
Otkako lovim strijelke shvatio sam da je svake ribarske sezone potrebno uložiti sve više truda u izbor umjetnih mamaca i način prezentacije. Također, strijelke su postale opreznije i pri napadanju žive ješke...
povezane vijesti
Javio nam se Tadej Zupančič, spinner kojem su strijelke posebno draga lovina.
Premda ih uspješno lovi, postojke dani kada riba ne želi surađivati.
A upravo u jednom takvom danu Tadej je usip ostvariti ulov zahvaljujući dosjertljivosti.
Evo što nam je Tadej ispričao o tom svom uspjehu:
– Strijelka je za neke nepopularna vrsta koja ugrožava sve što pliva ali je za većinu rekreativnih morskih ribolovaca sve više na popisu željenih ulova.
A što ne bi i bila, s obzirom na to da je toliko brojna, da se pojavljuje u jatima i napada sve vrste umjetnih mamaca?
Rado grize i na živi mamac, a uspješno se može loviti tijekom svih mjeseci u godini.
Strelku sam u Istri, u akvatoriju Poreča, gdje najviše lovim s čamca, prvi put uhvatio 2008. godine, kada sam na vlastitoj koži osjetio oštrinu njenih zuba, koji, usput rečeno, lako pregrižu i tanju čeličnu sajlu.
Tijekom vađenja udice ugrizla me u prst do kosti i bilo je vrlo teško zaustaviti krvarenje.
Od tada, prilikom otpuštanja udice, jako pazim i uvijek koristim kliješta – priča nam Tadej.
– Nekad sam se više posvećivao ribolovu ‘najpoželjenih’ riba poput zubaca, brancina, orade i lice, a sada strijelku lovim sve češće, jer se rijetko dogodi da se s ribolova vratim praznih ruku. Osim toga, ova riblja vrsta ima za mene, moju obitelj i prijatelje iznimno ukusno nježno meso koje, uz obavezno iskrvljivanje odmah nakon ulova, može kulinarski stati uz bok gotovo svim ranije nabrojenim ribljim vrstama.
Otkako je lovim, shvatio sam da je svaku ribarsku sezonu potrebno uložiti sve više truda u izbor umjetnih mamaca i način prezentacije.
Također, strijelke su postale opreznije i pri napadanju žive ješke među kojima je, prema mojim iskustvima, najučinkovitija iglica.
Strijelku sam uhvatio i na ušatu, šnjura, špara, ciplja i lignju, kad mi je zagrizla na poziciji za zubaca – nastavlja Tadej.
– Svake sezone napravim i nekoliko ribolova na tunu. Na jednom od njih, kao mamac, koristio sam živu strelku tešku otprilike 1 kilogram i dočekao griz tune kojeg nikada neću zaboraviti.
Velika tuna, koje u Istri ne nedostaje, uspjela je u 20 sekundi iz role iz koje se pušilo izvući 250 metara najlona.
Nažalost, predvez nije izdržao veliku silu i nikada neću saznati s kakvom sam protivnicom bio u borbi.
Ove godine, ribolovna sezona na strelku za mene je počela već ubrzo nakon početka godine s nekoliko ulova manjih riba, jer je u siječnju ipak prevladavao lov na brancina.
U veljači je bilo nešto manje ribolova, dok su ožujak i travanj mjeseci kada strijelki posvetim više vremena, a ulovi su obično vrlo lijepi.
A na jednom od ovogodišnjih travanjskih ribolova riba nije bila zainteresirana za bilo kakav mamac i način prezentacije.
Poziciju su sa mnom dijelili još neki ribolovci u čamcima, i nitko nije imao uspjeha.
Sjetio sam se da među umjetnim mamcima imam trodijelnu bijelu iglicu koja vrlo realistično oponaša njeno kretanje i način plivanja.
I već nakon nekoliko metara primio sam karakterističan agresivni prijem veće strijelke koja obično neko vrijeme prati mamac, a zatim s velikom brzinom napada zadnji ili srednji dio iglice.
Strijelka se, nakon lijepe borbe i nekoliko skokova, našla u podmetaču.
Nakon toga, na isti mamac primile su još dvije slične.
Nema većeg zadovoljnstva za ribolovca koji uspije pronaći pravi mamac i prevariti ribu u trenutku kada nije toliko aktivna, osobito pred očima drugih ribolovaca.
Strpljenje, upornost i prilagodljivost i ovog je puta činila razliku i ostvarila željeni rezultat – ispričao nam je Tadej Zupančič.