Art-kino

FOTO Premijera kosovskog filma “Košnica” u Rijeci: ‘Svi smo se borili i smijali s likom Fahrije’

Ervin Pavleković

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak

Film „Košnica“ je drama snimljena prema istinitim događajima



U sklopu projekta Kino magistrala kojim ujedinjena jadranska kina brojnim filmskim programima i gostovanjima filmaša vraćaju publiku u kina, u Art-kinu se jučer održala premijera kosovskog filma „Košnica“ uz video poruku redateljice filma Blerte Basholli i gostovanje Fahrije Hoti prema čijem je životu film snimljen.


Kako je prije početka prikazivanja filma ravnateljica Art-kina Slobodanka Mišković istaknula, ovo je početak perioda u kojem će u sklopu projekta Kino magistrala gledatelji imati priliku vidjeti izvrsne hrvatske, regionalne i europske nezavisne filmove.


Foto galerija: Premijera filma "Košnica" u Rijeci Foto: Mateo Levak


U video poruci redateljica Blerte Basholli istaknula je kako je film bio više od samog projekta za sve one koji su radili na njemu baš zbog portretiranja stvarnoga lika herojske žene i zbog tema o kojima on progovara.




– Svi koji smo radili na filmu povezali smo se s likom Fahrije, borili smo se s njome i smijali. Njezin smo lik stvorili s ljubavlju, strašću i mnogo posvećenosti, a se nadam da se i vi možete povezati s njezinim likom. Također, nadam se da naš film može pomoći da se povijest ne ponovi. Sada trebamo mnogo pravedniji i mirniji svijet u kojem živimo, poručila je redateljica Basholli.


Nakon prikazivanja filma, publici se obratila i Fahrije Hoti, vlasnica Kooperative Krushe, prema čijem je životu i snimljen film „Košnica“, a finalnim je produktom, kako je rekla, zadovoljna. Sam film prati događanja u njezinome životu 1990. godine kad je kao udovica započela život na selu s dvoje maloljetne djece, te ponukana teškom životnom situacijom započinje proizvoditi ajvar. Naposljetku, 2005. godine, osniva i tvrtku koja danas zapošljava pedeset radnica, a tijekom sezone još sto, te izvoze i u neke zemlje Europske unije.


– Selo gdje se odvija radnja u filmu smješteno je između Prizrena i Đakovice, a ima sedam tisuća stanovnika. Krajem ožujka te zlokobne godine ubijena je 261 osoba, a među njima je bilo starijih osoba i trudnica. Ubojstvima nedužnih 502 djeteta ostalo je bez roditelja, a 140 žena ostalo je bez svojih muževa. Također, među njima su 64 osobe koje i danas nisu identificirane. S ratom se nismo suočili samo 1999. godine, već i dvadeset i tri godine nakon toga. Iznimno je teško bilo započeti nove živote kao udovice, no svojim smo trudom i radom te onime što smo postigle primjer svim drugim ženama na Kosovu. Mnoge žene dijele našu sudbinu, no nisu dovoljno snažne da javno istupe i govore o onome što se dogodilo, rekla je Hoti, vlasnica Kooperative Krushe.


Film „Košnica“ je drama snimljena prema istinitim događajima, a donosi priču o upornosti Fahrije koja se, nakon što je njezin muž nestao za vrijeme rata na Kosovu i nakon što pčele prestanu proizvoditi med, nađe u nezavidnoj, odnosno teškoj financijskog situaciji – bez prihoda – pa počne proizvoditi ajvar. Proizvodnjom i prodajom ajvara ona tako pokušava na neki način stvoriti izvor zarade, te tako izgraditi bolji život za sebe i sumještane.


Njezina ideja o pokretanju tog posla nailazi na osude patrijarhalne sredine, no usprkos tome ona s nekolicinom seoskih žena ipak osniva poljoprivredni obrt. Film je na Sundance Film Festivalu osvojio nagrade za najbolji film, režiju te nagradu publike. Film je također prikazan na filmskim festivalima u Varšavi, Hamburgu, Zurichu i Busanu i bio je u užoj selekciji za nominaciju za najbolji strani film na Oscarima ove godine.