PALAMIDA

Koliko brzo vučete svoje varalice namijenjene palamidama? Veličina tim ribama nije prepreka…

Boris Bulić

Prilikom izbora varalice valja se rukovoditi veličinom i ostvarivom akcijom u odnosu na brzinu povlačenja. Naime, palamida će se rado zaletjeti za wobblerom koji se povlači brzinom oko milje, no jednako će rado napasti i poppera kojeg se provlači brzinom od pet milja.



Premda je u pitanju tipična pučinska riba, palamida rado i često zalazi u unutrašnje kanale. Nalazimo je po cijelom Jadranu, no nešto učestalije oko Dubrovnika, zapadnog splitskog područja, te u kanalima hvarskog primorja i zadarskom i šibenskom akvatoriju.


Mrijesti se krajem proljeća i početkom ljeta. Premda za to nema znanstvene potvrde, pretpostavlja se da se mrijesti u Jadranu. Tome u prilog svakako idu ulovi odraslih jedinki sa zrelim gonadama i nedoraslih primjeraka od svega sedam centimetara.


Iako je tipična pelagička riba, palamida svoj plijen progoni od površine do dan mora. Lovina su joj uglavnom sitniji primjerci plave ribe.





Palamida je riba jata i kao takva predstavlja relativno lak plijen ribarima koji ribare kružnim mrežama plivaricama. Najveći dio tako ostvarenog ulova otkupljuje ribarska prerađivačka industrija što je uz intenziviranje lova i osuvremenjivanje ribolovnih alata i tehnike postepeno dovelo do prelova, a time i do vrlo vidljivog pada broja palamida u našem moru.


U sportskom ribolovu se palamide mogu loviti na nekoliko načina, no najzanimljiviji je svakako ribolov panulom.


Panula za palamidu se ne razlikuje bitno od panule za ostalu pučinsku ribu. Iako bismo danima mogli polemizirati i debatirati o najuspješnijim varalicama i najučinkovitijem otežanju i ostalim sitnim detaljima, pojednostaviti ćemo stvar i samo se ukratko osvrnuti na nekoliko najbitnijih detalja.


Klasičnim se torpedom i sabikijem uspješno love u pravilu manji primjerci no za veće se valja potruditi i povući panulu s jednom varalicom.


Prilikom izbora varalice valja se rukovoditi veličinom i ostvarivom akcijom u odnosu na brzinu povlačenja. Naime, palamida će se rado zaletjeti za wobblerom koji se povlači brzinom oko milje, no jednako će rado napasti i poppera kojeg se provlači brzinom od pet milja. Kakvo željezo kao što je kastmaster, efzet ili obična žlica pri brzini od tri milje će jednako dobro polučiti rezultat. Važno je da odabrana varalica veličinom ne prelazi očekivanu veličinu plijena, što znači da ne bi trebali ići iznad 11 centimetara. No to nikako nije kruto pravilo jer velike palamide s lakoćom gutaju i dvadesetice.


Izvrstan primjer da veličina u nekim situacijama ne igra odlučujuću ulogu su rezultati u vertical jiggingu u kome palamide lakše od dva kilograma napadaju varalice teže od 200 grama.