State Department

Uspješna sugestija SAD-a: Njemačka neće prodati kontrolni udio u luci Hamburg kineskom COSCO-u

Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Udio manji od 25 posto ne iziskuje dozvolu vlade koju bi COSCO ionako teško dobio, s obzirom na protivljenje Zelenih i ministarstava kojima upravljaju liberali



SAD je upozorio Njemačku da kineski brodar ne bi trebao preuzeti kontrolni udio u lučkom terminalu u Hamburgu i sugestija je prihvaćena, izjavio je neimenovani dužnosnik State Departmenta.


Kineski brodarski div COSCO dostavio je prošle godine ponudu za preuzimanje 35 posto udjela u jednom od tri lučka terminala logističke tvrtke HHLA u najvećoj njemačkoj luci.


Njemačka je prošlog tjedna odobrila prodaju 24,9 posto udjela kineskoj tvrtki nakon primjedbi zelenih i liberala, manjih koalicijskih partnera u vladi kancelara Olafa Scholza iz redova SPD-a.




Udio manji od 25 posto ne iziskuje dozvolu vlade koju bi COSCO teško dobio, s obzirom na protivljenje Zelenih i ministarstava kojima upravljaju liberali.


Europska komisija upozorila je u proljeće Berlin na moguće štetne posljedice ulaganja COSCO-a u luku Hamburg, prema izvješću poslovnog lista Handelsblatt.


EU je po Handelsblattu upozorio njemačku vladu da bi zeleno svjetlo transakciji moglo Kini osigurati pristup osjetljivim informacijama o poslovanju.


I američko veleposlanstvo u Njemačkoj kritiziralo je prodaju udjela kineskoj kompaniji, prema navodima neimenovanog dužnosnika State Departmenta.


„Veleposlanstvo je bilo vrlo jasno da smo snažno sugerirali da Kina ne bi trebala imati kontrolni udio i, kao što ste vidjeli, prilagodili su transakciju, (Kina) ga nema”, rekao je anonimni američki dužnosnik.


Pobrinuti se da grad Hamburg i sama luka i dalje imaju većinski udio „važno (je) za standarde koje pokušavamo uspostaviti u svim zemljama G7 i u svijetu”, rekao je drugi dužnosnik.


Vijest o američkoj intervenciji u dogovor objavljena je nekoliko dana uoči prvog posjeta kancelara Scholza Kini. Posjet će biti pod lupom jer bi trebao pokazati koliko je Njemačka ozbiljna u smanjivanju ovisnosti o Kini i u suprotstavljanju komunističkom vodstvu te zemlje, ističe Reuters.


Drugi visoki dužnosnik State Departmenta rekao je da Washington radi s europskim partnerima na tome da sva kineska ulaganja u strateška područja koja otvaraju sigurnosna pitanja budu pažljivo razmotrena i da se poduzmu odgovarajući koraci.


“Njemačka je uspostavila mehanizme provjere i znam da je koristila taj postupak za analizu svake upitne investicije iz Kine i drugih zemalja. Znam da su napravili neke promjene… u konkretnoj investiciji” (u Hamburgu), dodao je.


Kina je u četvrtak reagirala na tvrdnju neimenovanog američkog dužnosnika.


SAD se “nema pravo” miješati u kinesku suradnju s Njemačkom, priopćilo je kinesko ministarstvo vanjskih poslova.


Američko uplitanje karakteristično je za njihovu praksu diplomacije prisile, rekao je novinarima na dnevnom brifingu glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Zhao Lijian.


“Pragmatična suradnja Kine i Njemačke stvar je te dvije suverene zemlje. SAD je ne bi trebao napadati bez razloga i nemaju se pravo miješati i uplitati”, rekao je Zhao dan uoči dolaska njemačkog kancelara u Peking.