Kuriozitet

Priroda opet pomiče granice, u bočatom moru kod Šibenika ulovljen – šarag. Tamo ga se teško moglo očekivati

Boris Bulić

Šarag je riba kojoj je prava domovina Atlantik i Mediteran, zbog čega je u Jadranu nešto manje brojan u odnosu na ostale ljuskavke



Klimatološke promjene, od kojih je naočitiji sindrom globalnog zatopljenja, imaju jak utjecaj na život u podmorju.


Tome svakako trema dodati i ribolovni pritisak zbog čega su mnoge riblje vrste, pokušavajući se prilagoditi novonastaloj situaciji promijenile obrazac ponašanja.


Tako su neke vrste potražile zaklon u većim dubinama, neke su se proširile u zone koje su postale toplije, a neke su otišle toliko daleko da su pomakle vremenske granice mrijesta, a sve u cilju opstanka i održanja vrste.


RIBA ČISTOG MORA




Mate Sučić je loveći orade na fermu ulovio šarga teškog 1,15 kilograma što možda i ne bi bilo toliko neobično da riba nije ulovljena u neposrednoj blizini Šibenika, u izrazito bočatom moru. Naime, šarag je riba čistog mora, osjetljiv na promjene kemizma vode, tako da je njegova prisutnost na tom terenu zapravo svojevrsni kuriozitet.


Šarag je riba kojoj je prava domovina Atlantik i Mediteran, zbog čega je u Jadranu nešto manje brojan u odnosu na ostale ljuskavke. Najčešće ga nalazimo na dubinama od 20 do 60 metara, nad kamenitim i hridinastim terenima gdje lako nalazi hranu i zaklon. Preko 160 metara dubine nikada ne zalazi. Najbrojniji je oko Kornatskog arhipelaga. Život najčešće provodi kao samotar, rijetko u parovima ili manjim jatima, i tada je uglavnom riječ o nedoraslim primjercima.


Hranu – račiće, puževe i školjke, nalazi na dnu. Katkad zna razbiti i pojesti ježinca.


Spolno je zreo s dužinom od 17 centimetara. Protandrični je hermafrodit, što znači da prvi dio života provodi kao mužjak da bi se nakon što u rastu dosegne 19 centimetra dužine, transformacijom preobrazio u ženku. Može živjeti do 6 godina.


NEMA ODUSTAJANJA



– Na moru sam kada god mogu. Lovim sve, svim tehnikama, ali su mi ferme nekako najdraže.


Lovim sa štapom od 3 libre i mašinom Okuma Axeon. Najlon je Awa-Shima 0.40, udica 2/0, olovo 40 grama, a lješka volak.


Lovim samo iz svog gušta i nikada ne odustajem. Pričam s morem i uporan sam, ne popuštam čak i kad nema ribe. Ako toga dana nisam ništa ulovio, eto me sutra i onda sam još žešći – priča nam Mate.


– Neobično je da sam ulovio ovog šarga na terenu od orade. Tu ga nitko nikada nije ulovio. Zašto je on došao u tako plitko i bočato more teško je reći. Bio je težak kil i petnaest, a da je bila ženka, bio bi sigurno preko kil i po – nastavlja Mate svoju priču.


Ostavili smo Matu u pripremama za sljedeći ribolov u nada da je ovaj šarag ipak samo malo zalutao i da nije riječ o još jednom bijegu vrste pred ribolovnim alatima kojih je svakoga dana sve više.