncertne sezone klupskog programa Distune vam predstavlja povjereno je žestokim riječkim alternativnim snagama, instrumentalnom post metal triju Entropist te posebnim gostima The Freak Folk of Mangrovia.


Sutrašnji koncert u The Beertiji bit će posebna prigoda da Entropist, koji čine Marko Jurman na bubnjevima, Dražen Mežnarić na basu i Dubravko Stašek na gitari, promovira svoj istoimeni album prvijenac.


Nakon jedanaest mjeseci od objave napokon je došlo vrijeme za službenu live promociju albuma, žanrovskog hibrida instrumentalnog dooma s primjesama space, psychedelic i post stoner rocka koji se sastoji od pet iznimnih skladbi koje slušatelja odvode na jedinstveno astralno putovanje.




U nastavku donosimo intervju s bendom.


Nikad nije kasno


Nastupate u The Beertiji uz podršku benda The Freak Folk of Mangrovia. Na domaćem terenu nakon godinu dana od objavljivanja predstavljate i svoj album prvijenac – kako to da ste pričekali tako dugo za službenu koncertnu promociju?


Dubravko: Razlog je jednostavan i može se izreći jednom riječju – život. Prošla godina nam je bila izazovna na raznim poljima života, a i zvijezde se nisu posložile onako kako smo si priželjkivali. Ali, zaključili smo da nikada nije kasno za promociju albuma pa smo s ekipom iz The Freak Folk of Mangrovia i Distune promotionom dogovorili da predstavljanje albuma odradimo točno jedanaest mjeseci nakon njegova izlaska.


Kakav repertoar pripremate, hoće li biti promjena i improvizacija, a možda i predstavljanja nekih novih glazbenih materijala?


Dubravko: Osim pjesama s albuma, na set-listi će se naći i nova kompozicija koja bi kroz neko vrijeme trebala ugledati i svjetlo dana u obliku split-izdanja, ali o tome ćemo, vjerujemo, uskoro. Osim toga, a i zato jer smo instrumentalni bend, Igor Crnković je pripremio i vizualni dio nastupa, zaintrigiran manifestacijom entropije kroz vrijeme.


Dražen: Pripremili smo album u cijelosti, a kako su sve naše pjesme dužeg formata i zaokružene cjeline, neće biti dodatnih promjena i improvizacija. Ono što publika sigurno može očekivati u subotu je veoma glasan audiovizualni podražaj.



Entropist, Foto: ENA PRISELEC

Povećanje entropije


Sastavljen od pet instrumentalnih kompozicija, vaš eponimni debitantski album nastajao je tijekom pet godina, a snimljen je u studiju Po’ metra crijeva/One Piece Puzzle pod palicom Ognjena Kekanovića. Kako je izgledao proces stvaranja, je li duže razdoblje stvaranja ostavilo utjecaj na izgradnju i evoluciju materijala? Razlikuje li se završni proizvod od početnih (eventualnih) nacrta ili zamisli?


Dubravko: Iako se osnovni oblik pjesme vrlo brzo iskristalizira, detalji se znaju na probama »peglati« mjesecima. S jedne strane to je djelomice i zbog toga što nas životne obaveze sprečavaju da budemo aktivniji, a s druge strane isprobavanje različitih rješenja i razmišljanje što najbolje pristaje kojoj pjesmi vuku nas da uvijek razmišljamo o možda još jednoj ideji.


Dražen: U studio smo ušli s gotovo svim finaliziranim pjesmama, a Ognjen je uspio iz nas izvući ono najbolje i svojim savjetima nam pomogao da zaokružimo pjesme u vrlo kratkom vremenu.


»Entropist« karakterizira heavy i mastan zvuk u kojemu se naziru primjese spacea, psihodelije, post rocka i stonera, a u spoju s vizualima i naslovima brojeva cijela priča poprima još mističniju dimenziju. Recite nam malo više o inspiraciji koja vas je vodila, što predstavlja simbolika albuma?


Dubravko: Kada smo razmišljali o konceptu za album, tema se nametnula sama od sebe. Vrijeme teče samo u jednom smjeru i za direktnu posljedicu ima povećanje entropije ili transformacije svega što nas okružuje, a svaki put kada pogledamo u noćno nebo, gledamo direktno u prošlost staru tisućama svjetlosnih godina. Zvijezde nas podsjećaju koliko smo u konačnici mali i prolazni djelići svijesti u cijelom velikom organizmu svemira i protoka vremena, izgradnji i raspadanju sve materije od početka vremena do beskonačnosti.


Planova ne nedostaje

Znamo da je godina tek počela, no kroje li se neki glazbeni planovi? Dogovarate li svirke, možemo li u skorije vrijeme očekivati neki singl ili čak album?


Dražen: Planova nam nikad ne nedostaje, ali da, tek je početak godine, pa ćemo sve novosti vezane uz naše buduće aktivnosti objavljivati na našoj Facebook stranici. Svakako nas čeka zanimljivo razdoblje…

Cilj – ostati zanimljivi


Kakva su vaša općenita viđenja instrumentalnog rocka? Smatrate li da ovaj pristup glazbi daje više slobode, nepredvidljivosti, mogućnosti za eksperimentiranje? Je li moguće ostati zanimljiv i inovativan u nadolazećim etapama razvoja instrumentalnog benda?


Dubravko: Fuzija raznih stilova glazbe je nešto što glazbu čini uzbudljivom i svježom i zna proizvesti zaista iznenađujuće učinke. Nešto što se danas čini eksperimentalnim i začudnim, za pet do deset godina bit će već viđeno i nove generacije će eksperiment nastaviti dalje.


Dražen: Ostati kontinuirano inovativan svakako nije lako, ali mislim da nam to nije ni cilj. Više bi nas veselilo da ostanemo zanimljiv bend, ali, naravno, hoćemo li uspjeti u tome, ostat će na publici da ocijeni.


Kako gledate na riječku ili hrvatsku scenu u kontekstu instrumentalnog rocka? Pruža li scena prostor za napredak, mislite li da ima publike koja je zagrijana za ovu vrstu glazbe?


Dubravko: I u Rijeci i u Hrvatskoj postoje fantastični bendovi koji proširuju granice žanra, ali je uvijek pitanje dovoljne i dobre kontinuirane promocije da se ti bendovi dovedu na svjetlo dana do publike kroz šumu informacija koju predstavlja internet.