
Reuters
Holivudska legenda Robert De Niro iskoristila je trenutak primanja Zlatne palme za životno djelo za oštru kritiku američkog predsjednika zbog njegovih udara na američku kulturu i umjetnike
povezane vijesti
CANNES – Za razliku od Berlinalea koji je do kostiju politički obojen, Cannes se oduvijek ponosno etiketirao kao apolitičan i pozornica na kojoj se slavi sedma umjetnost.
Doduše, 1968. godine festival je bio mjesto političkog otpora i solidarnosti s tadašnjim studentskim i radničkim prosvjedima u Francuskoj, kada je više slavnih redatelja francuskog Novog vala, uključujući Francoisa Truffauta, Jean-Luca Godarda, Claudea Leloucha i Louisa Mallea, tražilo prekid festivala u znak solidarnosti sa studentima koji su zahtijevali društvene reforme. Iako neusporedivo s tim događajima s kraja 1960-ih, prva polovina 78. filmskog festivala u Cannesu obilježena je snažnim političkim tonom i brojnim filmašima koji su iskoristili pozornicu najvažnijeg filmskog festivala u svijetu kako bi progovorili o aktualnoj globalnoj geopolitičkoj stvarnosti, ratovima i opasnostima koje donose autoritarizmi, ugrožavanju ljudskih i umjetničkih sloboda. Drugim riječima, od Trumpa se nije moglo pobjeći niti u Cannesu.
Poziv na otpor
Već na svečanom otvaranju festivala holivudska legenda Robert De Niro iskoristila je trenutak primanja Zlatne palme za životno djelo za oštru kritiku američkog predsjednika Donalda Trumpa nazvavši ga »američkim filistrom« zbog njegovih udara na američku kulturu i američke umjetnike, a posebno zbog prijedloga uvođenja 100 posto carina na strane filmove i američku produkciju izvan SAD-a. Pritom je istaknuo važnost umjetnosti kao sredstva otpora i pozvao na otpor protiv autoritarnih mjera što je popraćeno velikim pljeskom. Iste je večer u (političkom) tonu nastavila i predsjednica ovogodišnjeg kanskog žirija i francuska glumačka diva Juliette Binoche koja je pozvala svoje kolege i filmaše da dignu glas protiv ratnih sukoba, totalitarnih režima i klimatskih promjena.
U svom je angažiranom govoru naglasila odgovornost umjetnika i slavnih da iskoriste svoje zvjezdane statuse kako bi potakli promjene i podigli svijest o globalnim humanitarnim, političkim i demokratskim kretanjima. Jedan od trenutno najpopularnijih glumaca u svijetu, Pedro Pascal, (»Igra prijestolja«, »The Last of Us«, »The Mandalorian«, »Gladijator 2«), koji je u Cannesu predstavio (razočaravajući) film »Eddington« redatelja Arija Astera, na konferenciji za novinare progovorio je (i) o Trumpovoj administraciji. Američki je glumac izrazio zabrinutost zbog porasta straha i političke napetosti, komentiravši Trumpove imigracijske politike te istaknuo važnos podrške pravima izbjeglica. Pritom je podijelio i svoju osobnu priču o bijegu s roditeljima iz Čilea tijekom vojne diktature Augusta Pinocheta. I proslavljeni američki redatelj Richard Linklater, koji je u kanskoj konkurenciji predstavio svoj film »Nouvelle Vague«, šarmantno sineastičko ljubavno pismo francuskom Novom valu, izrazio je zabrinutost zbog najavljenog uvođenja carina na filmove proizvedene izvan SAD-a. Linklater je istaknuo da bi takve mjere ugrozile američku filmsku industriju i međunarodnu suradnju.
Počast Fatimi Hassouna
Istovremeno, Cannes je i dalje najglamurozniji svjetski filmski događaj pa je prva polovina festivala prošla i u znaku brojnih holivudskih zvijezda koje na Azurnoj obali predstavljaju svoje najnovije filmove. Najslavniji među njima, Tom Cruise, u Cannesu je promovirao »Nemoguću misiju: Konačna odmazda«, a osmi i posljednji nastavak popularne franšize kritika je (s pravom) pokopala kao zamornu, nekreativnu i ispraznu. Jennifer Lawrence predstavila je dramu »Die My Love«, adaptaciju romana Ariane Harwicz koju je redateljica Lynne Ramsay pretvorila u pretenciozan i neuvjerljiv art house pokušaj. Moćna glumačka ekipa: Pedro Pascal, Joaquin Phoenix, Emma Stone i Austin Butler u Cannes je stigla s filmom »Eddington« koji potpisuje Ari Aster, poprilično promašenu satiru i crnu komediju koja se bavi politički, društveno i intelektualno zaludjelom američkom radikalnom stvarnošću. U Cannesu se »neslužbeno« pojavila i Angelina Jolie kako bi mladim glumačkim talentima uručila prestižne nagrade Trophée Chopard.
Ovogodišnji laureati su britanski glumac Finn Bennett i francuska glumica Marie Colomb. I slavna holivudska glumica održala je politički obojen govor istaknuvši važnost umjetničkih i ljudskih sloboda, odavši počast palestinskoj fotoreporterki Fatimi Hassouna koja je prošloga mjeseca ubijena u izraelskom zračnom napadu na njezin dom u četvrti u Gazi. Fatima je glavna protagonistica dokumentarnog filma »Put Your Soul on Your Hand and Walk« koji se prikazuje u paralelnom kanskom programu ACID.