I’ll be back

Nova mladost slavnog Arnieja. Vraća nam se s dva nova TV naslova i “sedam alata za bolji život”

Marko Dobrecović

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Popularni Arnie jedan je od neizostavnih osobenjaka filmske scene devedesetih



I’ll be back – vjerojatno najpoznatiji citat iz serijala filmova o Terminatoru te zasigurno citat koji je, u raznim izgovaranjima, obilježio filmsku karijeru poznatog snagatora Arnolda Schwarzeneggera.


Popularni Arnie jedan je od neizostavnih osobenjaka filmske scene devedesetih, no u ovom stoljeću njegova karijera kao da je mirovala. Ušavši u 2023. godinu, Schwarzenegger u drugoj polovini osmog desetljeća donosi dva nova televizijska naslova, dok na police knjižara stiže dugo iščekivani priručnik Arnolda Schwarzeneggera pod nazivom »Budi koristan: Sedam alata za bolji život«.


Prije više od tri četvrt stoljeća, u malom se štajerskom selu imena Thal šest kilometara udaljenom od Graza, rodio najpoznatiji živući Austrijanac. Maleni Arnold Schwarzenegger rodio se kao mlađe dijete Gustava Schwarzeneggera i Aurelije Jadrny. Budući da je otac Gustav služio u policiji, obitelj je često mijenjala prebivalište.




Nakon života u Thalu, obitelj seli u Weiz. Braća Meinhard i Arnold Schwarzenegger bili su strogo odgajani što je bio čest slučaj u poratnoj Austriji. Obojica su bili sportaši što je jedan od razloga zašto je Arnold ušao u svijet bodybuildinga kojim se bavi od svoje četrnaeste godine.


Tinejdžer je ubrzo primijetio lokalnu bodybuilding scenu, a potom je, fasciniran do temelja isklesanih tijela sportaša, i sam počeo trenirati. Arnoldu su se iscrpljujući treninzi i spartanska disciplina isplatili kada je kao devetnaestogodišnjak dobio priliku preseliti se u njemački München, a nakon samo dvije godine Arnold kupuje jednosmjernu kartu za Sjedinjene Američke Države.


Vraški naporan dnevni trening

Koliko sati trenira? Dnevno uloži sat i pol, vozi bicikl od 45 do 60 minuta i diže utege još 30. To je vraški naporan dnevni trening, posebno za 75-godišnjaka, iako je znatno manji od dana u bodybuildingu. Kad se natjecao, dizao bi utege pet sati dnevno.




I danas savjetuje sportaše

Mister Universe


Schwarzenegger u SAD-u postaje najuspješniji predstavnik bodybuildinga. Predstavljajući svoje tijelo na natjecanjima i smotrama, Arnold je višestruki dobitnik nagrada. Pet puta je okrunjen titulom Mister Universe, a sedmerostruki je nositelj titule Mister Olympia.


Prvi je čovjek čiji je biceps dosegao obim od 55 centimetara. Austrijskog snagatora primijetili su i holivudski producenti.


U svijet filma ulazi 1970. godine pod umjetničkim imenom Arnold Strong, a kao prvi film pamti se »Hercules u New Yorku« gdje je Austrijanac odigrao naslovnu ulogu. Filmsku slavu na platnima kinodvorana Schwarzenegger stječe osamdesetih godina. Stesanom figurom utjelovljuje Conana u filmskim nastavcima »Conan Barbarin« i »Conan Razarač«. Conan je uskoro Terminator. Arnoldova inkarnacija u kiborga ogledala se u svih šest nastavaka iz filmske franšize »Terminator«.


Osim poznatih akcijskih uloga, Arnold se okušao i u komedijama. »Policajac iz vrtića« uz Pamelu Reed, »Blizanci« s Dannyjem DeVitom ili »Istinite laži« uz Jamie Lee Curtis neki su od najpoznatijih naslova iz žanra komedije.



Stesanom figurom utjelovljuje Conana u filmskim nastavcima »Conan Barbarin« i »Conan Razarač«


Arnoldova inkarnacija u kiborga ogledala se u svih šest nastavaka iz filmske franšize »Terminator«

Nagrade i priznanja

Presjek cjelokupne karijere ne može proći bez popisa glumačkih nagrada i priznanja koje je kroz godine u Hollywoodu ostvario. Zlatni globus za najbolji muški debi na filmu je u njegove ruke stigao 1977. godine za ulogu u filmu »Stay Hungry«. Šest je puta bio nominiran za filmsku nagradu Saturn u kategoriji najboljeg glumca, no svaki mu je put izmaknula. Trostruki je osvajač priznanja Nickelodeon Kids’ Choice Awards u kategoriji omiljeni filmski glumac.


MTV-jevu filmsku nagradu dobio je 1992. za ulogu u filmu »Terminator 2: Sudnji dan« te je još dva puta bio nominiran. Nositelj je mnogih ostalih filmskih i »manje filmskih« nagrada. Organizacija ShoWest Convention ga je 1985. godine proglasila Međunarodnom zvijezdom godine; pločica s njegovim imenom je 1987. godine uvrštena na popularnu holivudsku Stazu slavnih. Proglašavali su ga najboljim glumcem, vječnim herojem i legendom stoljeća. Dva je puta osvojio (ne)slavnu Zlatnu malinu za najgoru sporednu ulogu, a na njegovim se vitrinama posebno ističe sportska nagrada Laureus za promicanje sporta.

Tri ključna aspekta


Trodijelni Netflixov dokumentarac »Arnold« publiku vodi kroz tri ključna aspekta života Arnolda Schwarzeneggera te kroz neke od navedenih detalja njegove pozamašne biografije.


Šezdesetominutni nastavci »Athlete«, »Actor« i »American« prikazuju tri zasebna poglavlja čovjeka koji se okušao u trima različitim profesijama od kojih se u svakoj na svojski način istaknuo. Netflix »Arnolda« naziva intimnom dokumentarnom serijom, a donosi arhivske snimke te razgovore sa samim Schwarzeneggerom, ali i njegovim kolegama i suputnicima na životnom putu. Prvi nastavak »Athlete« donosi pregled Arnoldove mladosti te razgovore s neizostavnim dionicima njegovog bodibilderskog postanka. Prijatelj iz djetinjstva Karl Gerstl, trener Jon Jon Park, fotograf Albert Busek, kolege bodibilderi Frank Zane, Ken Waller i Franco Columbu imaju što reći o prvim danima Arnoldove slave.


Drugi nastavak trodijelnog serijala, naslovljen s »Actor«, daje perspektivu Arnoldovog dijela života za kojeg ga je upoznala šira javnost. Pregled najznačajnijih pojedinosti iz doba kada se Schwarzenegger aktivno bavio glumom podrobnije opisuju profesor glume Eric Morris, Arnoldov prijatelj i poslovni partner Paul Watcher, slavni redatelj James Cameron, scenarist i redatelj Ivan Reitman te Arnoldovi kolege Jamie Lee Curtis, Linda Hamilton, Danny DeVito, Sylvester Stallone, Jeff Bridges i drugi.


Poglavlje »American« donosi pregled Arnijeve svakodnevice za vrijeme njegovog dvomandatnog obnašanja dužnosti guvernera američke savezne države Kalifornije. Prvi mandat Schwarznegger je ostvario 2003. godine kada se iz redova Republikanske stranke kandidirao za najvišu funkciju u Kaliforniji, a poziciju je dohvatio s 48 posto osvojenih glasova na izborima. Zanimljiva crtica iz povijesti jest da je Arnold bio drugi glumac koji je obnašao funkciju guvernera Kalifornije. Tu je dužnost 1966. godine obnašao Ronald Reagan koji će 1980. godine postati četrdeseti američki predsjednik.


Arnold nije bio tek politički prolaznik iz svijeta šoubiznisa. Nakon što je u prvom mandatu proveo uspješne reforme, stanovnici Kalifornije 2007. godine osigurali su mu novi mandat. Schwarzenegger se političkim djelovanjem borio protiv gerrymanderinga, manipulativnog i politički pristranog oblika podjele izbornih jedinica. Govorio je o društvenim nepravdama te očuvanju okoliša.


Neprofitabilnu organizaciju Regije klimatske akcije osnovao je 2001. Politička ostvarenja duhovitog snagatora komentirali su televizijski voditelji Jay Leno i Tom Brokaw, bivši gradonačelnik San Francisca Willie Brown, bivši premijer Ujedinjenog Kraljevstva David Cameron, Arnoldov negdašnji strateg Mike Murphy, novinari LA Timesa Mark Barabak i Carla Hall koji su pratili Arnoldove guvernerske poteze. Dokumentarac o Arnoldovom životu režirala je Lesley Chilcott, koja se i ranije dokazala u produciranju dokumentarnih filmova.



Bogatstvo

Neto vrijednost Arnolda Schwarzeneggera u 2023. procjenjuje se između 400 i 450 milijuna dolara. Njegovo bogatstvo uglavnom dolazi od superpametnih pregovora oko ugovora za filmove, kao i od njegovih poslovnih pothvata i ulaganja u nekretnine.

Akcijske cipele


Gotovo istodobno, točnije dva tjedna prije »Arnolda«, na Netflixu je s prikazivanjem krenula akcijska serija »Fubar«. Schwarzenegger je za ovu prigodu ponovno obukao cipele nepokolebljivog akcijskog junaka. Okretni špijun kojemu je bolje ne stati na put ponovno je bila uloga u kojoj se Arnie našao. Ovoga puta fabula serije od osam nastavaka pratila je 65-godišnjeg CIA-inog agenta Lukea Brunnera koji se sprema za povlačenje iz službe i odlazak u mirovinu.


Mirovina će malo pričekati, budući da je Brunner pozvan na posljednju tajnu misiju. Služba CIA-e mora spasiti kolegu koji je, ispostavit će se, Brunnerova kći Emma. U nastavku serije otac Luke i kći Emma kreću u opasnu misiju oko svijeta kako bi zaustavili negativca koji se želi domoći oružja za masovno uništenje. Schwarzeneggeru se kao partnerica na setu pridružila Monica Barbaro koja je utjelovila Emmu Brunner, a u glumačkoj podjeli našli su se i Milan Carter, Gabriel Luna, Fortune Feimster i ostali.


Povrh glavne uloge, ime Arnolda Schwarzeneggera našlo se na pozamašnom popisu izvršnih producenata serije »Fubar«. Schwarzenegger za radnju serije kaže da takvu priliku nije imao tijekom osamdesetih i devedesetih godina kada je, nakon dobrih početaka s »Conanom Barbarinom« i »Terminatorom«, nastavio graditi karijeru.



Arnold i danas ima vjernu sljedbu obožavatelja

Zanimljivosti

  • Zaštitni znak u mnogim filmovima mu je poznata rečenica »I’ll be back«
  • Redatelj »Terminatora« James Cameron želio ga je prvotno angažirati za ulogu Kylea Reesa, no Schwarzenegger ga je nagovorio da mu prepusti ulogu kiborga
  • Odbio je ulogu u filmu »Umri muški« (1988.), koju je naposljetku dobio Bruce Willis. U jednoj sceni u filmu, John McClane kaže teroristima da ima dovoljno eksploziva da pošalje Schwarzeneggera u orbitu
  • Lik Rainiera Wolfecastlea iz animiranog serijala »Simpsoni« kreiran je po njemu
  • Schwarzeneggerovi filmovi glavna su tema sastava ArnoCorps i Austrian Death Machine

Budi koristan


Posljednji u nizu svježih proizvoda Arnolda Schwarzeneggera jest književni naslov »Budi koristan: Sedam alata za život« ili u izvorniku »Be Useful: Seven Tools for Life«. Prije dva i pol tjedna na police hrvatskih knjižara stigao je Schwarzeneggerov priručnik u kojemu je, na temelju vlastitog putovanja ispunjenog stalnim mijenama i iznimnim postignućima, sažeo sedam pravila koja treba slijediti, kako biste ispunili svoju istinsku svrhu u životu.


Rad i predanost ostvarenju neka su područja koja je tematizirao i popratio savjetima.


– Ako postoji jedna neizbježna istina na ovome svijetu, to je da nema zamjene za uloženi trud. Ne postoji prečica ni trik za rast, ni čarobna pilula koja vam može pomoći da izbjegnete naporan rad potreban za dobro obavljanje svoga posla, za osvajanje nečega do čega vam je stalo ili za ostvarenje vaših snova. Otkad postoji naporan rad, ljudi su pokušavali pronaći prečice ili preskakivati korake u tom procesu. Na koncu ti ljudi ili posustanu ili ostanu u našoj sjeni, jer naporan rad jedina je stvar koja djeluje u 100 posto slučajeva za 100 posto stvari vrijednih ostvarenja, piše Schwarzenegger u priručniku »Budi koristan«.


Schwarzenegger opisuje kako su ključevi za njegov karijerni uspjeh bili jasna vizija, razmišljanje na veliko, naporan rad, izravna komunikacija, otpornost u rješavanju problema, znatiželja otvorenog uma te predanost davanju zajednici.


Pored toga, u knjizi nudi svoje uvide te ih živopisno dočarava upečatljivim osobnim pričama, uspjesima koji su mu promijenili život, ali i neuspjesima koji su ga gotovo koštali života. Nastavno na sva ovogodišnja ostvarenja, maštu javnosti Schwarzenegger je zagolicao prije nekoliko dana kada je kazao kako bi bio odličan izbor za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država. – Imam dojam da bih bio odličan predsjednik. Istovremeno, osjećam da sam sve u životu postigao zbog SAD-a. Nikada nisam sanjao postati motivacijski govornik ili pisac motivacijskih knjiga. Tijekom odrastanja sve što sam želio bilo je postati najmišićaviji čovjek na svijetu.


I u knjizi navodim da bismo svi trebali posegnuti za nečijom pomoći. Kada to shvatite, onda uviđate činjenicu, onda uviđate činjenicu da i vi možete pomoći drugim ljudima… Bilo je ogromnih poraza i ogromnih gubitaka; čak i onih osobnih, poput raspada moga braka. Morate biti odgovorni za te pogreške. Ne možete kriviti nekog drugog za to. Preuzmite odgovornost. Preuzmite vlasništvo nad tim pogreškama i učite iz toga, a zatim se vratite i budite bolja osoba, na predstavljanju knjige rekao je Schwarzenegger, koji kao da proživljava novu mladost.




 


Nevjera presudila braku

U travnju 1986. godine oženio se TV novinarkom Marijom Shriver, rođakinjom Kennedyjevih s kojom ima četvero djece, kćeri Katherine Eunice (1989.) i Christinu Mariu Aureliu (1991.) te sinove Patricka (1993.) i Christophera Sargenta (1997.).


Arnold i Maria bili su u braku 25 godina, a svemu je presudila njegova nevjera. Arnold je imao aferu s dugogodišnjom kućnom pomoćnicom Mildred Baenom, no ni sam dugo nije znao da je on otac njenog sina Josepha Baenea. Čitavo vrijeme je mislio kako je to njen suprug, a prve sumnje javile su se kad mu je tada sedmogodišnji Joseph počeo sve više nalikovati. Joseph je tada imao 14 godina, a rodio se u razmaku nekoliko dana od svog polubrata, jer je istovremeno bila trudna i Maria s njihovim četvrtim djetetom. Čim je saznao da ima izvanbračnog sina, Arnold je preuzeo financijsku brigu o njemu, a ljubavnici i sinu kupio je i četverosobnu kuću s bazenom u Kaliforniji.