Scena iz filma Tristana
Ciklus filmova posvećen Cathérine Deneuve otvoren je 2. lipnja psihološkom dramom s elementima horora "Odvratnost" Romana Polanskog
povezane vijesti
U Art-kinu Rijeka u lipnju će biti prikazani filmovi Catherine Deneuve, u nastavku retrospektive “Četiri glumice”, nakon filmova posvećenih Geni Rowlands i Liv Ulmann, a gledatelje očekuje i bogati program u sklopu Ljetnog Art-kina u dvorištu Kapucinskog samostana na koji započinje 11. lipnja.
Ciklus filmova posvećen Cathérine Deneuve otvoren je 2. lipnja psihološkom dramom s elementima horora “Odvratnost” Romana Polanskog, jednim od najutjecajnijih filmova u žanru horora svih vremena.
U nastavku slijedi remek-djelo španjolskog nadrealista i jednog od najvećih redatelja u filmskoj povijesti Luisa Buňuela, erotska drama “Ljepotica dana”, na programu 9. lipnja, navodi se u priopćenju.
Druga polovica ciklusa prikazat će se u Ljetnom Art-kinu i to romantična krimi-drama scenarista i redatelja Françoisa Truffauta “Sirena s Mississippija” 16. lipnja te psihološka drama “Tristana” Luisa Buňuela 23. lipnja.

Od 3. lipnja na redovnom repertoaru je nagrađivani iranski dokumentarni film “Lomeći prepreke”, nominiran i za nagradu Oscar ove godine, portret žestokog i beskompromisnog rada Sare Shahverdi, neočekivane liderice u konzervativnom selu na sjeverozapadu Irana, prve žene ikad odabrane u lokalno seosko vijeće u nastojanju da se izbori za veća prava žena u svojoj zajednici.
Početkom lipnja u Art-kinu se prikazuje i dojmljiv i potresan ukrajinski dokumentarac “2000 metara do Andriivke”, koji prati posljedice rusko-ukrajinskog rata s prve crte bojišnice, iz osobne i razorne perspektive. Među brojnim nagradama filmu, ističu se ona za najbolju režiju na Sundance Film Festivalu te nagrada publike na proteklom ZagrebDoxu.
U novom izdanju Kino kustosa 6. lipnja, ususret Danu sv, Vida, prikazat će se švedski film “Kao u raju” po izboru riječkog nadbiskupa Mate Uzinića.

Scena iz filma Odvratnost Romana Polanskog
Ljetno Art-kino, otvoreno gledalište u dvorištu Kapucinskog samostana, otvara se 11. lipnja, uz posebnu projekciju talijanskog filmskog klasika “Cinema Paradiso” Giuseppea Tornatorea.
Idućeg dana, 12. lipnja na repertoar Ljetnog Art-kina stiže nadrealna crnohumorna kronika mentalnog raspada i majčinstva na rubu “Kad bih imala noge, nabila bih te” redateljice Mary Bronstein. U ulozi zaposlene majke na izmaku snaga našla se sjajna Rose Byrne, ovjenčana nagradom Srebrni medvjed za najbolju glavnu ulogu u Berlinu i nominacijom za Oscara u kategoriji najbolje glavne ženske uloge.
Hvaljena i nagrađivana epska drama Palestina ’36. u režiji redateljice Annemarie Jacir bavi se jednim od ključnih, a u kinematografiji rijetko prikazivanih trenutaka bliskoistočne povijesti – Velikim arapskim ustankom 1936. godine u Palestini, a na program Ljetnog Art-kina stiže od 13. lipnja.
Horor “Backrooms: Bez izlaza” u režiji mladog autora Kanea Parsonsa prikazuje se u Ljetnom Art-kinu 17. i 26. lipnja.