
Virnjak napada dagnju tako što prvo pronađe rub ljušture i izluči sluz koja ometa obrambeno zatvaranje školjke. A često nakon hranjenja ostaje unutar ljušture, gdje može položiti i jaja…
povezane vijesti
Photo: Irena Fonda
Dagnje su već duže vrijeme na udaru, čini se baš svega što ih može zadesiti.
Povišena temperatura mora, velika količina oborina koja onda uzrokuje velike oscilacije u salinitetu, a da ne spominjemo i ispiranje pesticida koji onda u takvim ‘odljevima’ završe u moru, te podlanice kojima su ove školjke posebno drage, tek su neke od nedaća koje za posljedicu imaju osjetno smanjenu količinu daganja uz našu obalu, a onda i u uzgajalištima.
Jedna od tih nedaća je svakako i invazija virnjaka (Stylochus mediterraneus) kojima su dagnje na posebnoj meti, a koji su u posljednjih par godina sve brojniji.
Premda se o ovom virnjaku zna podosta, malo je ljudi koji znaju kako on napada i ugrožava dagnje.
Naš poznati poznavalac života u podmorju Pero Ugarković nam je objasnio kojim se mehanizmom ovaj naizgled osjetljivi i krhki organizam služi kad se odluči napasti dagnju.
– Virnjak napada dagnju tako što prvo pronađe rub ljušture i izluči sluz koja ometa obrambeno zatvaranje školjke.
Zatim pomoću mišićavog ždrijela pregrize mišić zatvarač, onaj koji drži ljušture zatvorenima nakon čega ju potpuno onesposobi i potom pojede.
A često nakon hranjenja ostaje nekoliko sati unutar prazne ljušture, gdje može položiti i jaja – objasnio nam je Pero Ugarković.