KIŠA NA MORU

Lovite li kada po kiši? Evo na što možete računati ako se odlučite za takav lov

Boris Bulić

Kišno vrijeme je idealno i za ribolov cipala. Mutno more pogoduje osjećaju sigurnosti, što ove inače proždrljive i nezasitne ribe čini lakšim plijenom. Osim toga, kiša redovito ispire obalu donoseći u more obilje potencijalne hrane, što dodatno razdražuje osjetila tih gladnjaka.



Mnogi ribolovci ne vole loviti po kišnom vremenu. Sve je mokro i gnjecavo, a ruke su tako neugodno raskvašene. Oni na dužim kampanjama koji koriste šatore donekle još i mogu ostati suhi, ali plovkaroši su pritom na pravom ispitu postojanosti. Ipak, unatoč svim mokrim neugodnostima, jedan dio ribolovaca čeka upravo kišu kako bi otišli u ribolov.


Iako većina ribolovaca jesenje kiše vezuje uz neugodu, splet okolnosti koje se u tom trenutku poklapaju često idu na ruku onima koji se ne boje nabrudanih prstiju i pokoje kapljice u rukavu. Dok pada kiša, more poprima karakterističnu mutnu boju, što je u tom trenutku od presudnog značaja.


Naime, mutež izazvana kišom izvrsno kamuflira ribolovca i njegovu opremu.




Kiša, ukoliko nije popraćena jakim nevremenom, grmljavinom, sijevanjem i jakim vjetrom, najčešće je dobitna kombinacija za ribolov pojedinih vrsta, u prvom redu cipala, brancina i ovčica, ali i svih girovki, špara, kavala, jegulja, šaruna…



Brancini, koji ionako vole bočato more, po kiši upravo guštaju, a varalice gutaju bez rezerve. Zbog smanjenog saliniteta u najgornjem sloju mora, gavuni se spuštaju na nešto veću dubinu, pa je u takvim uvjetima dobro upotrijebiti dubokoroneće wobblere, shadove ili otežane pješčane jeguljice.


Ovčice vole polje niskog tlaka zraka koje tek neznatno smanjeno djeluje i ispod morske površine, pa se u tom periodu vrlo intenzivno hrane. U svom pohodu na kalorije, progutat će sve što je jestivo, uključujući i apsolutno sve animalne mamce koje postavite na svojim udicama.


Kišno vrijeme je idealno i za ribolov cipala. Mutno more pogoduje osjećaju sigurnosti, što ove inače proždrljive i nezasitne ribe čini lakšim plijenom. Osim toga, kiša redovito ispire obalu donoseći u more obilje potencijalne hrane, što dodatno razdražuje osjetila tih gladnjaka.


Surferi i ostali slični dalekometni pridneni ribolovci će se po kiši naloviti girovki koje halapljivo nasrću na sve jestivo. No, mora se biti spreman i na potez kakvog jačeg pripadnika obitelji ljuskavki ili pauka koji po takvom vremenu postaju aktivni, pa je podmetač itekako potreban.


Naravno, sve se to može loviti pod uvjetom da vam nije hladno i mokro, za što vam treba kvalitetna obuća i odjeća.



Ipak, koliko god ribolov po kišnom vremenu bio privlačan, ima jednu ozbiljnu manu koja se ne smije zanemariti. Kiša nikada ne pada iz vedra neba, a nije tajna da grafitni štapovi vrlo uspješno privlače gromove.


Stoga u ribolovu po kiši uvijek treba biti oprezan i često dizati pogled prema nebu, pogotovo ako se lovi s isturenih i ogoljenih rtova na kojima je najviša točka upravo ribolovni štap.