NAJDOSTUPNIJA JEŠKA

Koristite li dagnju kao ješku? Evo kako to učiniti na najjednostavniji način

Boris Bulić

Iako se mogu otvarati i ješkati tijekom samog ribolova puno je praktičnije to učiniti ranije, prije ribolova i to iz više razloga. Jedan je svakako vrijeme koje je itekako dragocjeno kad riba počne primati a koje je tada šteta gubiti na čišćenje i pripremu ješke, no drugi možda i važniji je djelomična dehidracija.



Dagnja je još uvijek bez obzira na način na koji je nabavili, najjeftinija, najdostupnija i prema mišljenju većine autoriteta u prosjeku najlovnija ješka svih udičara. Rado je prima velika većina udičarima zanimljivih vrsta no ne rabe je svi udičari s jednakim oduševljenjem za što je glavni razlog činjenica da dagnju ne znaju iskoristiti na pravi način.


 


Grampa je jednotavan alat


Loviti ih se može pomoću alata kakav je primjerice grampa ili pak golim rukama. Lov daganja grampom je praktičan na okomito ozidanim lučkim obalama gdje dagnje rastu u grozdovima. Grampa je alat sličan grabljama koji sa stražnje strane ima mrežasto-vrećasti plašt u koji upadaju otrgnute školjke.




U lovu rukama valja biti vrlo oprezan jer iako se relativno lako odvajaju s površine na kojoj rastu rubovi zatvorenih ljuštura su vrlo oštri i na njih se lako može posjeći. Stoga je praktično koristiti rukavice i priručne alate poput modificiranih špatula ili strugača.


Dagnje se lako otvaraju


Dagnja se otvara na vrlo jednostavan način. Školjku treba položiti u dlan lijeve ruke na način da dio školjke kojim je vezana za podlogu bude okrenut prema nama, s tim da je šiljati dio okrenut prema prstima.


Nožem treba ući između ljuštura na mjestu gdje se dagnja nitima drži za podlogu, te kružnim pokretom držeći oštricu noža ukošenu vrhom prema gore, presjeći glavni mišić.


Presijecanjem glavnog mišića ljušture se razdvajaju nakon čega ostaje još samo odvojiti mesni dio od preostale ljušture. To se radi na isti način kao i pri samom otvaranju samo što sada oštricu noža usmjeravamo uz rub prema dolje.


Dagnje je poželjno malo ocijediti prije ješkanja


Dagnja sa svojih 82 posto vode, prilično je sluzava i samim time vrlo zahtjevna prilikom ješkanja. No te se sluzavosti donekle možemo osloboditi pravovremenim procjeđivanjem. Dovoljno je dagnje prilikom čišćenja stavljati u perforiranu posudu.


To može biti prava cjediljka ili priručno nožićem izbušena prepolovljena plastična boca. Dagnje će se vrlo brzo iscijediti i otpustiti veliki dio vode čime će postati lakše za rukovanje. Isti se efekt može postići i s postavljanjem očišćenih daganja na upijajuću podlogu poput kartona ili starih novina.


Dodatno cijeđenje se može postići ostavljanjem očišćenih daganja na mrežastu podlogu gdje školjke jako brzo otpuste veći dio tekućine i sluzi.


Nadalje, u samom lovu, dagnje je praktično držati na ocjeditoj podlozi. To može biti spužva ili ženska najlon čarapa razapeta preko prikladne posude.


Ovo je sve ulovljeno na dagnju


Iako jako dobro podnosi soljenje, dagnja je najlovnija svježa. Može se očistiti najdalje dan ranije, te se do odlaska u ribolov držati u hladnjaku. Ukoliko pak nakon ribolova neiskorištenih daganja preostane u tolikoj količini da ih je šteta baciti, mogu se zamrznuti, no nakon odmrzavanja valja ih se odmah iskoristiti.