
Često se događa da prilikom izvlačenja pribora dođe do 'prematanja' što rezultira pretjeranim savijanjem te pucanjem vršnog segmenta. Da bi to izbjegli dovoljno je vezati grinner na osnovu nekoliko metara prije predveza
povezane vijesti
Za većinu ribolovaca grinner nije nepoznat čvor.
Primjenjuje se na svim mjestima na kojima je potrebna klizna montaža poput kliznih udica ili pak stopera.
Ipak pored osnovne namjene, grinner može biti i dobar indikator količine namotane strune što u pridnenom ribolovu štapom iz barke vrlo uspješno čuva osjetljive vrhove.
Naime, često se događa da prilikom izvlačenja pribora dođe do ‘prematanja’ što rezultira pretjeranim savijanjem te pucanjem vršnog segmenta. Da bi to izbjegli dovoljno je vezati grinner na osnovu nekoliko metara prije predveza pri čemu mu treba ostaviti krajeve u dužini od 10 do 15 milimetara.
Grinner treba formirati od tanjeg ali žilavijeg monofila tako da repovi ostanu ‘živi’.
Prilikom namatanja grinner će udariti i zašuškati u provodnike što je ribolovcu dovoljno jasan znak da je predvez blizu i da namatanje nastavi s pojačanom pažnjom.
Repovi grinnera u prolazu kroz provodnike neće ništa oštetiti kao što neće smetati ni otpuštanju strune s kalema role dok će svoju indikatorsku ulogu odigrati savršeno.
Uz osnovnu strunu se postavlja polupetlja od tanje strune od koje će se formirati grinner
Kroz otvor polupetlje, omatajući istovremeno i osnovnu strunu, pet do sedam puta se provuče slobodan kraj tanje strune.
Nakon završenog provlačenja, a prije zatezanja, treba provjeriti jesu li se namotaji čvora uredno posložili.
Nakon što se dobro zaslini da bi se smanjilo trenje, čvor se zategne u tvrdo, a višak strune se sa obje strane odreže na dužini od 10 do 15 milimetara.