CRVI KAO JEŠKA

Koristite li crve za ješku? A znate li kako ih možete sačuvati na duže staze?

Boris Bulić

U pretraživanju lopatom možemo naići i na morsku pjeskulju crva čekinjaša koji može, poput velikog crva, svojim čeljustima lako zadati bolan ugriz. Bude dug do tridesetak centimetara. Zavisno od dužine se ješka čitav ili se reže. Čuva se živ ili se soli, baš kao i njegov stariji rođak…



U zoni plime i oseke živi mnoštvo organizama od kojih su nama, sportskim ribolovcima, najinteresantniji crvi, posebno mali crveni. Do njih se lako dolazi prevrćući kamenje i kopkajući po žalu kad se more povuče. Ovi crvi vole pjeskovito-muljevito dno. Potrebno ih je brzo skupljati, jer brzina kojom se povlače u svoje vlažne i skliske kanaliće može impresionirati. Žive u aerobnom dijelu pijeska i blata na obali, pa stoga ako pri traganju naiđete na crni sloj, promijenite pravac, osim ako ne tražite bakterije, i to one anaerobne. Ukoliko je dno muljevito-pjeskovito, a spušta se blago i postepeno, crviće možemo potražiti i u moru. Lopatom se zagrabi sloj dna i pretraživanjem na obali ili prosijavanjem kroz plutajuće sito, potraže se crvići. Na dno čiste, plastične posude prostre se deblji sloj krupnije granuliranog pijeska na koji se stavljaju ulovljeni crvići. Za kratko vrijeme crvići će napustiti glib i nečistoće iz gornjeg sloja i ukopati se u pripremljeni pijesak. Tada je još samo potrebno ukloniti gornji, prljavi sloj i crviće zajedno s pijeskom premjestiti u vlažnu krpu u kojoj ih čuvamo i transportiramo do mjesta ribolova. Ako ih ima toliko da nam omogućuju višesatno uživanje u ribolovu s obale ili broda, tada krpu s crvićima moramo češće vlažiti sa svježim morem.



Ješkaju se živi i čitavi, a vole ih gotovo sve ribe. U surfcastingu je praktično naješkane predveze, pogotovo ako ih ima više u pripremi, prekriti slojem pijeska što sprječava isušivanje i omogućuje veću živost ješke na udicama.




U pretraživanju lopatom možemo naići i na morsku pjeskulju (Arenicola marina, Linnaeus, 1758), crva čekinjaša koji može, poput velikog crva, svojim čeljustima lako zadati bolan ugriz. Bude dug do tridesetak centimetara. Zavisno od dužine se ješka čitav ili se reže. Čuva se živ ili se soli, baš kao i njegov gore opisani stariji rođak.



Crve cjevaše, tzv. morske ljiljane, nalazimo pričvršćene za tvrde kamenite podloge i do njih se najčešće dolazi ronjenjem. Ne treba ih dirati jer je njihova ljepota daleko iznad njihove lovnosti.


U posljednje vrijeme se mogu nabaviti razni crvi koji nisu iz našeg mora. koreani, americani, cordelle… Većina ih je vrlo upotrebljiva i lovna, no nažalost za džep prosječnog ribolovca ipak najčešće preskupa.