Magical Myster Tour

Bila sam na vožnji života s Ringom, Georgeom, Paulom i Johnom

Sanda Milinković

Foto: Sanda Milinković

Foto: Sanda Milinković

Šareni autobus nazvan po albumu, singlu, turneji i filmu legendarnih Beatlesa, putnike vozi svim kultnim mjestima slavne liverpulske četvorke



Pozdrav, ja sam Ringo. Moje ime je George… Ovdje Paul! I John – prve su rečenice koje ćete čuti kada se udobno smjestite u upečatljiv žuto-plavi Magical Myster Tour autobus.


Parkiran na lokaciji Anchor Courtyard, na samom ulasku na Albert Dock, šareni bus nazvan po albumu, singlu, turneji i filmu legendarnih Beatlesa, kroz dva će vas sata provesti svim kultnim mjestima slavne liverpulske četvorke.


Jedna je to od brojnih atrakcija koje se u Liverpoolu ne smiju propustiti, a riječ je o vođenoj turi tijekom koje se vozite kroz obožavateljima poznata mjesta poput ulice Penny Lane, Strawberry Fielda, šuljate se oko posljednje kuće koju je Paul McCartney kupio u tom gradu i završavate u Cavern Clubu, koji se uzima kao mjesto rođenja Beatlesa.


Slavna Penny Lane


Sentimentalna vožnja




U Cavernu su prvi put svirali 9. veljače 1961. godine, a nakon toga su tamo održali 292 nastupa, od čega posljednji 3. kolovoza 1963.


– Kada čovjek kupi kartu za Magical Mystery Tour, zna što očekivati. Garantiramo mu vožnju života! I to je upravo ono što će dobiti – magičnu i misterioznu turu, kaže nam vodič dok čekamo početak vožnje, referirajući se na scenu iz istoimenog filma Beatlesa u kojoj Ringo Starr ulazi u trgovinu i kupuje karte za baš ovakav bus.


Prvo što ćete vidjeti u vožnji bit će kuća u kojoj se 7. srpnja 1940. godine rodio sir Richard Starkey, poznatiji kao Ringo Starr.


Bubnjar Beatlesa 1957. osnovao je vlastiti bend naziva Eddie Clayton Skiffle Group, a kada su osnovani Beatleasi 1960. godine, Ringo je bio član benda Rory Storm and the Hurricanes sve dok ga Beatlesi nisu pozvali da im se pridruži dvije godine kasnije kada je za bubnjevima zamijenio Petea Besta.


Kroz prozor autobusa vidjet ćete kompleks naziva The Empress na čijem pročelju ukrašenom muralima stoji: »Ova se zgrada nalazi na naslovnici prvog solo albuma Ringo Starra ‘Sentimental Journey’.«


Zatim ćete proći kraj adrese 12 Arnold Grove, mjesta gdje se rodio i u djetinjstvu živio George Harrison. U jednom od brojnih intervjua prisjetio se da je kuća bila vrlo malena te da je jedini izvor grijanja bio minijaturni kamin na ugljen.


Kazao je i da bi se zajedno s braćom zgražao jutra i dizanja iz kreveta jer je bilo užasno hladno, a oni su morali koristiti vanjski toalet.


Beatlemanija

Na stranici getyourguide u ovom ćete trenutku pronaći 17 vođenih tura s tematikom Beatlesa. Liverpool je grad koji Beatlese živi 24 sata dnevno, a obožavatelji sa svih strana svijeta ne mogu vidjeti dovoljno mjesta niti čuti dovoljno priča o slavnom rock bendu. Jedna od zanimljivijih tura nosi naziv “Liverpool: The Beatles City Exploration Game” i potpuno je drukčija od ostalih jer obožavatelji tijekom sat i pol vremena koliko traje, igraju igru s tragovima po čitavom Liverpoolu. Za istraživanje nije potreban vodič niti tura, nego tragovi koji se rješavaju putem i vode posjetitelje na nove lokacije putem aplikacije.


Naša novinarka u Muzeju Beatlesa


Sve ćete ove kuće gledati kroz prozor dok se vozite do idućeg odredišta za koje se sa sigurnošću može reći da je jedno od najpoznatijih.


Penny Lane je ulica liverpulskog predgrađa Mossley Hill u kojoj će se autobus zaustaviti, a putnici požuriti na kišom okupani kolnik do plakete na kojoj njezino ime stoji upisano crnim tiskanim slovima na ciglenoj ogradi.


Pjesma »Penny Lane« objavljena je 1967. godine kao singlica uz »Strawberry Fields Forever«, a iako ju je većinski napisao McCartney, potpisan je zajedno s Lennonom u duhu njihova partnerstva ustanovljenog još u mlađim danima.


Uspješnica je postala hit diljem Europe i SAD-a, a kasnije je uvrštena i na album »Magical Mystery Tour«, a 2021. godine Rolling Stone ju je stavio na popis 500 najboljih pjesama svih vremena.


Vodič objašnjava da se naziv ulice odnosi na čitavo područje koje spaja ulice Smithdown Road, Allerton Road i Smithdown Place, mjesto s kojeg su dolazili i odlazili brojni autobusi.


Mjesto je to na kojem su često boravili John Lennon, Paul McCartney i George Harrison u vrijeme dok su bili školarci, a potom i studenti. Autobusna stanica postala je kasnije i mjesto gdje su najviše inspiracije za pjesme u počecima dobivali Lennon i McCartney.


– »Penny Lane« je pomalo nostalgična pjesma, većinom o mjestu koje John i ja poznajemo. Otišao bih autobusom do njegove kuće i morao bih presjedati u Penny Lane i obratno, pa bismo se često družili na raskrižju.


Bilo je to mjesto koje smo obojica znali pa smo znali i stvari koje smo uvrstili u tu priču, kazao je o pjesmi jednom prilikom McCartney te dodao da je pisanje pjesme bilo kao da ponovo proživljava vlastito djetinjstvo.


Magical Mystery Tour

O glazbenim se ukusima ne raspravlja, ali za album »Magical Mystery Tour« mnogi će reći da je jedan od rijetkih koji je objedinio sav raspon glazbenog izričaja i mogućnosti Beatlesa: genijalan pop singl, tematiku, sofisticirane i inovativne strukture pjesama te poeziju.


Album je izdan na valu »Sgt. Peppers«, a na prvoj strani nalazi se komercijalni naslovni singl, dok je druga strana praćena romantikom McCartneyja u razigranom kontrastu Lennonova pogleda na svijet i snažnog vokala, izdvojila tada najveće hitove.

Najvažniji sastanak


Nakon nekoliko minuta za fotografiranje kraj natpisa slijedi povratak u autobus praćen pjesmom »Penny Lane« sve do iduće znamenitosti na vidiku – St Peter’s Church u Wooltonu.


Crkva je otvorena 1955. u namjeri da osigura prostor za vjeronauk, a 6. srpnja 1957. postala je mjesto »najvažnijeg sastanka u povijesti glazbe«.


Te su se subotnje večeri upoznali McCartney i Lennon, u trenutku kada se Lennon s članovima svog benda Quarrymen pripremao za nastup.


Zajednički prijatelj grupi je predstavio mladog, tada 15-godišnjeg McCartneyja koji je u svega dvadeset minuta pokazao svu raskoš svog glazbenog opusa – od rocka do klasike, impresioniravši usput članove benda brzim i pravilnim uštimavanjem njihovih instrumenata.


Samo dva tjedna kasnije, McCartney je primio poziv da se pridruži grupi. Lennon je o sastanku kasnije izjavio: »Dan kada sam upoznao Paula bio je dan kada se sve počelo kotrljati


Kao i kod svakog velikog benda, pa tako i kod Beatlesa, više je različitih izvora o tome kada se točno McCartney pridružio bendu pa je novinarka Lesley-Ann Jones u knjizi »Tko je ubio Johna Lennona?«, napisala da se pridružio tri mjeseca kasnije, a njegov debi u Cavern Clubu dogodio se 24. siječnja 1958. godine.


Beatleweek festival

Karte za dvosatnu turu busom za odrasle osobe iznose 19.95 funti i uključuju besplatan ulaz u Cavern Club. Jedini tjedan kada u cijenu ne ulazi je onaj tijekom Beatleweek festivala koji ove godine traje od 23. do 29. kolovoza.


Beatles tjedan organizira Cavern City Tours, a događaj je to tijekom kojeg se svake godine slavi glazba popularnog benda u, kako kažu, gradu u kojem je sve počelo.


Oko 70 bendova iz 20 država te obožavatelja iz njih više od 40, stiže u Liverpool slušati cover bendove omiljenih liverpulskih rockera.

I dok se autobus magično kotrljao dalje svojom rutom, iz zvučnika je glas vodiča zamijenila pjesma »Strawberry Fields«, a brojni putnici već su se uskomešali.


»Imate svega nekoliko minuta za fotografiranje pa na 3,2,1 – izlazite van«, kaže vodič u mikrofon kada su već svi na nogama i čekaju gdje će se točno zaustaviti šareni autobus.


Čitajući, vodič možda zvuči pomalo grubo ili bezobrazno, ali svatko tko je bar jednom pogledao britansku humorističnu seriju, u glavi će rečenice vodiča pročitati s britanskim naglaskom i doživjeti kao britki britanski humor.


Lokacija Strawberry Field sjaji zelenilom usprkos kiši koja pada svako toliko, a ulaz krasi željezni crveni ulaz. Krajeve ulaza čuvaju kamene kolone išarane do granice nemogućnosti čitanja potpisa svih obožavatelja koji su tuda prolazili.


Nešto je doista magično u svim tim potpisima i dušama koje su htjele zauvijek ostati upisane u djelić povijesti Beatlesa. »Strawberry Field« se u povijest Beatlesa upisao zahvaljujući tužnoj crtici Lennonova života.


Replika legendarnih crvenih vrata Strawberry Fielda


Njegov je život bio obilježen nesretnim djetinjstvom jer mu je odsutni otac Alf često bio na moru, a majka Julia nakon brojnih intervencija socijalne službe i pronalaska drugog partnera, ostala je bez skrbništva koje je nad Lennonom dobila njegova tetka Mimi.


Živeći po strogim pravilima svoje tete, Lennon se često iskradao igrati u vrtove sirotišta za djevojčice koje mu je bilo u susjedstvu.


Sirotište je vodila Vojska spasa (Salvation Army), a viktorijanska kuća u kojoj se nalazilo nosila je naziv Strawberry Field. Lennon je u kasnijim intervjuima objasnio da je osjećao povezanost sa sirotištem jer je u njemu uvijek postojao osjećaj odbačenosti od roditelja.


»Nešto sa mnom nije valjalo. Mislim da je to zato jer sam vidio ono što drugi ljudi nisu mogli«, kazao je.



Strawberry Field

Iako je danas turistička atrakcija, Strawberry Field zatvoren je 2005. godine, a sva su djeca udomljena. Mnoge originalne zgrade i strukture iz sedamdesetih su srušene, ali dugo su stajala viktorijanska crvena vrata, sada zamijenjena replikom.


Vojska spasa 2019. prvi je put otvorila lokaciju za javnost i dozvolila turistima posjet parku. Strawberry Field danas se koristi kao vježbalište za mlade ljude s poteškoćama u učenju.


Nalazi se i u New Yorku kao memorijal Johnu Lennonu, a čini ga zemljište iskorišteno kao mozaični tematski park inspiriran pjesmom »Imagine« gdje se obožavatelji nastavljaju vraćati i odavati počast glazbeniku.

Mjesto rođenja Beatlesa


Nakon Strawberry Fielda, vožnja se nastavlja do adrese 251 Menlove Avenue, mjesta gdje je živio John Lennon. Kuća izgrađena 1933. godine pripadala je njegovoj teti Mimi i njezinom suprugu Georgeu Smithu, a Lennon im se doselio kada je imao pet godina, u srpnju 1946. Mimi je kuću prodala 1965. godine.


Unatoč tome što su kupili dječji dom Paula McCartneyja, britanski National Trust, nadležno tijelo za zaštićene lokacije, nije htjelo kupiti i Lennonovu, tvrdeći da za razliku od McCartneyjeva doma, niti jedna pjesma Beatlesa nije skladana na toj adresi. McCartney je kasnije kazao da je tamo napisana »I’ll Get You« i »Please Please Me«.


Vrtna garnitura i wc Johna Lennona


Dan prije 20. obljetnice ubojstva Johna Lennona, na kuću u kojoj je odrastao stavljena je plava plaketa (povijesni biljeg javnoga mjesta) uz natpis: »John Lennon 1940. –1980. Glazbenik i kantautor ovdje je živio od 1945. do 1963.«


Kuću je 2002. kupila Yoko Ono i donirala ju National Trustu ne bi li je spasila od propadanja, a građevina je potom restaurirana te otvorena za javnost.


Svake godine na godišnjicu Lennonove smrti, National Trust ostavlja upaljeno svjetlo u njegovoj dječjoj sobi tijekom čitave noći.


Nakon Lennonove kuće, stiže se do Allertona gdje se na adresi 20 Forthlin Road nalazi kuća u kojoj je Paul McCartney živio nekoliko godina dok se nije proslavio s bendom.


National Trust je građevinu popratio nazivom »Mjesto rođenja Beatlesa«, a istovremeno, mjesto je to i gdje se rodio trio Scaffold, bend njegova brata Mikea.


Kuća Paula McCartneyja


Kuća je u vlasništvu National Trusta, ali još uvijek nema plavu oznaku nasljeđa jer se ona dijeli tek nakon što je javna osoba »mrtva dvadeset godina«.


U novijim se danima kuća mogla vidjeti tijekom epizode emisije »The Late Late Show with James Corden« 2018. godine, kada je McCartney sudjelovao u showu »Carpool Karaoke« i kazao da se prvi put vraća u kuću još od svojih tinejdžerskih dana.


McCartney se tijekom spomenute emisije i vožnje Liverpoolom potpisao i na znak Penny Lane, što se još uvijek može vidjeti među mnoštvom ostalih potpisa.


Turneja zvana »Magical Myster Tour« završava u kultnoj ulici Mathew, rodnom mjestu Beatlesa gdje se njihova glazba, život i uspomene mogu osjetiti na svakom koraku.


»Magični« dio turneje zasigurno se odnosi upravo na Cavern Club jer doista je magičan osjećaj stati na pozornicu gdje su svirali Beatlesi, u podrumskom klubu usred Liverpoola, možda ni ne sluteći još kakve su sve ulice, nakon Mathew Streeta, pred njima.


Pozornica na kojoj su svirali Beatlesi u kultnom Cavern Clubu


Glazbeno srce Liverpoola

Ulica Mathew nalazi se u popularnoj četvrti Cavern i lokacija je koja predstavlja glazbeno srce Liverpoola. Godišnje je posjećuju tisuće turista koji jedva čekaju ući u Cavern Club te vidjeti popratne sadržaje kao što je statua Johna Lennona, trgovina Beatlesa, Muzej Beatlesa, Brian Epsteinov glazbeni shop NEMS i pubove u koje je bend često svraćao, poput The Grapesa.


Ispred Caverna nalazi se i kip mlade Cille Black otkriven 2017. godine. Mlada je pjevačica prije karijernog uzleta radila u Cavernu kao garderobijerka.


Jedna od znamenitosti je i zid koji krasi skulptura Arthura Dooleyja nazvana »Četiri momka koja su protresla svijet.« Kroz raniju povijest, ulica je bila glavno mjesto za tržnicu na kojoj se prodavalo voće i povrće.


Danas je ulica puna barova i trgovina, a 1766. vrvjela je prodavačima svijeća, sapuna, pekarama, odvjetnicima i raznim trgovcima jer je bila prepuna skladišta dobara koja su brodovima stizala iz estuarija Mersey.