
Najpoznatije Oite su nedvojbeno Yo-Zurijeve, što nije ništa neobično budući da su to zapravo prve skosavice tog tipa s kojima se počelo loviti na ovaj način. Istina je da su popularnost stekle između ostaloga i zbog činjenice da je u to vrijeme bilo puno više liganja, pa su u skladu s tim i ulovi bili bogatiji…
povezane vijesti
Za razliku od lova liganja prirodnim ješkama, kojima zapravo love malobrojni tradicionalisti, suvremeni lov liganja se zasniva prvenstveno na lovu pomoću varalica.
Iako temeljno namijenjene lovu liganja iz brodice, skosavice sa stabilizatorom, popularno zvane Rapale, vrlo se često i uspješno koriste i u obalnom lignjolovu. Princip lova ovim skosavicama je jednostavan, nalik lovu klasičnim wobblerima. Nakon izbačaja, ove skosavice već poslije prvih nekoliko okreta ručice role, u zavisnosti od odabranog modela, uranjaju na dubinu od 0,5 do 1,5 metara. Tijekom povlačenja ostaju na postignutoj dubini pri čemu se, uz valovito gibanje repnog dijela lijevo-desno, ponašaju kao ranjena riba. S ovakvim se skosavicama lovno područje može vrlo brzo pretražiti te se po potrebi premjestiti na drugo mjesto, ili pak, ukoliko smo pronašli lignje, uspješno nastaviti lov.
Važno je napomenuti da neke od ovih skosavica, iako se proizvode u plivajućoj verziji, počinju sporo tonuti kada se zastane s povlačenjem. Stoga bi bilo mudro prije prvog zabačaja, pogotovo ako je riječ o novom modelu, skosavicu spustiti u more i vidjeti kako se ponaša.
Pa iako je visoka učinkovitost skosavica sa stabilizatorima neupitna, s obale se ipak najčešće lovi skosavicama tipa Oita. Te skosavice imaju oblik blago savijenog slova ‘S’ što je zapravo simulacija oblika kozice ili škampa. Budući da imaju integriranu olovnicu s donje strane, sve su verzije tonuće, a tonu lagano nagnute glavom prema dolje.
Ova se skosavica izbacuje što je moguće dalje te se postepenim privlačenjem, uz povremene zastoje i naglija povlačenja – skoseve, nastoji isprovocirati napad, a onda i uspješno kačenje lignje.
Najpoznatije Oite su nedvojbeno Yo-Zurijeve, što nije ništa neobično budući da su to zapravo prve skosavice tog tipa s kojima se počelo loviti na ovaj način. Istina je da su popularnost stekle između ostaloga i zbog činjenice da je u to vrijeme bilo puno više liganja, pa su u skladu s tim i ulovi bili bogatiji. Danas postoji mnoštvo imitacija i replika od kojih su neke posebno uspjele i vrlo lovne.
Naravno, s obale se na sličan način može loviti i svim ostalim varalicama među kojima je pored spomenutih zasigurno najčešće korištena klasična Japanka, sama ili u kombinaciji s Rapalom ili Oitom.
Rapala i Oita skosavicama se lovni teren može uistinu vrlo brzo i učinkovito pregledati, Japankama nešto sporije ali također temeljito, pri čemu se za izvlačenje maksimalnih mogućnosti iz ovih modela, bez obzira na sklonost tradiciji, definitivno treba koristiti štap i rola.