
Foto Privatna arhiva; Alex Michelin
Duško Vranić pozvao da s njim zaronim u starom zimskom bazenu na Školjiću. Bilo je to 1975. i imao sam 18 godina. Zarazio me tim prvim zaronom i odmah sam nastavio roniti u moru, ističe Ferdo Hitrec
povezane vijesti
Svaki pedesetogodišnji jubilej vrijedan je dostojna obilježavanja, pa i velikog slavlja. Nevažno je slavi li se pedeseti rođendan, obljetnica mature ili diplome, 50 godina provedenih na poslu, da nekima se i to posreći. Slave ljudi, slave tvrtke, razne udruge, institucije…
Našim je ljudima važno da se slavi, a povod je lako naći! Ipak, ponekad prolazi i bez slavlja. Onako usput, u nevezanu razgovoru uz jutarnju kavu, Ferdo Hitrec spominje da je ove godine 50. obljetnica njegova bavljenja ronjenjem.
I još je aktivan ronilac, praktički svakodnevno u podmorju. Ako baš nije u moru, roni u bazenu. Pola stoljeća boravka pod morem, odnosno u vodenim dubinama općenito, kretanje u trodimenzionalnom prostoru, u tuđem ambijentu.
Nema sumnje, ronjenje ispunjeno svekolikim sadržajima i doživljajima. Da se razumijemo, nije on najstariji aktivan ronilac, niti ima najduži ronilački staž, ali 50 godina aktivnosti pod morem zaslužuje prigodno obilježavanje.
Ferdo Hitrec dobro je znano ime u našoj javnosti, nadasve u sportskim krugovima. Za one koji ne znaju, a to bi mogli biti mlađi čitatelji, navodimo nekoliko važnijih stavki iz biografije.
Instruktor ronjenja s četiri zvjezdice – Ferdo Hitrec
U mladosti vrhunski i svestrani plivač u nacionalnim okvirima, višestruki državni prvak, rekorder i reprezentativac. Od početka do kraja sportske karijere član riječkog Primorja.
Rano se povukao iz natjecateljskog sporta. Otprilike u isto vrijeme završio je Fakultet za fizičku kulturu u Ljubljani. Kasnije je bio klupski trener i funkcioner. Također, funkcionerski aktivan, čak i profesionalno na široj razini.
Postao je i teniski trener, te instruktor ronjenja i skijanja. Više godina bio je u Italiji teniski trener, voditelj teniskog centra i voditelj ronjenja. S Nicolettom Storelli, partnericom iz Italije, u Rijeci sada vodi Ronilački centar »Marco Polo«, smješten na samoj obali, u sklopu bazenskog kompleksa na Kantridi. Pokrenuli su ga odmah nakon otvaranja bazena.
Zarazni prvi zaron
Bio je iznimno uspješan sportaš – plivač, a prelaskom među ronioce kratko se bavio podvodnim sportovima, plivanjem perajama i brzinskim ronjenjem. I u tim disciplinama bio je državni prvak.
Ipak, od aktivnog sporta definitivno je odustao! I danas je svakodnevno u kontaktu s plivanjem i vaterpolom, pa i ostalim vodenim – bazenskim sportovima, ali njegov je život pod vodom, ronjenje je njegova profesija.
– Duško Vranić pozvao me da s njim zaronim u starom zimskom bazenu na Školjiću. Bilo je to 1975. i imao sam 18 godina. Zarazio me tim prvim zaronom i odmah sam nastavio roniti u moru.
Zatim je uslijedio odlazak u vojsku, u ratnu mornaricu. Dospio sam u ronilačku postrojbu u Divuljama, gdje se nalazilo središte za školovanje mornaričkih kadrova.
U mornarici sam položio prve brevete iako to nije bilo potpuno organizirano. Nakon vojske stekao sam prvi komercijalni brevet – PADI, a položio sam u Trstu. Kroz kratko vrijeme stekao sam sve potrebne kvalifikacije da mogu samostalno voditi ronioce i držati tečajeve.
Pripreme za zaron
U ronilaštvu se zarana profesionalizirao.
– Prvi ronilački centar otvorio sam 1982. godine u Crikvenici. U međuvremenu sam prestao s aktivnim plivanjem te paralelno radio kao plivački trener i ronilački instruktor. Kasnije sam pokrenuo i centar u Novom Vinodolskom.
Od tada stalno sam profesionalno u ronilaštvu. U Italiji sam proveo dvadesetak godina, radio sam s tamošnjim roniocima. Po povratku, prije dvadesetak godina, stekao sam zvanje SSI instruktora.
Polagao sam kod Dražena Valerijeva, moram ga pohvaliti, puno mi je pomogao. Stručno usavršavanje kompletirao sam zvanjem SNSI instruktora, međunarodne didaktičke agencije za obučavanje u ronjenju. S njima sam puno radio.
Najviši instruktorski rang
Danas Ferdo Hitrec ima zvanje instruktora četiri zvjezdice. To je najviši rang, što mu omogućuje davanje certifikata instruktorima. Školovanje ronilaca svih kategorija, od početnika do instruktora, jedna je od aktivnosti centra »Marco Polo«, što djeluje tijekom cijele godine.
Sada, u ljetnim mjesecima, ronilački turizam glavna im je djelatnost. Iako im ronioci dolaze cijele godine, iz Europe pa i drugih kontinenata. Dolaze grupno i pojedinačno, dolaze grupe na tečajeve, čak dolaze grupe sa svojim instruktorima pa na Kantridi održavaju tečajeve.
Planiranje
– Goste ronioce vodimo na različite lokacije, kako oni žele, ističe Ferdo Hitrec. Dva atraktivna lokaliteta imamo ovdje, na riječkom gradskom području. To su dva potopljena broda, lako dostupna i manje iskusnim roniocima, do njih praktički mogu plivajući s obale.
Neki žele samo »odraditi« ronjenje, eventualno nešto snimiti, pa se zadovoljavaju ronjenjem ispred bazena. Također, za ronioce organiziramo izlete vlastitim brodom do udaljenijih lokaliteta.
Kada se skupi dovoljno zainteresiranih, brodom se odlazi na duža i zanimljivija putovanja. Tura traje pet, šest dana.
– Organiziramo program preživljavanja u prirodi, što ga radimo s Borisom Frkovićem iz Povila, u mlađim danima istaknutim podvodnim ribolovcem. Gosti jedu ono što sami nađu u moru. Boris ih uči loviti ribu, udicom i ronjenjem na dah, objašnjava im što je jestivo iz mora, pokazuje im kako se ulov priprema.
Bogato podmorje
Već deset godina Ronilački centar »Marco Polo« organizator je kvalitetnog međunarodnog natjecanja u podvodnoj fotografiji. Tijekom godina održavanja ono je steklo visoku reputaciju među fotografima, pa u Rijeku dolaze mnoga vodeća svjetska imena, aktualni i bivši svjetski prvaci te najkvalitetniji hrvatski fotografi.
U podmorju Kantride snimljeno je mnoštvo lijepih i atraktivnih fotografija, kasnije nagrađenih na prestižnim međunarodnim natječajima, a objavljuju ih vodeći svjetski specijalizirani magazini.
Podmorje Kantride / Foto Alex Michelin
– Ovo podmorje iznimno je zanimljivo i bogato, ribom i ostalim motivima za fotografe. Mnogi od inozemnih fotografa dolaze na snimanje tijekom cijele godine. Ovdje, na ovom malom lokalitetu lako se zapažaju promjene u moru. U posljednje vrijeme pojavljuju se velike hame, barakude… Tko je ranije viđao tu ribu u sjevernom Jadranu, govori Ferdo Hitrec.
Sigurnost na prvom mjestu
Iz ronilačke biografije Ferde Hitreca jednu aktivnost treba posebno izdvojiti – uključen je u službu Civilne zaštite na državnoj razini. Više godina bio je zapovjednik interventne državne postrojbe za spašavanje pod vodom.
Imao je svakakvih intervencija, uglavnom u teškim, a ponekad i nemogućim uvjetima. Sada je voditelj edukacije ronilaca na razini Hrvatske. Nisu to obična ronjenja, ona kakve laički podrazumijevamo – navučeš ronilačko odijelo, boca na leđa, maska na oči i usisnik zraka u usta. Pa roni, razgledavaj i snimaj…
– Od prvog dana i u svakom zaronu sigurnost je na prvom mjestu. To je najvažnije i tome sam maksimalno posvećen. Moj pristup potvrđuje i činjenica da tijekom 50 ronilačkih godina nikada nisam dospio u barokomoru.
Bio sam u njoj, ali ne zbog pomoći koja je meni bila potrebna, zaključuje Ferdo Hitrec ronilačku priču. Možda bismo nastavili, ima tema… Ali u centar su počeli pristizati ronioci. Čujem razne jezike iako engleski dominira. Njega, očito, svi razumiju, ili skoro svi.